Ranking na najlepsze małe miasta w USA

Podczas gdy pandemia koronawirusa ograniczyła, w niektórych przypadkach praktycznie całkowicie, możliwości podróżowania, pozostaje na razie planować jedynie kolejne podróże po USA.

O ile o najpopularniejszych amerykańskich destynacjach, jak Nowy Jork, San Francisco, Los Angeles, czy dla Polaków także Chicago , napisano już praktycznie wszystko i zachwalać ich nie trzeba, na uwagę zasługują także mniej znane, mniejsze miasta.

centrum Savannah

Małe miasta Stanów Zjednoczonych mają często wiele uroku; powyżej Savannah, w stanie Georgia.

Amerykańska grupa doradcza Resonance, analizująca perspektywy rozwoju dla segmentu nieruchomości, ale także turystycznego, opracowała ranking najlepszych małych amerykańskich miast. Pod uwagę wzięto zarówno wskaźniki statystyczne, jak i opinie, zarówno mieszkańców, jak i turystów dotyczące miast biorących udział w rankingu. W ocenie końcowej brano pod uwagę czynniki takie, jak: lokalizacja, społeczność, plan rozwoju, przemysł, sytuacja ekonomiczna oraz promocja. Na podstawie danych zebranych w tych kategoriach, jeszcze przed wybuchem pandemii, Resonance wyłoniła następującą dziesiątkę najlepszych miast w USA.

1. Reno, Nevada: przyroda, kasyna i Burning Man

Na pierwszym miejscu ranking znalazło się liczące około 470 tysięcy mieszkańców Reno. Położone w stanie Nevada, przy granicy z Kalifornią miasto jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania kalifornijskich parków narodowych i rezerwatów, w tym Plumas National Forest, Eldorado National Foresti Yosemite National Park LINK. Około godziny drogi na południe od Reno położone jest Jezioro Tahoe oferujące rozliczne okazje do uprawiania sportów wodnych oraz spędzania świeżym powietrzu.

Reno Newada

Tak gości wita centrum Reno.

Reno oferuje także typowo miejskie atrakcje, a w szczególności życie nocne. Miasto obfituje w kluby nocne, dyskoteki oraz kasyna. Te ostatnie są jedną z największych atrakcji turystycznych miasta, choć nie na taką samą skalę, jak w stolicy hazardu, Las Vegas.

Wśród miłośników festiwali muzycznych, Reno znane jest jako zaplecze kultowego festiwalu Burning Man, odbywającemu się na Pustyni Black Rocks, około 190 km na północ.

Czytaj także: Letnie festiwale w USA.

Innym popularnym wydarzeniem mający miejsce w Reno, są doroczne wyścigi balonów – Great Reno Balloon Race uznawane za największe tego typu wydarzenie na świecie.

balony Reno

Festiwal balonów w Reno gwarantuje unikalne widoki.

Zakwaterowanie w Reno – znajdź tani hotel

2. Naples, Floryda – plaże, ekoturystyka i restauracje

Położone na południowo zachodnim wybrzeżu Florydy miasto Naples (czyli Neapol) to popularna, choć bardzo spokojna, sielankowa wręcz destynacja, poszukiwana szczególnie przez wielbicieli przyrody. Praktycznie na obrzeżach miasta rozpościera się rezerwat Big Cypress National Preserve, a nieco dalej na południe, słynny park narodowy Everglades. Ten Thousand Islands National Wildlife Refuge, Corkscrew Swamp Sanctuary, czy Florida Panther National Refuge to tylko niektóre z innych parków w okolicach Naples, oferujących kontakt ze specyficznymi ekosystemami Florydy.

Naples przyroda

Dziewicza przyroda w Naples.

Raj dla miłośników sportów wodnych, Naples oferuje szczególnie sprzyjające warunki do stand up paddle surfu, pływania kajakiem, czy łodziami motorowymi, a także do wędkarstwa.

Samo miasto, liczące sobie koło 380 tysięcy mieszkańców tonie w zieleni.

Tak wygląda Naples.

W Naples uwagę zwracają także eleganckie wille, wysadzane palmami promenady, butiki i sklepy znanych marek oraz doskonałe restauracje wyspecjalizowane w owocach morza.

3. Santa Fe, New Mexico – historia, kultura i great outdoors

Spośród innych amerykańskich miast, Santa Fe w Nowym Meksyku wyróżnia długa, jak na tak młody kraj, historia, sięgająca XVII wieku oraz dziedzictwo kulturowe silnie naznaczone wpływami hiszpańskimi, meksykańskimi oraz amerykańskich Indian.

Jak na tak małe miasto – na stałe zamieszkuje je około 150 tyś. mieszkańców – Santa Fe posiada niezwykle barwną, dosłownie i w przenośni, scenę artystyczną. Pustynne krajobrazy oraz eklektyczna kultura od zawsze inspirowały lokalnych artystów, których prace podziwiać można w licznych galeriach. Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Santa Fe jest zresztą muzeum malarki Georgii O’Keeffe.

Przewodnik po Santa Fe.

Kameralna atmosfera, przytulne kafejki – przeważnie rodzinne biznesy działające od dziesięcioleci, barwny folklor i otwartość na turystów, to nie wszystko, co Santa Fe ma do zaoferowania. Wiele dla siebie znajdą tu także miłośnicy aktywnego wypoczynku. Miasto położone jest u podnóża gór Sangre de Christo zachęcających do pieszych wycieczek. W okolicach Santa Fe znaleźć można też wiele pomników przyrody, w tym wygasłe wulkany, wodospady oraz dziesiątki tras trekkingowych o różnym stopniu trudności.

4. Savannah, Georgia – kuchnia amerykańskiego Południa, historia i sztuka

Historia pozostaje nadal żywa w byłej kolonialnej stolicy stanu Georgia. Portowe miasto na rzece Savannah, ze względu na swą strategiczną lokalizację, odegrało olbrzymią rolę zarówno podczas walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych, jak i podczas Wojny Secesyjnej. Elegancka kolonialna architektura pozostaje do dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów miasta, wraz z charakterystycznymi dębami, którymi wysadzane są aleje Savannah.

Savannah

Urzekająca sceneria Savannah.

Obecnie miasto znane jest w dużej mierze dzięki doskonałej gastronomii. Wyrafinowana atmosfera, a także dostatek ryb i owoców morza, przyciągnęły do Savannah wielu renomowanych kucharzy. Kuchni Południa spróbować tu można zarówno w odsłonie tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Za najlepszą restaurację Savannah uchodzi the Grey.

Prestiżowa artystyczna szkoła wyższa, SCAD – Savannah College of Art and Design jest centrum życia artystycznego miasta.

Hotel w Savannah Georgia – znajdź najlepsze ceny

5. Asheville, Karolina Północna – aktywny wypoczynek, kultura i piwo

Jedno z większych, bo liczących ponad 400 tyś. mieszkańców miast rankingu, Asheville, to raj dla miłośników piwa. Trunek ten warzony jest lokalnie, przez ponad 50 browarów. Poświęcony jest mu także doroczny festiwal piwa. Agenda kulturalna Asheville zawiera także wiele innych wydarzeń, w tym festiwale muzyczne, gastronomiczne (piwo i przekąski idą ramię w ramię), a także artystyczne.

Spacer po Asheville.

Usytuowanie pomiędzy dwoma pasmami górskimi – Blue Ridge Mountains i Appalachian Trail czyni z Asheville interesującą destynację dla osób ceniących aktywny wypoczynek.

6. Anchorage, Alaska – nieskalana przyroda, kultura i gastronomia

Największe miasto stanu Alaska zamieszkuje około 280 tyś osób. Anchorage, popularny port na trasie statków wycieczkowych oferuje zarówno zadziwiająco barwne i nowoczesne życie miejskie, jak i dobrą bazę do zwiedzania „dzikiej Alaski”, w szczególności zaś Parku Narodowego Denali.

W zasięgu 80 km od Anchorage znajduje się ponad 60 lodowców, znaczna część z których jest stosunkowo łatwo dostępna.

Anchorge Alaska

Nowoczesne miasto przy lodowcu.

Pomimo surowego klimatu, miasto słynie z przyjaznej atmosfery, otwartości oraz doskonałej gastronomii, opartej zarówno na lokalnych specjałach, jak i daniach „importowanych” z innych części USA.

Do popularnych atrakcji turystycznych zalicza się Alaska Native Heritage Ceneter poświęcone rdzennej ludności stanu oraz Alaska Museum of Science.

7. Boulder, Colorado – Góry Skaliste i sporty zimowe

Oddalone o pół godziny drogi od stolicy stanu, Denver, miasto Boulder stanowi wrota do oszałamiającej natury Kolorado. W jego okolicach znaleźć można niemal 500 kilometrów szlaków trekkingowych oraz ścieżek rowerowych.

Okolica oferuje rozliczne możliwości aktywnego wypoczynku zarówno latem, jak i w sezonie zimowym. W zasięgu 3-4-godzinnej podróży samochodem z Boulder znajdują się ośrodki narciarskie Aspen i Vail.

Boulder miasto w Kolorado

Boulder, miasto u podnóża Rocky Mountains.

Miasto zamieszkuje około 330 tysięcy osób. Jest to stosunkowo młoda populacja, znaczna jej część to studenci University of Colorado, którego główny kampus mieści się w Boulder.

Jak w przypadku wszystkich wspomnianych powyżej miast, dużą rolę odrywa w Boulder gastronomia, z wieloma doskonałymi restauracjami. Dużą popularnością cieszą się także lokalne browary.

Co robic w Boulder?

8. Trenton, New Jersey – kosmopolityczna atmosfera, historia i wygodna lokalizacja

Położone około 1.5 godziny drogi od Nowego Jorku miasto Trenton to modny adres wśród tych, którzy chcą, lub potrzebują być blisko Wielkiego Jabłka, unikając jednak jego wielkomiejskiego zgiełku oraz zawyżonych cen nieruchomości. Pełniące przejściowo funkcję stolicy Stanów Zjednoczonych w 1784 roku Trenton posiada interesujące dziedzictwo historyczne, ale także jedną z najbardziej zróżnicowanych pod względem pochodzenia populacji w całych Stanach Zjednoczonych.

najlepsze małe miasta USA Trenton

Trenton, New Jersey.

Z Trenton niedaleko jest też do Filadelfii oraz na kampus Uniwersytetu Princeton, co czyni z tego miasta wygodne zaplecze rezydencyjne w tej części Wschodniego Wybrzeża.

9. Myrtle Beach, Karolina Południowa – plaża i golf

Zamieszkane przez około 480 tyś. osób miasto Myrtle Beach, na wybrzeżu Karoliny Południowej jest jednym popularnym kurortem oferującym blisko 90 km piaszczystych plaż.

na plaże w USA Myrtle Beach

Gdzie na plażę w Karolinie Południowej? Odwiedź Myrtle Beach.

Sielankowe plaże sąsiadują z tętniącymi życiem promenadami, wzdłuż których rozlokowały się eleganckie butiki, serwujące owoce morza restauracje oraz kafejki. Olbrzymia ilość pól golfowych w Myrtle Beach i okolicach czyni z tego miasta jedną z najpopularniejszych destynacji golfowych w USA.

Pola golfowe Myrtle Beach.

Porównaj ofertę hotelową w Myrtle Beach

10.Ann Arbor, Michigan – zieleń miejska i życie uniwersyteckie

Znane pod przydomkiem „Tree Town”, z racji na obfitość drzew i terenów zielonych w ścisłym centrum, miasto Ann Harbor, w stanie Michigan jest domem dla stanowego uniwersytetu (UM – University of Michigan).

Ann Arbor Michigan

Kampus Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor.

Życiu uniwersyteckiemu towarzyszy ciekawa oferta kulturalna, na którą składają się muzea, galerie sztuki, a także liczne festiwale muzyczne i inne wydarzenia kulturalne, w tym Ann Arbor Film Festival.

Miast słynie z doskonałej infrastruktury sportowej; znajdujący się w nim Michigan Stadium jest największym na świecie stadionem przeznaczonym do rozgrywek futbolu amerykańskiego.

Szeroka oferta gastronomiczna dopełnia atrakcyjności Ann Arbor.

Na co zwrócić uwagę w Ann Arbor? Zobacz materiał powyżej.

Ann Arbor zamieszkuje około 370 tyś. osób.

Znajdź hotel w Ann Arbor – porównaj oferty

Czytaj także:

Wynajem samochodów w USA