4th of July, czyli Independence Day, jest najważniejszym i najhuczniej celebrowanym świętem państwowym w Stanach Zjednoczonych. Pandemia koronawirusa, która dotknęła wszystkie sfery życia na całym świecie, wymusiła zawieszenie większości obchodów amerykańskiego Święta Niepodległości w ubiegłych minionych latach. Powrócono do nich w zeszłym roku, choć nie bez ograniczeń i obaw.

4 lipca Waszyngton

Fajerwerki są gwoździem programu obchodów Independence Day w USA – powyżej obchody święta w Waszyngtonie.

W ubiegłym roku, dzięki szeroko zakrojonej skali szczepień oraz poprawiającej się sytuacji epidemiologicznej, Stany Zjednoczone uczciły rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości tradycyjnymi fajerwerkami; nadal z zachowaniem elementarnych zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Poniżej podpowiadamy, gdzie oglądać fajerwerki z okazji Dnia Niepodległości oglądać będzie można w 2022 r.

Obchody Dnia Niepodległości USA w 2022: Nowy Jork

Jednym z najpopularniejszych eventów podczas Święta Niepodległości w Stanach Zjednoczonych jest pokaz sztucznych ogni organizowany od ponad 40 lat przez domy towarowe Macy’s w Nowym Jorku.

Fajerwerki nad Mostem Brooklińskim w Nowym Jorku w 2019 roku.

W tym roku, pokaz sztucznych ogni Macy’s , powraca i to pełną parą.

4 lipca, o godzinie 21 rozpocznie się trwający około 25 minut pokaz pirotechniczny, na który złoży się ponad 50 tyś. fajerwerków wystrzelonych, jako część wyszukanej choreografii z łodzi zakotwiczonych na East River. Towarzyszyć mu będzie także pokaz strumieni wodnych w kolorach amerykańskiej flagi – białym, czerwonym i niebieskim – wystrzeliwanych w powietrze.

Fajerwerki widoczne będą z wielu punktów Manhattanu, nie tylko z wiodącej wśród wschodniego wybrzeża Mnahattanu FDR Drive. Macy’s  rekomenduje, między innymi, następujące lokalizacje:

  • East 42nd Street
  • 23rd Street
  • 24th Street
  • Broad Street/Water Street
  • Pearl Street/Dover Street
  • Pearl Street/St. James Place
  • Pike Slip/Cherry Street

Pokaz sztucznych ogni Macy’s transmitowany będzie przez stację NBC.

Waszyngton D.C. 

Do obchodów Dnia Niepodległości szykuje się także kolebka amerykańskiej niepodległości – stolica kraju, Waszyngton D.C.

Pokaz sztucznych ogni, który rozpocznie się o 21, podziwiać można będzie zarówno od strony The National Mall (szczególnie uprzywilejowanym miejscem będą tu stopnie Lincoln Memorial), jak i z Arlington, po przeciwnej stronie rzeki Potomac.

Wieczorny spektakl poprzedzą wydarzenia towarzyszące, w tym, zaczynająca się o godzinie 11:45 parada wzdłuż Constitution Avenue oraz koncert na zachodnim trawniku budynku Kapitolu.

Pokaz transmitowany będzie przez stację PBS.

Czytaj także: Atrakcje Waszyngtonu – zwiedzanie National Mall.

Chicago, Illinois

W 2022 roku, Wietrzne Miasto uczci Święto Niepodległości ponownie w uprzywilejowanej lokalizacji, jaką jest słynne molo nad Jeziorem Michigan, Navy Pier.

Pokazy fajerwerków w tym miejscu nie są zarezerwowane jedynie na wieczór 4 lipca. Tradycyjnie mają miejsce dwa razy w tygodniu, w środy i soboty, w ramach Navy Pier Summer Fireworks, w okresie pomiędzy świętami Memorial Day i Labor Day.

Pokazy fajerwerków z okazji 4th of July, na mniejszą jednak skalę planowane są także w wielu innych miejscach aglomeracji Chicago, w tym Mount Prospect, Rosemont, Naperville, Lake Forest i Wheaton.

Nashvillle, Tennessee

Wielbicieli muzyki country nie zawiodą obchody Dnia Niepodległości w Nashville. W tym roku ponownie obędzie się tradycyjna już impreza muzyczna Let Freedom Sing!, zakończona pokazem sztucznych ogni przy akompaniamencie Nashville Symphony.

Portland, Oregon

W muzycznej oprawie również 4 lipca obchodzony jest także w Portland w stanie Oregon. Miasto od lat już gości już popularną wśród fanów bluesa imprezę Portland’s Waterfront Blues Festival. W tym roku będzie mieć ona miejsce pomiędzy 1 i 4 lipca na terenie Tom McCall Waterfront Park, gdzie wzniesione zostaną aż 4 sceny. 4 lipca koncerty festiwalu zakończy pokaz sztucznych ogni.

San Diego, Kalifornia

Na Zachodnim Wybrzeżu, jedne z najbardziej spektakularnych obchodów Święta Niepodległości mają miejsce w Zatoce San Diego. Big Bay Boom to impreza muzyczna o ponad 20 letniej tradycji, przyciągająca tysiące gości. Zamyka ją zapierający dech w piersiach pokaz fajerwerków.

4 fajerwerki San Diego

Obchody Dnia Niepodległości USA – Independence Day w San Diego.

Dzięki uprzywilejowanej lokalizacji, pokaz podziwiać można nie tylko z dzielnic Marina District, North Emabrcadero czy Coronado, ale także z wysp Shelter Island i Harbor Island, jak również z pokładu łodzi w dowolny miejscu na wodach zatoki.

Transmitowany będzie przez lokalne stacje telewizyjne w tym Fox 5, Fox 40, KTLA 5 i Kron 4.

Czytaj także:

Święta w USA w 2021 i 2022 roku.

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 30. czerwca, 2022