W nocy z 13 na 14 lutego (czasu polskiego) odbyła się najważniejsza impreza sportowa w USA: finałowy mecz ligi futbolu amerykańskiego, NFL.

Super Bowl 2022 – wyniki: Zwycięzcą 56-tej edycji Super Bowl została drużyna Los Angeles Rams.

Super Bowl ma jednak nie tylko wymiar sportowy; jest to też zakrojone na ogromną skalę wydarzenie rozrywkowe i komercyjne. Bogata oprawa artystyczna, występny gwiazd estrady, ale też osób ze świata polityki i kultury oraz kontrakty reklamowe o olbrzymiej wartości sprawiają, iż w lutym, oczy całej Ameryki kierują się na stadion goszczący mecz finałowy NFL.

Super Bowl 2022

W 2022 roku, Super Bowl odbył się po raz 56-ty w historii, tym razem w Kalifornii.

Gospodarzem spotkania finałowego był stadion SoFi w Inglewood, oddalony o około 20 km od Los Angeles. Walkę o puchar NFL stoczyły drużyny Los Angeles Rams i Cincinnati Bengals.

Trybuny stadionu pomieścić mogą od 70 do nawet 100 tyś. osób. Pomimo nadal trudnej sytuacji sanitarnej, w związku z pandemią koronawirusa nie wprowadzono ograniczeń liczby widzów na stadionie.

Jak co roku, transmisja Super Bowl na żywo, emitowana przez wiele stacji telewizyjnych przyciągnęła przed ekrany miliony Amerykanów, i nie tylko. Szacuje się, iż w tym roku, w samych Stanach Zjednoczonych obejrzało ją ponad 91 milionów osób.

Super Bowl 2022 – kto wygrał?

Mecze Super Bowl rozgrywane są w Stanach zjednoczonych od 1967 roku. Przez wiele spotkanie oraz towarzysząca mu uroczystość, miały miejsce w pierwszą niedzielę lutego; od 2021 roku począwszy, ich data przeniesiona została na drugą niedzielę miesiąca. Dzień ten powszechnie określany jest, jako Super Bowl Sunday.

Super Bowl puchar

13 lutego, o puchar Vince Lombardi Trophy, zmierzyły się drużyny Los Angeles Rams i Cincinnati Bengals.

65 edycja Super Bowl rozpoczęła się około godziny 18.00 czasu lokalnego, o północy w Polsce. W szranki stanęła kalifornijska drużyna Los Angeles Rams oraz pochodzący z Ohio Cincinnati Bengals.

Po trzymającym do samego końca w niepewności spotkaniu, Rams wygrali 23:20. Decydujące punkty dla ekipy z Los Angeles zdobył dopiero w ostatnich minutach meczu, bezapelacyjny bohater spotkania, Cooper Kupp.

Los Angeles Rams zostają mistrzem ligi por raz drugi w historii, po 22 latach od ostatniego sukcesu.

Super Bowl Halftime Show 2022

Oprócz miłości do futbolu amerykańskiego, na stadion goszczący finałowe spotkanie, oraz przed ekrany telewizorów, przyciąga widzów także oprawa artystyczna wydarzenia.

W przerwie meczu, tzw. half-time, ma miejsce spektakl muzyczny, w którym w tym roku wzięły udział takie gwiazdy, jak Snoop Dog, Eminem, Kendrick Lamar, Dr. Dre oraz Mary J. Blige.

Super Bowl half-time show, uważnie śledzony przez miliony ludzi, w USA, jak i na całym świecie, to także doskonała okazja do pokazania się dla reklamodawców. Prześcigają się oni wręcz w pomysłach na przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów.

Tak do obejrzenia Super Bowl Half-time Show zachęcał jeden z głównych sponsorów wydarzenia.

Ważnym elementem finałowego meczu jest także uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego. Honor ten przypada starannie wyselekcjonowanym artystom. W tym roku, Star Spangled Banner, hymn Stanów Zjednoczonych odśpiewała Mickey Guyton, wielokrotnie nominowana do prestiżowej muzycznej nagrody Grammy.

Autorką jednego z najbardziej emblematycznych wykonań amerykańskiego hymnu podczas Super Bowl była, w 1991 roku, Whitney Houston.

Super Bowl – transmisja w Polsce

Podobnie, jak w ubiegłym roku, transmisję na żywo z finałowego meczu amerykańskiej ligi NFL wyemitowała TVP Sport.

Super Bowl oglądać można było także online, dzięki aplikacji TVP Sport.

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 14. lutego, 2022