Metropolitan Museum of Art Nowy Jork – zwiedzanie, bilety, przydatne informacje

Jedno z największych muzeów świata, Metropolitan Museum od Art, czyli w skrócie The MET, jest prawdziwą gratką dla miłośników sztuki w Nowym Jorku.

Nawet, jeśli nie jesteś pasjonatem malarstwa, rzeźby, czy też starożytnej historii, bo tego charakteru zbiory także składają się na kolekcję The MET, muzeum warto jest odwiedzić ze względu na niezwykły prestiż zgromadzonych w nim eksponatów.

Metropolitan Museum of Art

Fasada głównego budynku The MET.

Opinię tą zdaje się podzielać ponad 6 milionów gości rocznie, decydujących się na wizytę w The MET w czasach przed pandemią.

Tak Metropolitan Museum of Art przywitało gości po dłuższej przerwie wymuszonej lockdownem.

Muzeum o ponad 150’letniej historii, poszczycić się może unikalną, obejmująca ponad 2 miliony eksponatów kolekcją.  Podzielona jest ona na 17 działów tematycznych i zajmuje dwa budynki.

Siedziba główna The MET mieści się przy Piątej Alei (1000 Fifth Avenue, NYC 10028), na obrzeżach Central Parku.

Część kolekcji muzeum znajduje się w The MET Cloisters przy 99 Margaret Corbin Drive, na północnych obrzeżach Manhattanu, tuż nad rzeką Hudson. Trzecia lokalizacja Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, The MET Breuer, zamknięta na czas pandemii, nigdy nie została otwarta ponownie.

Co zobaczyć w Metropolitan Museum of Art?

W przebogatych zbiorach The MET każdy znajdzie coś dla siebie, od sztuki starożytnej Grecji, czy Egiptu, poprzez dzieła mistrzów europejskiego renesansu, po amerykańską sztukę współczesną.

Kolekcje The MET pogrupowane są geograficznie i podzielone na, między innymi:

  • sztukę Starożytnego Bliskiego Wschodu
  • sztukę Afryki, Oceanii i Ameryk
  • sztukę Wschodu
  • sztukę starożytnej Grecji i Rzymu
  • Starożytny Egipt
  • malarstwo europejskie
  • sztukę islamu

W osobnych działach zgromadzone są kolekcje militariów, strojów z różnych epok historycznych, rysunków i rycin, instrumentów muzycznych, fotografii oraz sztuki współczesnej.

W zbiorach The MET podziwiać można dzieła największych europejskich malarzy, od Velazqueza, El Greco, Rembrandta i Caravaggio, poprzez Moneta, Degas, Cezanne i Van Gogha, po Picasso i Dali.

Van Gogh w The Met

Autoportret w słomianym kapeluszu, autorstwa Vincenta Van Gogha jest jednym z najcenniejszych dzieł w Metropolitan Museum of Art.

Uwaga: Inne z najpopularniejszych dzieł Van Gogha, „Gwiaździstą noc” (Starry Night) podziwiać można w położonym także na Manhattanie, Museum of Modern Art, czyli MoMA.

Oprócz wystaw stałych, Metropolitan Museum of Art regularnie podejmuje też wystawy czasowe. Sprawdź aktualny program The MET Nowy Jork.

The MET – godziny otwarcia

Zarówno siedziba główna Metropolitan Museum of Art, jak i The MET Cloisters czynne są od czwartku do poniedziałku, w godzinach 10.00 – 17.00. Muzeum zamknięte jest we wtorki i środy.

Metropolitan Museum of Art – bilety

Wstęp do The MET kosztuje $25 od osoby dorosłej, $12 w przypadku uczniów i studentów i $17 w przypadku seniorów (powyżej 65 roku życia). Dzieci do 12 roku życia do muzeum wchodzą bezpłatnie.

Uwaga: Mieszkańcy miasta oraz stanu Nowy Jork, jak również uczniowie i studenci placówek edukacyjnych w stanach Nowy Jork, New Jersey i Connecticut, płacą za wstęp do muzeum „wedle uznania”.

Sprawdź aktualne ceny biletów do Metropolitan Museum of Art.

Praktyczne wskazówki przed odwiedzeniem The MET:

Przygotuj się do wizyty; wybierz najbardziej interesujące Cię kolekcje muzeum i sprawdź ich położenie na mapie, aby najefektywniej wykorzystać czas na terenie tej olbrzymiej placówki (interaktywna mapa Metropolitan Museum of Art New York).

Pobierz darmową przygotowaną przez muzeum aplikację-przewodnik na smartfona; ułatwi ona zwiedzanie oraz dostarczy cennych informacji. The MET udostępnia swoim gościom siec wi-fi.

Skorzystaj z promocyjnych ofert biletów wstępu do muzeum, dostępnych w wyszukiwarkach zniżek na największe atrakcje turystyczne.

Tańsze bilety do Metropolitan Museum of Art – znajdź najlepsze oferty z Get Your Guide.

Na teren muzeum nie wolno wnosić profesjonalnego sprzętu do robienia zdjęć, statywów, selfie sticks, instrumentów muzycznych ani dużego bagażu.

Zabronione jest także wznoszenie jedzenia i napojów z wyjątkiem wody. Ta jednak nie może znajdować się w szklanej butelce. Goście muzeum mają do swej dyspozycji kawiarnię oraz restaurację, w których można pokrzepić się podczas przerwy w zwiedzaniu kawą, przekąską, lub lekkim posiłkiem.

Czytaj także:

9/11 Museum & Museum Nowy Jork.

Wycieczki do Nowego Jorku – zarezerwuj z biurem podróży.

Zarezerwuj inne atrakcje Nowego Jorku: