Znacznie okrojone w ostatnich dwóch latach z powody pandemii koronawirusa obchody Dnia św. Patryka, patrona Irlandii, powracają z pełna pompą w 2022: w najbliższy czwartek, 17 marca, ulicami Nowego Jorku ponownie przejdzie St. Patrick’s Day Parade.

Parada Świętego Patryka Nowy Jork

St. Patrick’s Day Parade na słynnej Piątej Alei w Nowym Jorku.

Parada św. Patryka w Nowym Jorku jest jedną z największych i najstarszych na świecie. Po raz pierwszy odbyła się w 1762 roku, na długo przed ogłoszeniem przez Stany Zjednoczone niepodległości od Korony brytyjskiej.

Obecnie bierze w niej udział nawet 150 tyś. aktywnych uczestników: członków irlandzkich instytucji kulturalnych, naukowych i biznesowych, szkoły, orkiestry, grupy sportowe, służby mundurowe, wojsko, straż pożarna i policja.

Paradzie przewodzi Grand Marshal, wybierana w głosowaniu ważna dla irlandzkiej społeczności w Nowym Jorku osobistość. W tym roku marszałkiem nowojorskiej parady jest James Callahan, stojący na czele zrzeszającej ponad 400 tyś. członków organizacji International Union of Operating Engineers (IUOE).

Wzdłuż ponad 3 kilometrowej trasy parady zbiera się nawet do 2 milionów widzów.

Parada Św. Patryka w Nowy Jorku w 2019 roku.

Przygotowanie parady zajmuje całe miesiące i odbywa się, w znacznej mierze, nakładem pracy ochotników i organizacji powiązanych ze społecznością irlandzką w Nowym Jorku.

Znajdź szczegółowe informacje na oficjalnej stronie internetowej Parady Św. Patryka w Nowym Jorku.

St. Patrick’s Day Parade NY – gdzie i kiedy?

Parada będzie mieć miejsce 17 marca 2022, rozpoczynając się tradycyjnie już o godzinie 11.00. Jej koniec przewidziany jest na godzinę 17.00.

Trasa Parady Św. Patryka, także bez większych zmian w stosunku do lat ubiegłych, przebiegać będzie od 44th Street, wzdłuż Fifth Avenue, do 79th Street. Na jej trasie znajdują się dwa, szczególnie ważne dla diaspory Irlandzkiej w Nowym Jorku punkty: Katedra Św. Patryka, przy Piątej Alei oraz American Irish Historical Society, na końcu trasy.

17 marca przygotować się należy na utrudnienia w ruchu drogowym w okolicach trasy parady: wiele ulic w sąsiedztwie dostępnych będzie jedynie dla pieszych.

Oprócz samej parady, w tygodniu, w którym przypada Dzień Św. Patryka, na terenie Nowego Jorku odbywa się wiele imprez towarzyszących poświęconych irlandzkiej kulturze i tradycjom. Centrum Kultury Irlandzkiej / Irish Art Center, tradycyjnie już organizuje Dzień Książki, podczas którego dzieła literatury rozdawane są nieodpłatnie.

Irlandzkie elementy pojawiają się także w nowojorskiej restauracjach, zaś irlandzki bary i puby zapełniają się po brzegi.

Zobacz także:

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 13. marca, 2022