Boże Narodzenie w Nowym Jorku

Zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków podróżujących turystycznie do USA sprawia, iż coraz częściej decyduje się na spontaniczne wyjazdy do amerykańskich miast, z którymi nasz kraj oferuje najlepsze połączenia, w tym Nowego Jorku.

W 2022 roku, ceremonia zapalenia światełek na choince przy Rockefeller Center w Nowym Jorku zaplanowana jest na środę 30 listopada (znajdź więcej informacji na temat nowojorskiej choinki poniżej).

Oprócz letnich wojaży popularne stają się także wypady zimowe, zwłaszcza gdy linie lotnicze kuszą atrakcyjnymi cenami lotów. Grudniowy wypad do „Wielkiego Jabłka” pozwala nie tylko zobaczyć jak świętowane jest Boże Narodzenie w Nowym Jorku, doświadczyć unikalnej świątecznej atmosfery, ale także zrobić zakupy w ramach szalonych gwiazdkowych promocji.

Święta w Nowym Jorku

Świąteczna magia Nowego Jorku.

Oprócz lodowisk, gwiazdkowych jarmarków, chórów wykonujących kolędy dla przechodniów, choinek, Świętych Mikołajów, reniferów i dekoracji o imponującym rozmachu, na odwiedzających miasto czekają także oczywiście wszystkie tradycyjne atrakcje Nowego Jorku: światowej klasy muzea i galerie sztuki, emblematyczne przykłady amerykańskiej architektury, powszechnie znane z kina i telewizji miejsca, parki miejskie, etc.

Co robić zimą w Nowym Jorku?

Wybierz się na spacer 5ą Aleją

Najbardziej szykowna aleja Nowego Jorku, 5th Avenue to obowiązkowy przystanek dla turystów, którzy chcieliby poczuć atmosferę tego miasta. Nawet jeśli nie jesteś zakupoholikiem – a to właśnie na zakupy, zwłaszcza produktów „z wyższej półki” przychodzi się na 5ą Aleję – warto jest przespacerować się tym eleganckim i pełny życia bulwarem. Przygotuj się jednak na spore tłumy, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, kiedy wszyscy poszukują gwiazdkowych prezentów.

Nowy Jork 5a Aleja

Tłumy na nowojorskiej 5ej Alei.

Wiele uwagi przyciągają bogato dekorowane witryny sklepów. Liczne grupy gapiów zbierają się często przed sklepami Lord & Taylor’s, Saks Fifth Avenue, czy Berdorf Goodman. Ich witryny, bardziej niż prezentacją oferowanych produktów, są pokazem światła, muzyki oraz często, także skomplikowanych mechanizmów z poruszającymi się figurkami.

W wysiłkach o przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów nie ustaje także Macy’s na 5th Avenue. Witryny tego największego domu towarowego na świecie w okresie przedświątecznym są zazwyczaj spektaklem samym w sobie.

Choinka przy Rockefeller Center

Stałym już elementem bożonarodzeniowej atmosfery Nowego Jorku jest choinka corocznie stawiana przed Rockefeller Center. Pięknie dekorowanych drzewek nie brak w mieście, jednak to ta właśnie przyciąga tłumy, zwłaszcza podczas uroczystego zapalenia po raz pierwszy światełek, które ma miejsce zazwyczaj pod koniec listopada lub na początku grudnia i przyciąga tłumy. Z racji na olbrzymią popularność wydarzenie to transmitowane jest przez amerykańskie stacje telewizyjne.

choinka przy Rockefeller Center

Choinka w Nowym Jorku: Sezon świąteczny w Stanach Zjednoczonych inauguruje uroczyste zapalenie światełek na choince przy Rockefeller Center w Nowym Jorku.

Zwyczaj przystrajania choinki przed Rockefeller Center sięga lat 30 ubiegłego stulecia. Choinka, często o nawet 30 metrowej wysokości, montowana pod koniec listopada, wybierana jest przez głównego ogrodnika Rockefeller Center z wielu drzewek ofiarowywanych w tym celu przez centra ogrodnicze oraz prywatnych darczyńców.

W 2022 roku 90-letni norweski świerk o wysokości blisko 25 metrów i ważący ponad 14 ton ofiarowany został przez rodzinę nowojorskiego biznesmena Neila Lebowitza.

Szczególnego uroku tej części miasta dodaje sporych rozmiarów lodowisko tradycyjnie już instalowane przy Rockefeller Center w sezonie zimowym.

Znajdź szczegółowe informacje na temat choinki w Nowym Jorku na oficjalnym portalu Rockefeller Center.

Podziwiaj widoki z dachu Rockefeller Center

70-piętrowa siedziba Rockefeller Center jest doskonałym przykładem architektury art deco Nowego Jorku, równie emblematycznym, choć mnie tłocznym, co Empire State Buliding. Jej ostatnie piętro, znane jako Top of the Rock to taras widokowy oferujący doskonałą, 360-stopniową panoramę Nowego Jorku.

widok z Rockefeller Center

Widok ze szczytu Rockefeller Center.

Praktyczna wskazówka: Wybierając taras widokowy Rockefeller Center, zamiast Emipre State Building spędzisz mniej czasu stojąc w kolejkach. Dodatkowym bonusem będzie Empire State Building na Twoich zdjęciach. Zarezerwuj bilety na taras widokowy  Top of the Rock na stronie Rockefeller Center.

Lodowisko przy Rockefeller Center

Prawdopodobnie jedno z najsłynniejszych lodowisk na świecie – znane z wielu produkcji filmowych, w tym Ghostbusters, Kevin Sam w Domu, czy Elf – działa zazwyczaj od października do kwietnia. Przyciąga zarówno nowojorczyków, jak i turystów odwiedzających miasto. Znajdź więcej informacji na temat lodowiska przy Rockefeller Center.

Gigantyczne bombki świąteczne w Nowym Jorku

Każdy chyba słyszał już powiedzenie, iż w Stanach Zjednoczonych wszystko jest większe. Dotyczy to również dekoracji świątecznych. Nieopodal Rockefeller Center, przed wieżowcem Exxon Buildig przy 125 6th Avenue tradycyjnie już eksponowane są w sezonie bożonarodzeniowym imponujących rozmiarów bombki.

gigantyczne bombki w Nowym Jorku

Boże Narodzenie w Nowym Jorku – olbrzymie bombki przed Exxon Building.

Winter Village w Bryant Park

W nastrój bożonarodzeniowy wciela się w szczególny sposób Bryant Park, jeden z popularnych terenów zielonych Nowego Jorku. W okresie przedświąteczny od lat już zamienia się on w świąteczne miasteczko obfitujące w stragany, z pamiątkami, sezonowymi produktami, rękodziełem, a także z tradycyjnymi przekąskami – wszystko oczywiście w bogatej, inspirowanej zimą i świętami dekoracji. Spacer po Bryant Park w grudniu to doskonała okazja, aby zakupić brakujące prezenty, czy też miło spędzić wieczór, popijając gorącą czekoladę przy dźwięku bożonarodzeniowych piosenek.

Boże Narodzenie w Bryant Park

Bryant Park Winter Village.

Atrakcją Bryant Park zimą jest także lodowisko. Przynieś własne łyżwy, aby zaoszczędzić $20.

Boże Narodzenie Nowy Jork: Świąteczny market na Union Square

Inną, popularną zimową atrakcję Nowego Jorku znaleźć można w parku Union Square, rozciągającym się pomiędzy 14th e 15th Street. Tutejszy Holiday Market przypomina znane z Europy jarmarki bożonarodzeniowe, gdzie kupić można wszystko, od biżuterii, poprzez produkty ze skóry, tekstylia, aż po dzieła sztuki.

Central Park 

Jeśli zmęczą Cię tłumy, jakie przyciągają najpopularniejsze zimowe atrakcje Nowego Jorku, Central Park, najsłynniejszy park miasta, okazać się może prawdziwą oazą spokoju. Choć, z racji pory roku, w znacznej mierze pozbawiony soczystej zieleni, jaką nacieszyć tu można oczy latem, nadal pozostaje bardzo atrakcyjnym miejscem dla osób lubiących przebywać na świeżym powietrzu.

atrakcje Nowego Jorku zimą

Zimowy urok Central Parku.

Wykorzystaj fakt, iż zimą park odwiedza zdecydowanie mniej gości i wybierz się na spacer w kameralnej scenerii parku przykrytego śnieżną pierzynką i otoczonego z czterech stron wieżowcami Manhattanu. Na terenie Central Parku znaleźć można także dwa lodowiska.

Koncerty bożonarodzeniowe w St. Patricks Cathedral

Wielbicielom muzyki odwiedzającym Nowy Jork w okresie przedświątecznym polecamy wydarzenie „A City Singing at Christmas” mające miejsce w katedrze Św. Patryka w połowie grudnia. Ten przepiękny kościół oferuje idealną scenerię oraz akustykę dla koncertu muzyki świątecznej, świeckiej i sakralnej w wykonaniu nowojorskich chórów. Podczas wykonywania kolędy „Cicha noc”, katedra tradycyjnie już wypełnia się światłem świec pozwalają uczestnikom wczuć się w iście świąteczną atmosferę.

The Holiday Train Show w Ogrodzie Botanicznym

Do najpopularniejszych zimowych atrakcji Nowego Jorku dla najmłodszych zalicza się makieta kolejki The Holiday Train, którą oglądać można w nowojorskim Ogrodzie Botanicznym.

Na trasie kolejki podziwiać można ponad 170 emblematycznych miejsc Nowego Jorku, wiernie odtworzonych z naturalnych materiałów, głównie drewna. Dowiedz się więcej na temat The Holiday Train Show w NY Botanical Gardens.

Jakie muzea odwiedzić w grudniu w Nowym Jorku?

Pomimo sezonu świątecznego, większość najpopularniejszych muzeów Nowego Jorku pozostaje otwarta, choć bezpośrednio przed i po Bożym Narodzeniu oraz Sylwestrze godziny otwarcia mogą być ograniczone.

Poniżej, warte odwiedzenia muzea Nowego Jorku:

  • The Metropolitan Museum of Art. / The Met – jedno z największych muzeów sztuki na świecie. Znajdź szczegółowe informacje na temat programu i godzin otwarcia The Met.
  • Museum of Modern Art / MoMA – obowiązkowy przystanek dla miłośników sztuki współczesnej. Więcej informacji na oficjalnej stronie MoMA.
  • Solomon R. Guggenheim Museum – znane po prostu jako The Guggenheim, to kolejna prestiżowa instytucja kulturalna Nowego Jorku, warta odwiedzin nie tylko dla ciekawych kolekcji, ale także oryginalnej architektury swej siedziby. Więcej informacji na stronie The Guggenheim.

Fasada Muzeum Solomona R. Guggenheima autorstwa Franka Lloyda Wrighta, jednego z najbardziej emblematycznych budynków Nowego Jorku.

Czytaj także:

Zarezerwuj hotel w Nowym Jorku – znjadź tanie oferty zakwaterowania.

Atrakcje Nowego Jorku – zarezerwuj ze zniżką: