Drapacze chmur Nowego Jorku: Empire State Building

Pomimo iż bijących rekordy wysokości drapaczy chmur w Nowym Jorku stale przybywa, Empire State Building cieszy się nieustającym zainteresowaniem turystów.

W przeszłości najwyższy budynek świata, a przez blisko 40 lat najwyższy sky scraper w mieście, wieżowiec pozostaje ikoną nowojorskiej architektury.

Empire State Building

Empire State Building utrzymany jest w stylu Art Deco.

Jego nazwa wywodzi się od przydomka stanu Nowy Jork, często określanego jako „Empire State”, czyli Stan Imperium, co oddaje jego wagę wśród innych składowych USA.

Wycieczki do Nowego Jorku – zarezerwuj z biurem podróży.

Wieżowiec powstał na przełomie lat 30-tych XX wieku, po wielokrotnych zmianach projektu, które na celu miały uczynienie z niego najwyższego wieżowca świata. Miano to stracił dopiero w 1970 roku na rzecz nieistniejącego już World Trade Center.

budowa Empire State Building

Emblematyczna fotografia przedstawia pracowników budowy Empire State Building na przerwie obiadowej.

Niebanalna architektura, a przed wszystkim niebotycznie wysokie tarasy widokowe szybko uczyniły z Empire State Building jedną z najpopularniejszych atrakcji Nowego Jorku. Rocznie budynek odwiedza około 4 milionów gości.

Znajdź zniżki na bilety i wycieczki do Empire State Building.

Empire State Building – podstawowe informacje i ciekawostki

Położenie: Wieżowiec wznosi się w centralnej części Manhattanu (Midtown Manhattan), po zachodniej stronie 5th Avenue, pomiędzy 33th i 34th Street. Wejście dla turystów odwiedzających budynek znajduje się przy 20 W 34th Street.

Data oddania do użytku: 1 maja 1931 roku. Wieżowiec ukończony został w rekordowym czasie 1 roku i 45 dni.

Wysokość: 380 m (1250 ft) bez anteny, 443.2 m (1454 ft) z anteną. Empire State Building jest obecnie 4 najwyższym wieżowcem Nowego Jorku, 6 w USA i 43 na świecie.

Liczba pięter: 102. Ciekawostka: Empire State Building posiada jeszcze jedno „sekretne” 103 piętro. Na tym poziomie znajduje się niewielki balkon, dostępny jedynie dla VIP-ów: artystów, polityków i innych znanych osobistości.

Empire State Building 103 piętro

Taylor Swift na najwyższym piętrze Empire State Building.

Całkowita powierzchnia użytkowa: 257 211 m2 (2 768 591 sq ft)

Całkowita liczba wind: 73

Ilość stopni pomiędzy parterem a ostatnim piętrem: 1860

Ilość okien: 6500

Co zobaczyć w Empire State Building?

Empire State Building otwarty jest dla zwiedzających 365 dni w roku, pomiędzy 8:00 a 14:00, przy czym ostatnia winda dla gości rusza na górę o 13.45.

Najpopularniejszą atrakcją wieżowca są 3 punkty obserwacyjne, czyli observatories, położone na 80,  86 i na najwyższym, 102 piętrze. Bilet wstępu do Empire State Building upoważnia do odwiedzenia wszystkich z nich.

102 piętro

Widok na Manhattan z observatory, czyli punktu widokowego na 102 piętrze.

Centralnym punktem dla zwiedzających, z racji na olbrzymią przestrzeń, zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrznym tarasie jest 86 piętro. Taras okala budynek, oferując panoramiczne widoki całego Manhattanu oraz najbardziej emblematycznych miejsc i monumentów Nowego Jorku, w tym Chrysler Building, One World Trade Center, Rockefeller Center, Central Park oraz Statuę Wolności.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych z Empire State Building dostrzec można miejsca na terenie aż sześciu stanów sąsiadujących z Nowym Jorkiem: New Jersey, Pensylwanii, Connecticut, Massachusetts i Delaware.

Na 86 piętrze odwiedzający przesiąść się mogą do winy o szklanych ścianach, która zabierze ich na najwyższe, 120 piętro.

Na piętrach od 2 po 80 znalazło się miejsce dla kilku wystaw związanych z historią Empire State Building.  Dzięki multimedialnym prezentacjom odwiedzający dowiedzieć się mogą, między innymi, jak wyglądały okolice Empire State Building przed jego powstaniem, jak przebiegał proces budowy oraz jak świętowano oddanie budynku do użytku.

Inne jeszcze ekspozycje poświęcone są technicznym aspektom architektury wysokościowej, technologiom wykorzystanym w Empire State Building oraz w innych drapaczach chmur na świecie.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także wystawy pokazujące, jak ikoniczny drapacz chmur inspirował sztukę w jej różnych odsłonach.

Hong Kong Empire

Ta strefa Empire State Buidling nawiązuje do hollywoodzkich produkcji o King Kongu, a konkretnie, słynnej scenie, w której wspina się on na szczyt wieżowca.

W tak popularnej lokalizacji turystycznej nie mogło oczywiście zabraknąć sklepu z pamiątkami. Położony jest on na 2 piętrze. Odwiedź The Empire State Building Store online.

Zwiedzanie Empire State Building – praktyczne wskazówki

Kolejki do Empire State Building są zmorą turystów; czas oczekiwania często przekracza godzinę! Unikniesz ich, rezerwując bilet online, z wyprzedzeniem. Turystom, którzy nie zadbali o wcześniejszą rezerwację wstępu do wieżowca, zaleca się odwiedzenie go z samego rana, zanim jeszcze uformują się kolejki.

Innym sposobem na ominięcie kolejek jest zarezerwowanie wejścia typu Express Pass.

Poznaj dostępne opcje biletowe i zarezerwuj wejście do Empire State Building.

Wejście na teren Empire State Building wymaga przejścia przez punkt ochrony. Oprócz oczywistych przedmiotów zabronionych, jak wszelkiego rodzaju broń oraz alkohol, nie wolno wnieść do budynku napoi, butelek, szkła, ekwipunku sportowego oraz profesjonalnego sprzętu fotograficznego, w tym statywów. Na miejscu brak jest szafek, czy schowków, warto pamiętać więc, aby żadnego ze wspomnianych ze sobą przedmiotów w dniu zwiedzania przy sobie nie mieć. Dozwolone są za to wózki dziecięce; muszą one jednak posiadać możliwość złożenia na czas pobytu w windzie.

Zobacz także:

Zarezerwuj inne atrakcje Nowego Jorku ze zniżką: