Jednodniowe wycieczki z Nowego Jorku

Big Apple, najczęściej odwiedzane miasto Stanów Zjednoczonych ma do zaoferowania oszałamiającą ilość atrakcji turystycznych; sam Manhattan wypełni z łatwością wiele dni zwiedzania.

Jeśli jednak czas tylko na to zezwoli, podróż po Wschodnim Wybrzeżu USA urozmaicić mogą dłuższe, lub krótsze wycieczki z Nowego Jorku.

Montauk Point

Pomysł na jednodniowy wypad z Nowego Jorku: Montauk Point na wschodnim krańcu Long Island.

Poznaj nasze sugestie, tego, co warto zobaczyć w okolicach NYC.

Jeśli interesuje Cię na wynajem samochodu w Nowym Jorku, porównaj oferty rent a car na Lotnisku JFK.

Pomysły na wycieczki z Nowego Jorku: Filadelfia

Oddalona o około 160 km Filadelfia jedną z najpopularniejszych destynacji jednodniowych wycieczek z Nowego Jorku, co zawdzięcza unikalnemu dziedzictwu historycznemu. Miasto odegrało kluczową rolę w walce Stanów Zjednoczonych o uzyskanie niepodległości: to w nim właśnie zatwierdzona została 4 lipca 1776 roku Deklaracja Niepodległości.

Liberty Bell Filadelfia

Liberty Bell, jeden z symboli niepodległości USA.

Do największych atrakcji Filadelfii zalicza się kompleks budynków związanych ściśle z tym wydarzeniem. W jego skład wchodzą, między innymi: Independence Hall, budynek w którym deklaracja została podpisana, Congress Hall, czyli siedziba pierwszego kongresu nowo ustanowionego państwa oraz dzwon Liberty Bell – symbol amerykańskiej niepodległości.

W Filadelfii zwiedzać można także muzeum Benjamina Franklina oraz dom-muzeum Betsy Ross, krawcowej, której przypisuje się wykonanie pierwszej flagi nowego państwa.

Filadelfia to jednak nie tylko historia, dużym zainteresowaniem cieszy się Philadelphia Museum of Art oraz pełne uroku (i doskonałych restauracji) chińska i włoska dzielnica.

Dojazd do Filadelfii z Nowego Jorku zajmuje około 1.5 godziny, zarówno samochodem, jak i pociągiem odjeżdżającym z Penn Station.

Wioska Amiszów w Lancaster

Wycieczkę do Filadelfii połączyć można z wizytą w wiosce Amiszów, w hrabstwie Lancaster, około 100 km na zachód od Filadelfii.

Choć ta skrajnie ortodoksyjna wspólnota protestancka funkcjonuje niejako na uboczu współczesnego świata, zajmujące blisko 5 hektarów gospodarstwo-muzeum, The Amish Village przybliża jej funkcjonowanie i codzienną rzeczywistość.

wioska Amiszów

Pensylwanię zamieszkuje jedna z największych wspólnot Amiszów w USA.

Można tu zwiedzać, prymitywne według współczesnych standardów, zabudowania gospodarcze, przejechać się zaprzęgiem konnym oraz odwiedzić autentyczny budynki szkoły, czy lokalnych sklepików.

Wizyta w The Amish Village przypadnie do gustu szczególnie dzieciom, które będą miały tu okazje przyjrzeć się z bliska, karmic czy głaskać zwierzęta gospodarskie.

Sleepy Hollow – legenda i dziedzictwo historyczne

Zaledwie o 45 km (około 40 min. Samochodem) na północ od Manhattanu mieści się „najbardziej nawiedzone miasto Ameryki”, Sleepy Hollow.

Zasłynęło dzięki opowiadaniu „Jeździec bez Głowy” Waszyngtona Irvinga, które z kolei stało się inspiracją dla niezliczonych produkcji filmowych. Sleepy Hollow szczególnie urokliwie wygląda podczas Halloween, kiedy to mieszkańcy i lokalne biznesy prześcigają się w ekstrawaganckich dekoracjach. Ma sporo do zaoferowania jednak o każdej porze roku. Największą popularnością wśród turystów cieszą się zabytkowy dwór z epoki kolonialnej, Philipsburg Manor House, XVIII wieczny kościół Old Dutch Church, stary cmentarz a także rezydencja samego Waszyngtona Irvinga, wszystkie w otoczeniu soczystej zieleni.

Wśród głównej ulicy miasteczka rozlokowały się rozliczne kafejki, restauracje oraz różnego rodzaju sklepy przyciągające turystów.

The Hamptons – na plażę z Nowego Jorku

Turyści, którzy chcieliby odpocząć od zgiełku i wrzawy Nowego Jorku, jak również sami nowojorczycy, wyprawiają się często na wschodni kraniec Long Island, znany jako The Hamptons.

Na ponad 20-kilometrowym odcinku atlantyckiego wybrzeża wyspy, pomiędzy rozległymi, niemal dzikimi plażami rozlokowały się tu urokliwe osady, w przeszłości wioski rybackie, obecnie eleganckie (i drogie) nadmorskie rezydencje oraz letnie kurorty.

wycieczki z Nowego Jorku The Hamptons

Tradycyjne drewniane domy na plażach The Hamptonts; wiele z nich przekształconych zostało w pensjonaty lub Airbnb.

Pomimo sąsiedztwa olbrzymiej metropolii – Manhattan od The Hamptons dzieli około 150 km, ten fragment Long Island zachował swój kameralny charakter; rzadko spotkać tu można tłumy. The Hamptons jest destynacją prestiżową i zdecydowanie nietanią. Warto jest jednak wpaść tu chociaż na jeden dzień, samochodem, lub pociągiem linii LIRR (Long Island Railroad), kursującym z Penn Station.

Spośród najpopularniejszych plaż The Hamptons wymienić warto Atlantic Avenue Bech w Amagansett, Coopers Beach w Southampton oraz Kirk Park i Ditch Plains w Montauk, na wschodnim krańcu wyspy.

Princeton University

Około 80 km na południowy zachód od Nowego Jorku położony jest jedna z najbardziej prestiżowych  uczelni wyższych USA, Princeton University.

Princeton University

Gotycka architektura jest znakiem rozpoznawczym powstałego w XVIII wieku kampusu uniwersytetu w Princeton.

Choć ufundowany w 1746 roku uniwersytet jest uczelnią prywatną, dla zwiedzających otwarta jest znaczna część jego kampusu, w tym gotycki dziedziniec, najstarszy budynek oryginalnych zabudowań uczelni, czyli Nassau Hall oraz otaczające go, atrakcyjnie zagospodarowane tereny zielone, na których znalazło się miejsce dla kolekcji rzeźb. Na uwagę zasługuje także Princeton University Art Museum.

Princeton Universtity zwiedzać można na własną ręką, warto jest jednak przyłączyć się do wycieczek często organizowanych przez miejscowych przewodników, którzy we wciągający sposób opowiedzą o historii uniwersytetu.

Po wizycie na uczelni, warto jest wybrać się na spacer po centrum Princeton , aby poczuć specyficzną atmosferę tego uniwersyteckiego miasteczka, którego ulice, księgarnie i ogródki kawiarnianie wypełniają głównie młodzi ludzie.

Woodbury Common Outlet

Wyczerpującą, choc bardzo satysfakcjonującą dla wielbicieli zakupów może okazać się wyprawa do miasteczka outletowego Woodbury Common. Oddalonymo około 90 km od Nowego Jorku outlet jest jednym z największych w Stanach Zjednoczonych. Skupia ponad 200 sklepów znanych marek modowych i kosmetycznych, oferujących swoje produkty w bardzo atrakcyjnych cenach.

outlet Nowy Jork

Dojazd do outletu Woodbury z Nowego Jorku zajmuje około godzinę, jednak na odwiedzenie najpopularniejszych z jego sklepów przeznaczyć należy praktycznie cały dzień.

Gucci, Versace, Prada, Dior, Burberry, Polo Ralph Lauren, CK, GAP, Abercrombie & Fitch, to tylko niektóre z marek, których produkty kupić tu można z sięgającymi nawet 70% zniżkami.

Oprócz sklepów, outlet Woodbury to także restauracje i kawiarnie w których można się posilić oraz odpocząć podczas zakupowego szaleństwa.

Turyści, którzy nie dysponują własnym środkiem transportu podczas wizyty w Nowym Jorku, do outletu dostać się mogą nowoczesnym, klimatyzowanym autobusem Woodbury Bus, posiadającym przystanki w wielu dogodnych miejscach na Manhattanie, w tym Penn Station, Grand Central i Midtown Manhattan.

Czytaj także:

Znajdź więcej sugestii wycieczek z Nowego Jorku: