Napa Valley – kraina wina w Kalifornii

Najsłynniejszy region winiarski w Stanach Zjednoczonych, Napa Valley, jest także poszukiwaną destynacją turystyczną, bardziej wśród samych Amerykanów, niż przybyszy zza granicy zwiedzający Kalifornię.

Choć Dolina Napa nie jest pierwszym celem, do którego ci drudzy kierują swoje kroki, warta jest odwiedzenia, nie tylko przez miłośników winnych trunków.

Napa Valley

Tak Napa Valley wita gości.

Dolina Napa to piękne, niemal toskańskie krajobrazy, interesująca architektura, winnice oferujące liczne okazje do degustacji wina, wyśmienite restauracje, eleganckie hotele oraz spa.

Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy aktywnego wypoczynku: przez dolinę przebiega wiele scenicznych tras pieszych i rowerowych wycieczek; z tutejszą przyrodą obcować można także jeżdżąc konno.

Poznaj nasze wskazówki na temat zwiedzania Napa Valley.

Napa Valley – lokalizacja, historia, podstawowe informacje

Dolina Napa rozciąga się na około 50 km, wzdłuż rzeki Napa, w północnej Kalifornii. Największe miasta w Napa Valley (z południa na północ) to: Napa, Youtnville, Oakville, Rutherford, St. Helena i Calistoga. Napa, na południu doliny, oddalona jest od San Francisco o około 75 km (niecałą godzinę samochodem).

Wzdłuż Napa Valley, od strony zachodniej, przebiega inna ważny dla amerykańskiego przemysłu winiarskiego region, Sonoma Valley. Oba często zwiedzane są wspólnie.

Ukształtowanie terenu, specyficzny, ciepły i wilgotny klimat, oraz żyzne gleby docenione zostały w przeszłości przez wiele plemion amerykańskich Indian, którzy osiedlali się na terenie doliny. Wraz z przybyciem do Ameryki Północnej osadników z Europy w Napa Valley pojawiło się także rolnictwo. Początkowo, w dolinie uprawiano zboża i owoce oraz hodowano trzodę. Winogrona pojawiły się tu nieco później, dopiero w XIX wieku.

Pierwsza winnica o charakterze komercyjnym powstała w Napa Valley w 1859 roku.

Różnorodność gleby w Napa Valley sprzyja uprawie wielu gatunków winogron. Najpopularniejsze tu szczepy to cabernet sauvignon, chardonnay, merlot, pinot noir oraz zinfandel, ten ostatni typowy właśnie dla Kalifornii.

cabernet sauvignon Napa

Cabernet sauvignon jest dominującą odmianą w Napa Valley.

Do rozwoju doliny przyczyniło się także odkrycie na jej terenie złóż srebra. Podczas, gdy w Kalifornii panowała słynna gorączka złota, do Napa Valley nowych osadników ściągały kopalnie srebra. Bo wyczerpaniu kruszca, siłę roboczą z kopalni wchłonęło rolnictwo oraz właśnie przemysł winiarski.

Winnice w Napa Valley

Obecnie, na terenie Napa Valley działa ponad 370, mniejszych i większych winnic. Większość z nich oferuje możliwość zwiedzania i degustacji. W tak olbrzymiej ilości trudno wskazać „najlepszą” – wybór zależy w dużej mierze od subiektywnych odczuć – do najpopularniejszych zaliczają się, między innymi:

Program zwiedzania oferowany przez winnice jest bardzo zróżnicowany. O ile jedne koncentrują się na samym procesie produkcji trunku i jego degustacji, inne zachęcają także do spacerów wśród upraw i bliskiego kontaktu z naturą. Te, których siedziby mieszczą się w budynkach o wyjątkowych walorach architektonicznych, a takich w Napa Valley nie brak, umożliwiają również zwiedzanie wnętrz.

Domaine Carneros

Inspirowana architekturą XVIII-wiecznej Francji siedziba Domaine Carneros jest jednym z najbardziej emblematycznych budynków w Dolinie Napa.

Znajdź szczegółowe informacje na temat winiarni w Napa Valley na portalu Visit Napa Valley.

O sukcesie Napa Valley, jako destynacji turystycznej decyduje jednak nie tylko doskonały klimat i otwarte dla zwiedzających winnice, ale także liczne w tej okolicy źródła geotermalne, wokół których powstały spa oferujące zabiegi lecznicze, kosmetyczne i pielęgnacyjne.

Zwiedzanie Napa Valley – praktyczne wskazówki

Napa Valley zwiedzać można na wiele sposobów: dzięki zorganizowanym wycieczkom, których kalifornijscy touroperatorzy oferują bez liku, samemu, samochodem, kierując się trasą numer 29 biegnącą przez całą dolinę, lub, w raczej oryginalny sposób, pociągiem. Tak, z myślą o miłośnikach wina stworzono specjalną linię kolejową. Trasa Napa Wine Train wiedzie przez niektóre z najważniejszych winnic Napa. Podczas 3-godzinnej podróży, pasażerowie pociągu mają okazję spróbować lokalnie produkowanych win w połączeniu z wykwintnymi posiłkami.

Tak podróżuje się Napa Valley Wine Train.

Wycieczka pociągiem po Napa Valley – zarezerwuj.

Szczególnym sposobem na „zwiedzenie” Napa Valley jest lot balonem.

Jeśli nie zdecydowałeś się na zorganizowaną wycieczkę do Napa Valley, pamiętaj, iż z pominięciem centrów miejskich transport publiczny w dolinie, jest bardzo słabo rozwinięty. Własny środek transportu, na przykład samochód z wypożyczalni, to rozwiązanie gwarantujące największą swobodę.

Wynajem samochodu San Francisco Lotnisko (SFO).

W lipcu i sierpniu Dolina Napa „pęka w szwach” od turystów. Ceny zakwaterowania, i tak już drogiego, dodatkowo idą w górę, zaś w lokalnych restauracjach trudno jest zdobyć rezerwacje. Często odczuwane tu latem upały nie zawsze też idą w parze z degustacją wina. O ile to możliwe, wybierz inny czas na odwiedzenie tego zakątka Kalifornii. Wyjątkowe atrakcje Napa Valley oferuje jesienią, w okresie winobrania.

Jak już wspomnieliśmy, Dolina Napa nie jest destynacją tanią. Jeśli zatrzymać się w niej na dłużej, rezerwuj zakwaterowanie z wyprzedzeniem.

Hotel w Napa Valley – porównaj oferty.

Dużym wydatkiem okazać się może także wizyta w większości restauracji w Napa Valley. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, zamiast posiłku w restauracji, zafunduj sobie piknik. Malownicze krajobrazy doliny wręcz do tego zachęcają. Prowiant możesz przywieźć ze sobą, lub kupić na miejscu, na przykład na targu miejskim Oxbow Market w Napa.

Większość winnic w Dolinie Napa zamyka się dosyć wcześnie, warto jest więc wybrać się tu z samego rana. Pomoże to też uniknąć tłumów.

Zwiedzanie Napa Valley warto jest zacząć od odwiedzenia Visitor Center w mieście Napa. Uzyskać w nim można przydatne informacje, wskazówki oraz mapy okolicy.

Czytaj także:

Pomysły na jednodniowe wycieczki z San Francisco.

Zwiedzanie Napa Valley – zarezerwuj: