Grand Canyon National Park, Arizona

Wyrzeźbiony przed tysiącami lat przez rzekę Kolorado Wielki Kanion w stanie Arizona jest jednym z najbardziej emblematycznych zabytków przyrody na świecie.

Jego unikalne walory przyrodnicze i geologiczne docenione zostały przez komitet Światowego dziedzictwa UNESCO. Docenia je też około 5 milionów turystów odwiedzających Grand Canyon każdego roku.

Grand Canyon

Zapierająca dech w piersiach panorama Wielkiego Kanionu Kolorado.

W tym artykule przybliżamy podstawowe informacje na temat Grand Canyon – kanionu oraz otaczającego go parku narodowego, a także dzielimy się także praktycznymi wskazówkami na temat jego zwiedzania.

Szczególnie efektownie Wielki Kanion prezentuje się  z lotu ptaka – zarezerwuj wycieczkę helikopterem nad Grand Canyon:

 

Wielki Kanion Kolorado

Grand Canyon położony jest w północnej części stanu Arizona, na terenie parku narodowego o tej samej nazwie.

Najbliższe większe miasto, Flagstaff, oddalone jest o 130km (1h30m samochodem). Popularnymi bazami wypadowymi do zwiedzania kanionu bywają też oddalona o około 370 km (3h40min) stolica stanu, Phoenix, lub Las Vegas, w Nevadzie, odległe o 450 km (4h30min).

Hotel we Flagstaff – zarezerwuj online.

Powstały w wyniku erozji wodnej rzeki Kolorado kanion imponuje rozmiarami: mierzy w sumie 446 km długości oraz nawet do 29 km szerokości. Maksymalna głębokość 1857 metrów pozostawia go daleko w tyle za najgłębszym kanionem świata, Yarlung Zangbo, na Tybecie, głębokim na ponad 5 km, co nie ujmuje mu jednak majestatycznego charakteru.

Obszar Grand Canyon objęty ochroną został, początkowo, jako narodowy monument przyrody, w 1908 roku z inicjatywy prezydenta Teodora Roosevelta, wielkiego miłośnika przyrody tej części Arizony. Rangę parku narodowego osiągnął w roku 1919, za prezydentury Woodrowa Wilsona.

Grand Canyon to monumentalne pejzaże na rzadko spotykaną w przyrodzie skalę, ale także bogactwo fauny i flory, w tym zagrożonych gatunków.

Niektóre z gatunków zwierząt, które zadomowiły się w Wielkim Kanionie.

Oprócz walorów przyrodniczych, Wielki Kanion to także fascynująca historia powiązana z plemionami indiańskimi, które zamieszkiwały go już nawet 10 tyś. lat p.n.e. Do dziś, wiele z nich uznaje kanion za święte miejsce pochówku przodków.

Dowiedz się więcej na temat historii Wielkiego Kanionu z materiału video National Geographic, poniżej:

Zwiedzaj Grand Canyon – South i North Rim

Pomimo olbrzymich rozmiarów Grand Canyon,  z punktu widzenia turysty liczą się jednak dwie główne drogi dostępu do kanionu: South Rim and North Rim, czyli, odpowiednio, Południowa i Północna Krawędź.

South Rim, jak wskazuje nazwa, położona na południowym brzegu rzeki cieszy się największym zainteresowaniem odwiedzających. Z niej wiodą najciekawsze, ale też łatwo dostępne szlaki w głąb kanionu i do popularnych punktów widokowych. Tu także powstała najlepiej rozwinięta infrastruktura dla gości parku: centrum obsługi gości oraz duży parking.

W oddalonym od South Rim miasteczku, Grand Canyon Village, znaleźc można także muzea, sklepy, bank, pocztę oraz noclegi.

Grand Canyon Village

Mapa Grand Canyon Village.

Pomiędzy miasteczkiem a punktami widokowymi, popularnymi trasami i centrum informacji turystycznej przy South Rim kursują nieodpłatne autobusy.

Zakwaterowanie w Grand Canyon Village – porównaj oferty.

W pobliżu South Rim znajdują się też punkty widokowe oferujące najlepsze widoki na Grand Canyon. Jest ich kilkanaście, podczas jednej wizyty nie sposób więc odwiedzić wszystkie. Wśród najbardziej zasługujących na uwagę warto wymienić:

 • Mather Point
 • Desert View
 • Shoshone Point
 • Mojave Point
 • Hermit’s Rest

punkt widokowy Wielki Kanion

Punkt widokowy Mather Point.

W tej okolicy znaleźć można także wiele tras pieszych wycieczek o różnym stopniu zaawansowania. Do najpopularniejszych należą: Bright Angel Trail, Grandview Trail i Trail of Time.

Zupełnie innych warunków oczekiwać należy przy North Rim. Choć Krawędź Północna od południowej oddalona jest o zaledwie około 30 km (w przypadku pieszej wędrówki, samochodem pokonać przyjdzie już nawet 350 km), geomorfologia terenu sprawia, iż panuje tu znacznie chłodniejszy, wilgotniejszy klimat.

Ta część Wielkiego Kanionu jest bardziej zielona i, generalnie, słabiej zagospodarowana, niż rejony południowe. North Rim to gęste lasy, dzika przyroda oraz technicznie o wiele trudniejsze szlaki. Zwiedzanie Wielkiego Kaniony od strony północnej wymaga zarówno dobrej kondycji fizycznej, doświadczenia, jak i stosownego wyposażenia, uwzględniającego znacznie niższe temperatury.

Punkty widokowe na Północnej Krawędzi, które warto odwiedzić, to:

 • Point Imperial
 • Bright Angel Point
 • Cape Royal
 • Cape Final

Point Imperial

Taki widok rozciąga się z punktu widokowego Point Imperial.

North Kaibab Trail, Uncle Jim Trail, Bright Angel Point Trail to niektóre z popularnych tras w tej okolicy.

Kiedy najlepiej odwiedzić Grand Canyon?

Wejście do Wielkiego Kanionu od strony południowej/South Rim czynnej jest przez cały rok. Z powodu o wiele surowszych warunków pogodowych i często intensywnych opadów śniegu, North Rim pozostaje zamknięte od połowy października, do połowy maja.

Około 90% wszystkich odwiedzających Grand Canyon wybiera krawędź południową; znaczna ich część przybywa tu podczas letnich wakacji, w czerwcu, lipcu i sierpniu. Aby uniknąć tłumów, problemów ze znalezieniem parkingu a nawet noclegów, warto jest, w miarę możliwości planować wizytę na późną wiosnę, lub wczesną jesień.

Sprawdź aktualne warunki pogodowe i drogowe w Grand Canyon.

Ile kosztuje wstęp do Grand Canyon?

Koszt biletu do Wielkiego Kanionu wynosi:

 • USD 35 za samochód prywatny; opłata obejmuje już kierowcę i pasażerów
 • USD 30 za motocykl (wraz z kierowcą i pasażerem)
 • USD 20 od osoby powyżej 15 roku życia.

Każdy bilet upoważnia do wstępu na teren Grand Canyon Park przez 7 kolejnych dni.

Jak mogłoby się wydawać, najtańszą opcją jest wjazd na teren parku samochodem, w kilka osób. Pamiętać trzeba jednak, iż pojemność parkowych parkingów jest ograniczona i, w okresie największego natężenia ruchu, ryzykujemy, iż zaparkowanie okaże się niemożliwe. Z tego powodu właśnie, wielu turystów decyduje się na zostawienie pojazdów poza parkiem, na przykład w Grand Canyon Village i skorzystanie z kursujących stąd autobusów wahadłowych.

Jeśli planujesz często odwiedzać amerykańskie parki narodowe, rozważ zakup rocznego karnetu America The Beautiful, w cenie USD 80. Umożliwia on wstęp do wszystkich parków narodowych oraz wielu terenów rekreacyjnych na terenie Stanów Zjednoczonych przez okres 12 miesięcy.

Znajdź więcej informacji na temat rocznego biletu America The Beautiful.

Czytaj także:

Bezpłatny wstęp do parków narodowych w USA.

Grand Canyon – atrakcje i wycieczki w dobrej cenie: