Port lotniczy Midway International Airport (kod IATA: MDW), drugie największe lotnisko stanu Illinois, nie jest szczególnie znany turystom z Polski z jednego powodu: nie obsługuje żadnych połączeń z Europy.

Na trasach krajowych, do innych miast w USA, a także niektórych destynacji w Meksyku, ma on często do zaoferowania o wiele bardziej atrakcyjne cenowo rozwiązania, niż słynne Lotnisko O’Hare, główny port lotniczy Wietrznego Miasta. Z czego to wynika?

Midway International Airport

Midway International Airport położone jest około 18 na południowy zachód od downtown Chicago – mieści się więc bliżej centrum miasta, niż Lotnisko O’Hare.

Loty do USA – porównaj oferty i rezerwuj online.

Opłaty lotniskowe a cena biletu

Każdy, kto planował podróż do USA w ostatnim czasie, miał już zapewne okazję przekonać się jak bardzo, po 2-letniej „pandemicznej” przerwie, podrożały bilety lotnicze.

Wzrost kosztów podróży obserwowany praktycznie wszędzie, wywołany jest przede wszystkim coraz wyższymi cenami paliwa.

O tym ile kosztuje bilet lotniczy decyduje jednak nie tylko cena baryłki ropy na światowych rynkach, ale także opłaty naliczane indywidualnie przez każde lotnisko obsługujące połączenie.  Przychód z airport tax wykorzystywany jest przez porty na utrzymanie oraz rozwój istniejącej infrastruktury. Wliczane do końcowej ceny biletu, opłaty lotniskowe wpływają na jego ostateczny koszt.

Najtańsze krajowe lotniska w USA – Midway International na 6 miejscu

Amerykańskie Biuro ds. Transportu (Bureau of Transportation) porównuje regularnie wysokość opłat lotniskowych w każdym porcie, sporządzając rankingi najdroższych/najtańszych lotnisk w USA.

Zestawienia takie przygotowywane są głównie na użytek sektora transportowego, mogą stanowić także przydatną wskazówkę dla osób poszukujących oszczędności podczas podróży.

Ostatnia analiza kosztów połączeń krajowych na 45 największych lotniskach w USA w pierwszym kwartale 2022 roku wskazała, iż Midway International Airport plasuje się na 6 miejscu wśród najtańszych amerykańskich portów lotniczych. Średni koszt realizowanego na tym lotnisku połączenia wynosił $271,84 dolary.

Dla porównania, na O’Hare International Airport, głównym porcie lotniczym Chicago, średni koszt połączenia krajowego oszacowany był na $309,70.

Cóż to oznacza z punktu widzenia pasażera? To, iż osobom zmierzających z Chicago droga lotniczą do innych destynacji w Stanach Zjednoczonych, to właśnie Midway International przedstawić będzie mógł korzystniejszą cenowo ofertę.

Na pierwszym miejscu we wspomnianym rankingu znalazł się, po raz kolejny z rzędu, Fort Lauderdale Hollywood International Airport na Florydzie.

Najdroższym amerykańskim lotniskiem na trasach krajowych było Dulles International Airport (IAD), obsługujące stolicę kraju, Waszyngton.

Midway International Airport – linie lotnicze i destynacje

Nowy Jork, Waszyngton, Los Angeles, San Francisco, czy Seattle, czyli duże amerykańskie metropolie, to nie jedyne destynacje dostępne z Midway International.

Największą linią lotniczą operującą na lotnisku Midway International w Chicago jest Southwest Airlines. Ten, jeden z największych przewoźników low-cost w Stanach Zjednoczonych oferuje połączenia z Chicago na ponad 80 trasach na terenie całego kraju, obejmujące także średnich i małych (jak na amerykańską skalę) miast USA.

Wyświetl mapę wszystkich destynacji Southwest Airline w USA.

Frontier Airlines, Delta Connection/Airlines i Allegiant Air to niektóre z linii lotniczych także operujących, choć na mniejszą skalę, na Midway International.

W chwili powstawania artykułu, połączenia międzynarodowe w tym porcie oferował jedynie meksykański przewoźnik Volaris, do, między innymi: Guadalajara, Durango i Zacatecas.

Zobacz także:

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 26. maja, 2022