Statua Wolności Nowy Jork – zwiedzanie, tańsze bilety

Statue of Liberty – jeden z najbardziej rozpoznawalnych monumentów świata, symbol Stanów Zjednoczonych i ideału wolności, na którym opiera się amerykańska demokracja oraz jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Nowego Jorku.

O ile niektórych zadowoli zdjęcie Statuy Wolności wykonane z oddali, wielu turystów decyduje się na przyjrzenie jej się z bliska.

Statua Wolnosci

Statue of Liberty, znana także, jako Lady Liberty, góruje nad Zatoką Nowojorską.

Zdania na temat tego, czy Statua Wolności warta jest w rzeczywistości odwiedzenia, czy też jest pułapką turystyczną są podzielone. Nie zmienia to jednak faktu, iż pozostaje ona niezmiennie jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Nowym Jorku.

Wycieczki do Nowego Jorku – zarezerwuj z biurem podróży.

Znajdź połączenia LOT do Nowego Jorku.

Historia Statuy Wolności

Miedziany, pokryty zieloną patyną posąg jest darem Francji dla Stanów Zjednoczonych. Upamiętnia przymierze obydwu narodów podczas walki o niepodległość USA, jak również w czasie rewolucji francuskiej.

Zaprojektowany przez francuskiego rzeźbiarza Frederica Auguste Bartholdiego i utrzymany w stylu klasycystycznym, przedstawia Libertas, rzymską boginię wolności, trzymającą w prawej ręce wzniesioną ponad głowę pochodnię, w lewej zaś, tablicę na której widnieje data podpisania amerykańskiej Deklaracji Niepodległości – 4 lipca 19776 roku (za pomocą cyfr rzymskich). Pełna, rzadko jednak używana obecnie nazwa posągu to ‘La liberté éclairant le monde’, czyli ‘Wolnośc Opromieniająca Świat’. Projekt metalowego szkieletu rzeźby stworzył słynny Gustaw Eiffel.

Idea ofiarowania USA posągu zrodziła się w głowie Edwarda René de Laboulaye, francuskiego prawnika i aktywisty ruchu abolicjonistycznego. Wykonanie kolosalnej, mierzącej 46,5 metrów rzeźby pochłonęło wiele czasu i środków. Ukończona została ona w 1884 i wzniesiona we Francji tylko po to, aby po uroczystym przekazaniu ambasadorowi USA zostać zdemontowaną i przetransportowaną za Atlantyk.

Na miejsce wzniesienia statuy wybrano wyspę Bedloe, położoną u ujścia rzeki Hudson i wkrótce przemianowaną na Liberty Island. Sąsiaduje ona z wyspą Ellis. Na przełomie XIX i XX wieku, Ellis Island była najważniejszym centrum imigracyjnym Wschodniego Wybrzeża. Szacuje się, iż obsłużyło ono nawet 12 milionów przybyszy, głównie z Europy, stawiających swoje pierwsze kroki w Stanach Zjednoczonych. Wizytę na Ellis Island często łączy się ze zwiedzaniem Statue of Liberty.

Posąg wzniesiony na 47 metrowej wysokości cokole oficjalnie zainaugurowany został 28 października 1886 roku. Jako pierwszy widok witający emigrantów przybywających do Nowego Jorku za chlebem stał się on symbolem nowego, lepszego i dostatniego życia w Stanach Zjednoczonych.

Statua Wolności – zwiedzanie i bilety

Statuę Wolności podziwiać można z zewnątrz, jak i od środka. Spiralne schody wiodą do dwóch punktów widokowych; jednego położonego na szczycie piedestału oraz drugiego, znacznie wyżej, w ‘koronie’ posągu. Ten drugi jest znacznie mniejszy i może pomieścić zaledwie kilka osób jednocześnie.

korona Statue of Liberty

Punkt widokowy na szczycie Statuy Wolności.

O ile do punktu widokowego dostać się można zarówno pieszo, pokonując 230 stopni, jak i windą, dostęp do korony możliwy jest tylko dodatkowymi 160 schodami. Temperatura w tej stosunkowo niewielkiej przestrzeni jest często znacznie wyższa, niż temperatura na zewnątrz. W bardzo upalne dni zwiedzanie może okazać się więc co najmniej niekomfortowe.

W przeszłości możliwy był także dostęp do pochodni, poprzez wyciągnięte ramie posągu, jednak w wyniku mającej miejsce 30 lipca 1916 roku eksplozji na pobliskiej wyspie Black Tom Island, która spowodowała poważne uszkodzenia Statue of Liberty, ta część monumentu wyłączona została z trasy zwiedzania.

Na Liberty Island zwiedzać można i warto jest także Statue of Liberty Museum, oferujące wiele interesujących informacji na temat posągu. Eksponowana jest tu także oryginalna pochodnia, uszkodzona w eksplozji 1916 roku i zastąpiona repliką.

W zależności od tego, jak dokładnie chcemy poznać Statuę Wolności i Liberty Island, wybrać można spośród trzech rodzajów biletów:

  • Ferry + Statue of Liberty Grounds – Bilet na jakikolwiek prom na Liberty Island automatycznie upoważnia do wstępu na teren wyspy oraz Statue of Liberty Museum.
  • Statue of Liberty Pedestal Access – Za dodatkową, niewielką opłatą możliwe jest zwiedzanie cokołu oraz dostęp na pierwszy, położony niżej taras widokowy.
  • Statue of Liberty Crown Access – Dopłaty wymaga również wstęp na najwyższy taras widokowy statuy.

Uwaga: Bilety wstępu na tarasy widokowe nabyć można w kasach bezpośrednio na Liberty Island, jednak warto zarezerwować je z dużym, nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wstęp na koronę posągu jest, jak już wspomnieliśmy, limitowany z racji na ograniczenia przestrzeni, zaś cieszy się dużym zainteresowaniem.

Znajdź aktualne ceny biletów na Statuę Wolności.

Wycieczki na Liberty Island znajdują się w ofercie wielu operatorów turystycznych. Korzystne ceny biletów znaleźć można często dzięki internetowym wyszukiwarkom promocyjnych ofert popularnych atrakcji turystycznych:

Czytaj również:

Nowy Jork – wprowadzenie