Święta Bożego Narodzenia w USA

Większość bożonarodzeniowych tradycji i obrządków praktykowanych w Stanach Zjednoczonych przybyła do tego kraju z Europy, wraz z pierwszym osadnikami z, między innymi, Anglii, Niemiec, Hiszpanii i Holandii.

Z biegiem czasu, oczywiście, święta Bożego Narodzenia w USA nabrały odrębnego, własnego charakteru: „nowy” kraj, budując na tradycjach ze Starego Kontynentu, wytworzył własne zwyczaje. Wpłynęła na nie w znacznym stopniu wieloetniczność społeczeństwa amerykańskiego.

Pomimo iż Boże Narodzenie wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej, jest specjalnym czasem także dla innych religii, jak również dla świeckie części społeczeństwa.

Boże Narodzenie w USA

Święta Bożego Narodzenia w USA to jedna z najważniejszych celebracji w roku.

Społeczność żydowska świętuje w zbliżonym okresie Chanukę, wielu Amerykanów afrykańskiego pochodzenia zaś Kwanzę.  Choć obydwa święta z Bożym Narodzeniem nie mają nic wspólnego, nadają świątecznemu okresowi bardziej uniwersalnego charakteru.

Amerykanie, w duchu politycznej poprawności i inkluzywności mają tendencję do składanie sobie raczej świeckich życzeń „Wesołych Świąt” / „Happy Holidays” nie precyzując, jakiego święta dokładnie one dotyczą.

Jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia w USA?

  • 24 grudnia wiele amerykańskich rodzin spotyka się na świąteczny obiad, choć główne obchody święta mają miejsce dnia następnego
  • Poranek 25 grudnia przeznaczony jest na otwieranie, jeszcze w piżamach, prezentów zostawionych przez Św. Mikołaja pod choinką
  • Przy kominku tradycyjnie wywieszane są bożonarodzeniowe skarpety, po jednej dla każdego członka rodziny, w których Św. Mikołaj zostawić może także podarunki
  • Do najważniejszych dań bożonarodzeniowego obiadu zaliczają się pieczony indyk, kaczka oraz szynka
  • Nieodłącznym elementem obchodów Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych są bogate dekoracje, wewnątrz, ale także i na zewnątrz domów.

Boże Narodzenie USA – dekoracje i choinka

Amerykańskie domostwa przystrajają się świątecznie często już na przełomie listopada i grudnia, zaraz po Święcie Dziękczynienia, lub na początku grudnia. Głównym elementem bożonarodzeniowych dekoracji jest oczywiście choinka.  Popularne są także świąteczne skarpety, dekoracyjne wieńce, czerwono-zielone girlandy, migające światełka, renifery ciągnące sanie, bałwany i sztuczny śnieg.

Znaleźć je można zarówno zewnątrz, jak i na dworze. Wielu mieszkańców przedmieść konkuruje wręcz ze sobą, kto przystroi dom w najbardziej ekstrawagancki sposób. Fasady wielu domów i trawniki przed nimi zamieniają się często w prawdziwy pokaz mieniących się wszystkimi kolorami świateł, a często także dźwięku.

Święta Bożego Narodzenia w USA

Amerykanie nie oszczędzają na dekoracjach świątecznych.

Wigilia a Boże Narodzenie w USA

W USA, Wigilia, jaką znamy z Polski, obchodzona jest w zasadzie tylko w rodzinach o silnych korzeniach polskich, czy też pochodzących z innych krajów Centralnej i Wschodniej Europy.

Dość popularny jest za to zwyczaj zbierania się na świąteczny lunch jeszcze 24 grudnia, zarówno przez rodziny, jak i grupy przyjaciół, czy kolegów z pracy. Wieczór w wigilię Bożego Narodzenia wykorzystywany jest na przygotowania do wystawnego posiłku następnego dnia. Osoby religijne często wyprawiają się także wówczas do kościoła.

dania świąteczne USA

Bożonarodzeniowa pieczeń z indyka wymaga długich przygotowań.

Małe dzieci zazwyczaj kładą się wcześnie spać, aby obudzić się jak najwcześniej następnego dnia i otworzyć prezenty.

Co Amerykanie jedzą w Boże Narodzenie?

Piekarnik jest najczęściej używanym elementem kuchennego wyposażenia w święta Bożego Narodzenia. Niezbędny jest on do przygotowania tradycyjnego pieczonego indyka, kaczki, czy też szynki, ale także wielu świątecznych deserów, ciast i tart i ciasteczek imbirowych.

Warto zauważyć, potrawy bożonarodzeniowe w USA zbliżone są w znacznym stopniu do tych, spożywanych miesiąc wcześniej podczas obiadu z okazji Święta Dziękczynienia. W obydwu przypadkach pieczone mięsiwa serwowane są z sosem żurawinowym i przystawkami takimi jak puree ze słodkich ziemniaków, pieczonymi warzywami, brukselką, zieloną fasolką oraz chlebem kukurydzianym. W drugiej odsłonie po Thanksgiving pojawia się także tarta dyniowa (pumpkin pie), tarta jabłkowa, tarta z orzechów pekan, czy uniwersalne i ponadczasowe brownies.

Tradycyjnym bożonarodzeniowym napojem jest egg nog, rodzaj ajerkoniaku oraz wino grzane z przyprawami.

Gdzie do USA na święta?

Zimowe wypady do Stanów Zjednoczonych stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza w kontekście zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 nie pozwoliła się co prawda długo cieszyć ułatwieniami dla osób podróżujących turystycznie do USA, oczekiwać można jednak, iż w miarę normowania się sytuacji, Stany staną się ponownie przystępne dla turystów z Polski.

Popularnym celem zimowych wyjazdów do USA dla Europejczyków, zwłaszcza tych, których nie rozpieszcza srogi klimat zimowych miesięcy, są tradycyjnie ciepłe, niezależnie od pory roku, stany, a szczególnie Floryda. W Słonecznym Stanie, The Sunshine State, nawet w najchłodniejszych okresach temperatura rzadko spada poniżej 17-18 C. Ciepły Prąd Zatokowy gwarantuje ciepłą, stabilną pogodę pozwalającą cieszyć się przepięknymi plażami Florydy nawet w grudniu. Dowiedz się więcej na temat klimatu Florydy.

Zupełnie innych atrakcji dostarczy grudniowa wyprawa do Nowego Jorku. Pozwoli ona podziwiać to miasto w zimowej odsłonie, wyjątkowo przytulne pod śnieżną pierzynką, a jednocześnie przepełnione przedświąteczną radością, śmiechem dzieci ślizgających się na miejskich lodowiskach i śpiewem ulicznych kolędników. Czytaj więcej na temat Bożego Narodzenia w Nowym Jorku.

Znajdź inne sugestie zimowych destynacji w USA na USAToday.

Artykuły powiązane:

Święta w USA.