Do lekarza w USA – opieka medyczna w Stanach Zjednoczonych taniej
O horrendalnych kosztach opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych słyszał już chyba każdy. Rachunki opiewające na dziesiątki tysięcy dolarów w przypadku złamania nogi, czy nagłego zapalenia wyrostka są normą. Zmierzyć się z nimi mogą musieć także turyści.
Wydatki na lekarza w USA wprawić mogą w osłupienie i zepsuć wakacje.
Nawet jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem a szczęście dopisuje i wypadki Cię omijają, przed wyjazdem za ocean warto jest zaopatrzyć się w ubezpieczenie zdrowotne. Docenisz je, jeśli z jakiegokolwiek powodu zmuszony będziesz udać się do lekarza w USA.
Ubezpieczenia zdrowotnych oferuje wielu ubezpieczycieli obecnych na polskim rynku. W znalezieniu optymalnego produktu pomagają internetowe wyszukiwarki polis wakacyjnych.
Czasem ubezpieczenie podróżne (w tym także kosztów leczenia podczas pobytu za granicą, jest częścią pakietów ubezpieczeniowych dostępnych dla właścicieli kart kredytowych.
Ile kosztuje opieka medyczna w USA
Koszt samej wizyty lekarskiej u lekarza pierwszego kontaktu– i zakładając, iż chodzi jedynie o konsultację, bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych badań, ani żadnych zabiegów – wynieść może $200-300 (a nawet więcej, jeśli zdecydujemy się na luksusową klinikę).
Kilkaset dolarów kosztować będą nawet podstawowe badania krwi, cena badania USG sięgnąć może nawet $1000, w zależności od badanego organu.
Prawdziwą grozą napawają jednak koszty wizyty na izbie przyjęć w nagłych przypadkach. Pomoc w przypadku skręcenia kostki zuboży o co najmniej, $1500, zaś wyleczenie infekcji pęcherza o nawet $2500. Koszt samego znieczulenia, w przypadku konieczności zabiegu chirurgicznego iść może w tysiące dolarów, etc. Wyliczanie to kontynuować można nieskończoność…
Sytuację nieubezpieczonego pacjenta w USA, w tym także turysty, pogarsza brak przejrzystego i powszechnego cennika usług zdrowotnych w tym kraju. Odwiedzając amerykański szpital nie sposób jest uzyskać jednoznaczną informację na temat kosztów, jakimi zostaniemy ostatecznie obciążeni. Stres spowodowany nagłą chorobą, lub wypadkiem podczas podróży pogłębi dodatkowo niepewność, co do rachunku, jaki przyjdzie nam zapłacić. Zawsze warto jest poprosić o szczegółową fakturę i zgłaszać ewentualne wątpliwości, co do naliczonych kwot.
Darmowe kliniki w USA
Osoby w najtrudniejszej sytuacji finansowej w USA, nieposiadające ubezpieczenia, a nawet nieudokumentowani emigranci udać się mogą do nieodpłatnych klinik oferujących opiekę medyczną w podstawowym zakresie. Nieco paradoksalnie jednak z free clinics korzystać nie mogą jednak turyści.
Gdzie najtaniej do lekarza w USA? Wypróbuj walk-in clinics
Dla turystów, którzy mimo wszystko nie zdecydowali się na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego przed podróżą do USA, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w przypadku lekkich, wymagających jednak konsultacji z lekarzem dolegliwości może okazać się wizyta w walk-in clinics. Chodzi tu o punkty medyczne oferujące podstawową opiekę medyczną w formacie low-cost. Do najpopularniejszych walk-in clinics w USA zaliczają przynależąca do sieci aptek CVS, MinuteClinic.
Do lekarza w USA: Minute Clinic – jedna z najtańszych klinik w Stanach Zjednoczonych.
Uzyskać w nich można poradę lekarską, zrobić podstawowe badania na miejscu (lub uzyskać skierowanie do specjalistycznej placówki) oraz otrzymać receptę, którą zrealizować będzie na miejscu, w aptece CVS.
Inna popularna siec niedrogich klinik w USA to ZOOM+ Care. Jej punktów trudno na razie szukać na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jest popularna głównie w stanach Oregon i Waszyngton.
Choroba podczas pobytu w USA – przygotuj się do podróży
Niezależnie od tego, czy ubezpieczenie posiadasz, czy też nie, przygotuj się do podróży pod kątem ewentualnych problemów zdrowotnych.
Nasze wskazówki:
- Jeśli przyjmujesz stale leki na receptę, weź je ze sobą, w większej ilości i przechowuj oddzielnie; jeśli, na przykład zgubisz, lub zostanie Ci skradziona podręczna torba lub plecak, przyda się zapas z walizki pozostawionej w hotelu.
- Jeśli cierpisz na często nawracające infekcje jakiegokolwiek rodzaju, zaopatrz się w przyjmowane na nie zazwyczaj leki. Mogą okazać się nieprzydatne, mogą jednak także zaoszczędzić Ci kilkusetdolarowego wydatku na wizytę u lekarza w celu uzyskaniu recepty.
- Skoro o receptach mowa: Pamiętaj także o zabraniu ze sobą kopii recepty, lub zaświadczenia lekarskiego o konieczności przyjmowania leków – w przypadku większej ilości przewożonych leków mogą go zażądać służby celne.
- Przed wyjazdem do USA, zwłaszcza tym dłuższym, odwiedź swojego dentystę.
Czytaj także:
Paszport i ESTA – dokumenty podróży do Stanów Zjednoczonych