9/11 Memorial  & Museum Nowy Jork

Pośród rozlicznych atrakcji Nowego Jorku, miasta tryskającego pozytywną energią i optymizmem, jedna ma charakter szczególny.

Choć nawiązuje do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w amerykańskiej historii, 9/11 Memorial, czyli miejsce pamięci zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku, cieszy się niesłabnącym zainteresowanie zarówno ze strony samych nowojorczyków, jak i milionów gości odwiedzających corocznie miasto.

9/11 Memorial

9/11 Memorial oddaje hołd poległym w zamachu terrorystycznym z 2001 roku.

Miejsce pamięci jest przestrzenią publiczną, wstęp na jej teren jest bezpłatny. Doświadczenia dopełni jednak także wizyta w przylegającym do niego muzeum, w którym obowiązują bilety.

9/11 Memorial zwiedzać można oczywiście na własną rękę, jednak wielu turystów decyduje się na skorzystanie z szerokiej oferty dostępnych wycieczek z przewodnikiem, które pozwalają zrozumieć lepiej głęboki symbolizm odwiedzanego miejsca. W większości wypadków łączą one zwiedzanie miejsca pamięci z inną okoliczną atrakcją.

Nowy Jork 9/11 Memorial – wycieczki z przewodnikiem

9/11 Memorial – podstawowe informacje

Idea 9/11 zrodziła się niemal natychmiast po tragicznych wydarzeniach z września 2001 roku. Zamach spowodował olbrzymią pustkę – nie tylko architektoniczną, w sercu jednego z najintensywniej zabudowanych miast świata, ale także w sercach Amerykanów.  Spośród wielu zgłoszonych propozycji projektów, wybrano wizję Michaela Arada; tętniące życiem i gwarne przed zamachem miejsce przekształca ona w zieloną oazę spokoju, przestrzeń refleksji i pamięci.

Znaczą część tereny zajmowanego przez całkowicie zniszczone w wyniku zamachy World Trade Center zastąpił gaj dębów. Umiejscowione w ich cieniu ławki sprzyjają wyciszeniu i kontemplacji.

9/11 Memorial

Widok z lotu ptaka na 9/11 Memorial.

W miejscach gdzie uprzednio wznosiły się bliźniacze biurowce, Twin Towers, powstały położone poniżej poziomu ulicy sadzawki. Na wykonanych z brązu otaczających je płytach wygrawerowano imiona i nazwiska 2983 ofiar zamachu.

Szczególny wymiar symboliczny na terenie 9/11 Memorial ma Survival Tree. Ocalałe Drzewo to dzika grusza, uratowana z pozostałego po zamachu gruzowiska. Choć znacznie zniszczone i częściowo spalone, drzewo przetrwało i ponownie zakwitło pod opieką szkółki drzew na Bronxie, do której trafiło po zamachu. Po odzyskaniu sił, powróciło na Manhattan, stając się symbolem nadziei i odrodzenia.

Materiałowi wideo powyżej pozwoli poczuć atmosferę 9/11 Memorial.

Muzeum 9/11

Pomiędzy sadzawkami wznosi się budynek 9/11 Museum. W całości poświęcone jest ono wydarzeniom przed, podczas oraz po zamachu, który wstrząsnął nie tylko Ameryką, ale także całym światem.

Misja 9/11 Museum – zachowanie pamięci o ofiarach zamachu.

Wizyta w nim jest głęboko emocjonującym doświadczeniem. Oprócz aspektów historycznego i politycznego zamachu, muzeum podkreśla szczególnie ludzki wymiar tragedii, z jaką przyszło się zmierzyć tysiącom nowojorczyków 11 września 2001 roku. Zgromadzono w nim wiele, wydobytych ze zgliszczy i gruzowiska, przedmiotów osobistych należących do ofiar, jak również fotografie z miejsca katastrofy – prywatne i prasowe. Szczególne wrażenie robi ściana w całości pokryta zdjęciami – portretami pracowników biur w Twin Towers oraz ocalały z eksplozji fragment schodów, jedyna droga ucieczki dla setek osób, które przeżyły katastrofę.

Zwiedzanie 9/11 Memorial  & Museum – praktyczne wskazówki

Miejsce pamięci (Memorial) odwiedzać można o każdej porze dnia i nocy, przez 7 dni w tygodniu. Wizytę w muzeum warto jest jednak zaplanować, rezerwując bilety z wyprzedzeniem.

9/11 Memorial odwiedza co roku około 6 milionów osób – przygotuj się na tłumy! Unikniesz planując wizytę na wczesny ranek, lub późne popołudnie. Sprawdź godziny otwarcia 9/11 Museum.

Przygotuj się na silne emocje. Jeśli odwiedzasz tą część Nowego Jorku z małymi dziećmi, warto jest rozważyć, w jaki sposób przekazać im wiedzę na temat wydarzeń 11 września. Z myślą o młodszych gościach muzeum przygotowało specjalny program zwiedzania, z którego wyłączone są najbardziej poruszające fragmenty ekspozycji.

Zarezerwuj cały poranek, lub popołudnie na zwiedzanie 9/11 Memorial  & Museum. Sama wizyta w muzeum zajmuje około 2 godzin.

Rozważ skorzystanie z wycieczek z przewodnikiem po 9/11 Memorial. Choc w internecie nie brak jest informacji na temat tego miejsca, zaś muzeum udostępnia audio-tours, do pobrania na smartfona, lokalny przewodnik opowiadający z pasją o odwiedzanym miejscu nada wizycie zupełnie inny wymiar; pomoże także nie przegapić symboli, w jakie obfituje miejsce pamięci oraz podzieli się przeżyciami z wydarzeń 9/11 często z pierwszej ręki.

Zwiedzanie 9/11 Memorial połączyć można z wizytą na tarasie widokowym One World Observatory w pobliskim One World Trade Center.

Czytaj także: