4th of July, czyli Independence Day, jest najważniejszym i najhuczniej celebrowanym świętem państwowym w Stanach Zjednoczonych. Pandemia koronawirusa, która dotknęła wszystkie sfery życia na całym świecie, wymusiła zawieszenie większości obchodów amerykańskiego Święta Niepodległości w ubiegłym roku.

4 lipca Waszyngton

Fajerwerki są gwoździem programu obchodów Independence Day w USA – powyżej obchody święta w Waszyngtonie.

W 2021 roku, wraz ze stopniowym zarzucaniem restrykcji oraz szeroko zakrojoną akcją szczepień, Stanu Zjednoczone przygotowują się do uczczenia rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości z pompą większą, niż rok temu, jednak nadal, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

O ile, gromadzące tłumy parady, koncerty i pikniki nadal poczekać będą musiały na bardziej sprzyjające okoliczności, wiele amerykańskich miast zdecydowało się przywrócić tradycyjne pokazy sztucznych ogni, będące kulminacją obchodów Independence Day.  Poniżej podpowiadamy gdzie można oglądać fajerwerki z okazji Dnia Niepodległości USA w 2021 r.

Obchody Dnia Niepodległości USA w 2021: Nowy Jork

Jednym z najpopularniejszych eventów podczas Święta Niepodległości w Stanach Zjednoczonych jest pokaz sztucznych ogni organizowany od ponad 40 lat przez domy towarowe Macy’s w Nowym Jorku.

Fajerwerki nad Mostem Brooklińskim w Nowym Jorku w 2019 roku.

W tym roku, zamiast jednego, zakrojonego na olbrzymią skalę spektaklu, jakimi Macy’s rozpieszczało nowojorczyków w czasach przed pandemią, będą mogli oni podziwiać kilka mniejszych, ale mających miejsce przez kilka dni pokazów, organizowanych w różnych miejscach na terenie pięciu nowojorskich boroughs. Pozwoli to uniknąć koncentracji tłumów w jednym miejscu oraz odciąży transport miejski.

Choć dokładne szczegóły dotyczące miejsc pokazów nie są jeszcze znane, wiadomo iż obchody Dnia Niepodległości w Nowym Jorku w 2021 będą mieć miejsce w dniach 29 czerwca – 1 lipca, znajdując kulminację w spektaklu głównym mającym miejsce 4 lipca przy Empire State Building.

Pokaz sztucznych ogni Macy’s transmitowany będzie przez stację NBC, wraz z relacją ze spektakli z poprzednich dni.

Waszyngton D.C. 

Do obchodów Dnia Niepodległości szykuje się także kolebka amerykańskiej niepodległości – stolica kraju, Waszyngton D.C. Choć, z oczywistych względów, zrezygnowano z tradycyjnej parady, nadal podziwiać można będzie – osobiście, lub za pomocą transmisji telewizyjnych i streamingu online, pokaz fajerwerków w historycznym centrum miasta, National Mall.

Pokaz transmitowany będzie przez stację PBS.

Czytaj także: Atrakcje Waszyngtonu – zwiedzanie National Mall.

Chicago, Illinois

Wietrzne Miasto przygotowuje się do uczczenia Święta Niepodległości w dobrze znanej, uprzywilejowanej lokalizacji, jaką jest słynne molo nad Jeziorem Michigan, Navy Pier.

Pokazy fajerwerków w tym miejscu nie są zarezerwowane jedynie na wieczór 4 lipca. Tradycyjnie mają miejsce dwa razy w tygodniu, w środy i soboty, w ramach Aon Summer Fireworks, w okresie pomiędzy świętami Memorial Day i Labor Day.

Pokazy fajerwerków z okazji 4th of July, na mniejszą jednak skalę planowane są także w wielu innych miejscach aglomeracji Chicago, w tym Mount Prospect, Rosemont, Naperville, Lake Forest i Wheaton.

Nashvillle, Tennessee

Wielbicieli muzyki country nie zawiodą obchody Dnia Niepodległości w Nashville. W tym roku ponownie obędzie się tradycyjna już impreza muzyczna Let Freedom Sing!, zakończona pokazem sztucznych ogni przy akompaniamencie Nashville Symphony.

Portland, Oregon

W muzycznej oprawie również 4 lipca obchodzony jest także w Portland w stanie Oregon. Miasto od lat już gości już popularną wśród fanów bluesa imprezę Portland’s Waterfront Blues Festival. W tym roku będzie mieć ona miejsce pomiędzy 2 i 5 lipca na terenie Zidell Yards, nowoczesnej hali widowiskowej pozwalającej na zachowanie narzuconego wymogami sanitarnymi dystansu społecznego. 4 lipca koncerty festiwalu zakończy pokaz sztucznych ogni.

San Diego, Kalifornia

Na Zachodnim Wybrzeżu, jedne z najbardziej spektakularnych obchodów Święta Niepodległości mają miejsce w Zatoce San Diego. Big Bay Boom to impreza o ponad 20 letniej tradycji, przyciągająca tysiące turystów. W bieżącym roku, choć znacznie ograniczona, nadal zaoferuje mieszkańcom San Diego i turystom zapierający dech w piersiach pokaz fajerwerków.

4 fajerwerki San Diego

Obchody Dnia Niepodległości USA – Independence Day w San Diego.

Dzięki uprzywilejowanej lokalizacji, pokaz podziwiać można nie tylko z dzielnic Marina District, North Emabrcadero czy Coronado, ale także z wysp Shelter Island i Harbor Island, jak również z pokładu łodzi w dowolny miejscu na wodach zatoki.

Transmitowany będzie przez lokalne stacje telewizyjne w tym Fox 5, Fox 40, KTLA 5 i Kron 4.

Czytaj także:

Święta w USA w 2021 i 2022 roku.

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 14. czerwca, 2021