Pułapki turystyczne Nowego Jorku

Nie bez powodu rankingi na najpopularniejsze atrakcje, jak i te najbardziej przereklamowane są często niemal identyczne.

Kolejki, tłumy, oraz wysokie ceny biletów sprawić mogą, iż jednym dany obiekt wyda nam się niewart poświęconego czasu ani pieniędzy, podczas gdy innym możliwość odwiedzenia go sprawi wiele satysfakcji.

pułapki turystyczne Nowego Jorku

Pułapki turystyczne Nowego Jorku: długa kolejka do Statuy Wolności.

Jakie atrakcje turystyczne Nowego Jorku turyści najczęściej identyfikują jako tourist traps?

Hotel w Nowym Jorku – porównaj oferty.

Pułapki turystyczne Nowego Jorku

Times Square

Serce NYC, miejsce w którym codziennie krzyżują się drogi tysięcy nowojorczyków i turystów z całego świata, scena wielu ważnych wydarzeń, w tym obchodów Nowego Roku i koncertów gwiazd – Times Square. Któż nie chciałby go zobaczyć?

Na Times Square odbył się, w 2016 legendarny koncert Alicii Keys.

Problem leży właśnie w tłumach, które codziennie wypełniają skrzyżowanie 7 Alei, Broadway i 42 Ulicy. Odwiedzając Times Square przygotuj się, iż dosłownie zaleje Cię masa ludzka oraz, jak w każdym turystycznym miejscu, wszelkiego rodzaju uliczni „przedsiębiorcy” starający się cos sprzedać i, często nachalnie, zachwalających swoje usługi.

Gąszcz głów i selfie sticks skutecznie utrudnić może podziwianie emblematycznej architektury Times Square, czy zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

Wskazówka: dobre ujęcie Times Square możliwe są ze szczytu czerwonych schodów TKTS przy 47 Ulicy.

Wycieczki łodzią do Statue of Liberty

Statua Wolności, symbol Nowego Jorku, przyciąga co roku ponad 3 miliony zwiedzających. Świadomi jej popularności operatorzy turystyczni prześcigają się w ofertach zorganizowanych wycieczek na wyspę Liberty, pozwalających na przyjrzenie się tej emblematycznej konstrukcji z bliska, a nawet wspięcie się na położoną w jej wnętrzu platformę widokową.

korona Statue of Liberty

Dla wielu turystów wycieczka do Statue of Liberty jest żelaznym elementem programu zwiedzania Nowego Jorku.

Zdaniem niektórych turystów jednak, próba podziwiania mierzącej ponad 46 metrów wysokości rzeźby ze zbyt bliskiej odległości jest błędem. O wiele lepsze widoki dostępne są z większej perspektywy.

Zwiedzanie Statuy Wolności od zewnątrz jest, niewątpliwie, sporym przeżyciem. Pamiętać należy jednak, iż wymaga wcześniejsze rezerwacji. Spontaniczna wycieczka w tym celu może skończyć się rozczarowaniem, gdy okaże się, iż limit wejść w danym dniu został wyczerpany.

Aby sfotografować Statuę Wolności z wód Zatoki Nowojorskiej wcale nie trzeba decydować się na, czasem kosztowne wycieczki prywatne. Podziwiać ją można z pokładu nieodpłatnego promu, Staten Island Ferry.

5th Avenue

Ciesząca się sławą najelegantszej ulicy handlowej Nowego Jorku 5-ta Aleja to kolejne miejsce wzbudzające mieszane uczucia w odwiedzających je zaciekawionych turystach. Z jednej strony, niewielu innych ulicach na świecie znaleźc można tyle sklepów prestiżowych marek modowych, z drugiej jednak, ceny w wielu z nich skutecznie odstraszą zwykłego śmiertelnika.

Wszechobecne w centrum Nowego Jorku tłumy turystów snujące się 5-tą Aleją przystają przed witrynami ekskluzywnych marek, częściej by zrobić zdjęcie, rzadziej, by wejść do środka, wymuszając na spacerujących prawdziwy slalom.

5th Avenue NYC

Niektóre z luksusowych marek modowych na 5th Avenue, NYC.

Te z bardziej przystępnych cenowo marek, też obecnych na 5-tej Alei, znaleźć można praktycznie w każdym większym mallu.

Jeśli w Twoich planach nie ma szalonych zakupów w butikach drogich marek (a w portfelu kart kredytowych o wysokich limitach), czas w Nowym Jorku wykorzystać można lepiej, niż snując się 5th Avenue.

Jeśli zależy Ci bardzo na zrobieniu zakupów w USA, najlepszą relację jakości do ceny znajdziesz w tutejszych outletach, słynących z olbrzymich zniżek na markowych produktach. Największy outlet w okolicach Nowego Jorku (a także w całych Stanach Zjednoczonych), Woodbury Common oddalony jest o niewiele ponad godzinę drogi od Manhattanu.

Empire State Building

Ikona nowojorskiej architektury, Empire State Building zobaczyć trzeba. Czy wstęp na platformę widokową położoną na 86 piętrze wieżowca warta jest czasu spędzonego w kolejce – z nimi musisz się liczyć praktycznie zawsze – i niemałej kwoty wydanej na bilet?

taras widokowy Empire State Building

Platforma widokowa Empire State Building.

Jeśli bardzo zależy Ci na odwiedzeniu wieżowca, wybierz na to ciepły, bezwietrzny dzień. Taras widokowy Empire State Building nie jest przeszklona – silny, chłodny wiatr na tak dużej wysokości skutecznie uprzykrzy na niej pobyt i nie pozwoli nacieszyć się widokami.

Architekturę Nowego Jorku, a w tym też samego Empire State Building, bardziej komfortowo podziwiać można na przykład z platformy widokowej w Rockefeller Center, która w zbliżonej cenie, oferuje zarówno strefę na otwartym powietrzu, jak i zamkniętą, przeszkloną.

Autobusy wycieczkowe Hop-on Hop-off

Piętrowe autobusy kursujące pomiędzy najpopularniejszymi atrakcjami turystycznymi to popularny sposób zwiedzania dużych miast. Pozwalają one wysiąść w wybranym miejscu i wsiąść ponownie o dowolnej porze, aby kontynuować zwiedzanie.

Nie do końca sprawdzają się one jednak, naszym zdaniem, w Nowym Jorku, mieście o olbrzymim natężeniu ruchu samochodowego. Stanie w korku i wdychanie spalin często męczy bardziej, niż spacer na wybranej trasie.

New York hop on hop off

Tour buses w Nowym Jorku – wygoda, czy płacenie za stanie w korku?

Manhattan doskonale zwiedza się na piechotę – praktycznie na każdym kroku, nawet pomiędzy popularnymi atrakcjami, zobaczyć tu można coś interesującego, przyjrzeć się, jak żyją jego mieszkańcy, poczuć „tętno miasta”. Jeśli planujesz zwiedzać odległe od siebie części Nowego Jorku, w większości przypadków, metro pozwoli przemieścić się pomiędzy nimi szybciej i taniej, niż jakikolwiek inny środek transportu naziemnego.

Czytaj także:

Atrakcje Nowego Jorku – zarezerwuj w dobrej cenie: