Guggenheim Museum Nowy Jork

Obowiązkowym przystankiem dla miłośników sztuki współczesnej, ale także architektury w Nowym Jorku jest Solomon R. Guggenheim Museum.

Dzieła największych artystów impresjonizmu, post-impresjonizmu, abstrakcjonizmu i sztuki nowoczesnej gości tu budynek projektu jednego z najbardziej rozpoznawalnych architektów XX wieku, Franka Lloyda Wrighta.

Guggenheim Museum Nowy Jork

Płynne linie Guggenheim Museum kontrastują z tradycyjną architekturą Manhattanu.

Muzeum mieści się przy 5th Avenue, na rogu 89th Street, w sąsiedztwie Central Parku. Zaledwie kilka przecznic dalej położona jest inne legendarne nowojorskie muzeum, Metropolitan Museum of Art.

Solomon R. Guggenheim Museum – kolekcja

Pomysłodawca i założyciel muzeum, zamożny amerykański przedsiębiorca, rozpoczął swoją przygodę ze sztuką kolekcjonując dzieła dawnych mistrzów malarstwa europejskiego. Spotkanie z Hillą Van Rebay, artystką abstrakcyjną, zwróciło jednak jego uwagę w kierunku modernizmu. Prace Vasila Kandinsky’ego zapoczątkowały kolekcję, która na przestrzeni lat urosła do jednej z najważniejszych na świecie.

Dziś, w muzeum podziwiać można także dzieła najbardziej emblematycznych artystów XIX i XX wieku, takich jak Cezanne, Gauguin, Degas, Manet, Van Gogh i Picasso, a także twórców współczesnych.

Kolekcja muzeum obejmuje malarstwo, rzeźbę, fotografię oraz multimedia.

Dowiedz się więcej na temat ekspozycji stałych i czasowych w Guggenheim Museum New York.

Budynek muzeum – atrakcja sama w sobie

Pomimo iż Guggenheim Museum powstało oficjalnie w 1937 roku, początkowo nosząc nazwę „Museum of Non-Objective Painting”, jego obecna siedziba oddana została do użytku w 1959 roku. Zaprojektowanie wywołującego początkowo spore kontrowersje nowoczesną formą budynku zajęło Frankowi Lloydowi Wrightowi aż 15 lat. Wysiłek z pewnością się opłacił: siedziba Guggenheim Museum jest jednym z ośmiu, zaprojektowanych przez Wrighta budynków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także jedną z ikon architektonicznych Nowego Jorku.

Fascynuje zarówno zewnętrzna forma budynku, jej miękkie, falujące linie, kontrastujące z raczej „kwadratową” urodą wieżowców Manhattanu, jak i dzięki nowatorskim rozwiązaniom wewnątrz. Eksponaty Guggenheim Museum rozmieszczone są w galerii w kształcie spiralnej rampy, okalającej centralną rotundę oświetloną umieszczonym w suficie oknem.

Guggenheim Museum zachwyca formą i treścią.

Bilety do Guggenheim Museum – taniej z CityPASS New York

Cena biletu do Guggenheim Museum w Nowym Jorku wynosi $25 dla osoby dorosłej oraz $18 dla uczniów, seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Dla dzieci do 12 roku życia wstęp jest bezpłatny.

Guggenheim Museum jest jedną z atrakcji objętych programem zniżkowym CityPASS New York, pozwalającej zwiedzić 5 z największych atrakcji miasta za jednorazową opłatą, zaoszczędzając w ten sposób do nawet 40% na cenie biletów.

CityPASS New York – kup oline.

Czytaj także:

Zwiedzanie Nowego Jorku – wycieczki i atrakcje: