Martha’s Vineyard – na urlop lub jednodniową wycieczkę

Jedną z pereł wybrzeża Nowej Anglii jest Martha’s Vineyard. Oddalona o około 2.5 h drogi samochodem (i promem na ostatnim odcinku) od Bostonu wyspa jest popularnym celem turystycznym.

Choć nie dla każdego okażą się dość wysokie ceny wakacyjnego kwaterunku, Martha’s Vineyard to także doskonała destynacja na jednodniową wycieczkę z Bostonu, lub Providence.

Martha's Vineyard

Wyspa Martha’s Vineyard leży u wybrzeży stanu Massachusetts.

Nazwa wyspy sugerować mogłaby, iż jej główną atrakcją są winnice. Nic bardziej mylnego: produkcja wina odgrywała tu w ostatnich dziesięcioleciach znikomą rolę. Tym, co przyciąga tu turystów na Martha’s Vineyard są piękne plaże, łagodny klimat, urokliwe miasteczka oraz pełna luzu, sprzyjająca relaksowi atmosfera.

Hotel w Martha’s Vineyard – porównaj oferty.

Wyspa posiada ciekawą historię, zarówno tą odleglejszą, jak i współczesną. Chętnie odwiedzały ją, i nadal odwiedzają i posiadają tu letnie rezydencje znane osobistości. Wiąże się z nią też sporo interesujących, często osobliwych faktów.

 

Dowiedz się więcej na temat Martha’s Vineyard; być może wyspa okaże się warta odwiedzenia.

Martha’s Vineyard – krótka historia, podstawowe informacje, ciekawostki

Wyspa Martha’s Vineyard  usytuowana jest na południe od Cape Cod; podróż promem pomiędzy przystaniami Woods Hole (Cape Cod) i Oaks Bluff (Martha’s Vineyard)  zajmuje około 45 min.

Na stałe wyspę zamieszkuje około 17 tyś. osób, jednak w sezonie letnim liczba ta wzrasta gwałtownie, do ponad 100 tyś. dzięki rzeszom turystów oraz właścicielom letnich rezydencji, którzy ściągają tu tłumnie by cieszyć się pięknymi plażami i doskonałą pogodą.

Pierwotnymi mieszkańcami Martha’s Vineyard byli Indianie z plemienia Wampanoag. Biali osadnicy pojawili się tu dopiero w 1642 roku, kiedy to wyspa, wraz z sąsiednią Nuntucket zakupione zostały przez zamożnego osadnika z Anglii, Thomasa Mayhew. To jemu, oraz jego następcom, wyspa zawdzięcza swój rozwój gospodarczy i kulturalny w kolejnych stuleciach. Jej łagodny klimat sprzyjał uprawie winogron, z których szybko zaczęto produkować lokalnie wino. Innym bogactwem, nie tyle wyspy, co otaczających ją wód były powszechnie występujące tu wieloryby; przemysł wielorybniczy był ostoją gospodarki Martha’s Vineyard w XIX wieku.

W przeciwieństwie tego, co działo się na amerykańskim lądzie, Mayhew utrzymywał przyjazne stosunki z miejscowymi Indianami. Ta pokojowa koegzystencja także przyczyniła się do rozwoju Martha’s Vineyard, ale także do narodzin postępowego, jak na owe czasy podejścia do kwestii niewolnictwa. Na wyspie bardzo wcześnie pojawiły się głosy wspierające abolicję; odegrała ona także istotną role dla Underground Railroad, tajnego ruchu organizującego szlaki ucieczek niewolników na bardziej postępową Północ USA i do Kanady.

Martha’s Vineyard posiada powierzchnię około 22.6 hektarów i jedynie 6 miasteczek. Są to: Oak Bluffs, Edgartown, Tisbury i West Tisbury, Chilmark i Aquinnah.

mapa Marthas Vineyard

Martha’s Vineyard map.

Wśród słynnych bywalców Martha’s Vineyard wymienić można między innymi osobistości takie, jak aktor John Belushi, czy politycy (i prezydenci) – John Fitzgerald Kennedy, Bill Clinton i Barack Obama z rodzinami.

Z Martha’s Vineyard wiąże się też przykry incydent: u wybrzeży wyspy rozbił się pilotowany przez syna JFK, Johna F. Kennedy’ego Juniora. Zarówno pilot, jak i znajdujące się na pokładzie jego żona i szwagierka, stracili życie.

Ciekawostki:

  • Kinowy hit w reżyserii Stevena Spielberga, Szczęki, kręcony by na Martha’s Vineyard. W kilku pomniejszych rolach reżyser obsadził mieszkańców wyspy.
  • W przeszłości, populacja Martha’s Vineyard posiadała wyjątkowo wysoki odsetek osób niesłyszących (dziedziczna głuchota przybyła tu najprawdopodobniej wraz z osadnikami z angielskiej miejscowości Weald, gdzie to obciążenie genetyczne także występowało powszechnie). We względnie dużej społeczności głuchych szybko rozwinął się język migowy, różniący się od stosowanego w kontynentalnej części USA ASL – American Sign Language. Odmiana MVSL, czyli Martha’s Vineyard Sign Language była niezwykle popularna i powszechnie używana nawet przez słyszących mieszkańców wyspy jeszcze do połowy XX wieku.

Atrakcje Martha’s Vineyard

Choć malownicze wybrzeże i piaszczyste plaże są jedną z największych atrakcji Martha’s Vineyard, wysp ma do zaoferowania znacznie więcej.

Plaże Martha’s Vineyard

Doskonałe, często dziewicze niemal plaże, znaleźć można wzdłuż całego wybrzeża wyspy. W jej północnej i wschodniej części, ocean jest spokojny, dno zaś opada łagodnie, dzięki czemu tutejsze plaże bardziej wskazane są dla rodzin z dziećmi, podczas, gdy plaże od strony południowej są bardziej wietrzne, wody oceanu zaś wzburzone.

plaże na Marthas Vineyard

Na plażach Martha’s Vineyard rzadko spotyka się tłumy.

Do najpopularniejszych plaż na Martha’s Vineyard należą:

Oak Bluffs Town Beach – przyjazna rodzinom z małymi dziećmi plaża położona w zasięgu krótkiego spaceru od restauracji, kawiarni, sklepów z pamiątkami i innych udogodnień miejskich.

Menemsha Beach – usytuowana w zacisznej zatoce oraz nieopodal rybackiej wioski plaża także często wybierana jest przez osoby lubiące bezpieczne pluskanie się w oceanie oraz dobre zaplecze oraz bliskość restauracji serwujących świeże ryby i owoce morza. Plaża szczególnie pięknie prezentuje się o zachodzie słońca.

Joseph Sylvia State Beach – kolejny raj dla najmłodszych na wyspie, oferująca idealne warunki do bezpiecznego i beztroskiego pluskania się w spokojnych wodach. Tu kręcono wiele ze scen „Szczęk”.

South Beach – plaża szczególnie popularna wśród amatorów surfu i wzburzonego oceanu.

Aquinnah Beach – usytuowana w dość dramatycznej scenerii, przy wysokich klifach, znanych, jako Gay Head Cliffs; oczekiwać należy tu silnych fal.

Uwaga: część plaż Martha’s Vineyard (niewspomnianych powyżej) zarezerwowana jest dla mieszkańców i osób wynajmujących tu rezydencje. Wstęp na nie jest kontrolowany i wymaga zezwolenia.

„Domki z piernika” w Oak Bluffs

Jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na Martha’s Vineyard jest historyczna dzielnica Oak Bluffs, znana z charakterystycznych pastelowych domków o spadzistych dachach, przypominających domki z piernika.

gingerbread cottage Martha's Vineyard

Gingerbread cottages w Oak Bluffs.

Te, jedyna w swoim rodzaju zabudowa posiada ciekawą historię. W latach 30-tych XIX wieku, grupa metodystów zaczęła organizować pierwsze w tym rejonie spotkania religijne, swego rodzaju religijne biwaki, których członkowie zatrzymywali się w kolorowych namiotach. Cieszyły się one dużą popularnością, zaś barwne, spiczaste dachy namiotów z czasem wtopiły się w miejscowy krajobraz Oak Bluffs. Do tego stopnia, iż 20 lat później stały się inspiracją dla architektów wznoszonych tu domów mieszkalnych.

Edgartown – największe miasto Martha’s Vineyard

W przeszłości ważny ośrodek wielorybniczy, dziś Edgartown słynie głównie z przystani dla jachtów, doskonałej oferty gastronomicznej, historycznej zabudowy oraz latarni Edgartown Harbor Light.

Na uwagę w Edgartown zasługuje Vincent House Museum zajmujące najstarszy, bo wzniesiony w 1672 roku, nadal stojący budynek mieszkalny na wyspie.

Gay Head Lighthouse

Inna latarnia warta odwiedzenia w Martha’s Vineyard, położona jest na zachodnim krańcu wyspy, nieopodal klifowego wybrzeża Aquinnah.

latarnia Martha's Vineyard

Malowniczo usytuowana latarnia Gay Head Lighthouse.

Okolica ta jest ważnym centrum społeczności indiańskiej Wampanoag, pierwotnych mieszkańców Martha’s Vineyard.

Island Alpaca Company – farma alpak na Martha’s Vineyard

Absolutny hit wśród dzieci odwiedzających wyspę, farma alpak zainteresuje zapewne także dorosłych. Przesympatyczne alpaki, miękkie w dotyku i spragnione pieszczot przywołają uśmiech na niejednej twarzy.

Martha's Vineyard alpaki

Nie przegap na Martha’s Vineyard: farma alpak.

Island Alpaca Company mieści się w centralnej części wyspy, około 4.5 km na południe od Tisbury i Oak Bluffs.

Martha’s Vineyard – raj dla foodies

Świeże ryby i owoce morza są podstawą lokalnej gastronomii na Martha’s Vineyard. Okazji na spożycie doskonałego posiłku jest tu wiele, poczynając od prostych jadłodajni, typu diner, po wyszukane restauracje.

Do najpopularniejszych restauracji zaliczają się tu, między innymi: The Barn Bowl & Bistro, The Port Hunter, The Red Cat Kitchen i Lola’s.

Na bardziej niezobowiązujący posiłek zatrzymać się można w Among The Flowers Café, lub Right Fork Diner.

Na wyspie nie brak także oferujących piwa kraftowe pubów oraz lokali z muzyką na żywo, w których miło można spędzić czas wieczorem.

Zobacz także:

Wschodnie Wybrzeże USA samochodem – roadtrip w Nowej Anglii.