Atrakcje Nowego Jorku – Times Square

Jeden z najpopularniejszych placów świata, Times Square, znajduje się na trasie większości wycieczek po Manhattanie.

Położony w sercu Nowego Jorku, w bezpośrednim sąsiedztwie emblematycznych atrakcji, takich jak Broadway czy Rockefeller Center, plac trudno jest wręcz ominąć.

Oferty LOT do Nowego Jorku – bezpośrednio i z przesiadką.

Nie bez powodu pośród wielu przydomków, jakie mu nadano, znajdują się „centrum Wszechświata”. Szacuje się, iż Times Square odwiedza około 50 milionów turystów rocznie. Liczba ta nie obejmuje samych nowojorczyków, którym plac jest po prostu „po drodze”. W najbardziej ruchliwe dni przewija się przez niego nawet 450 tyś. osób!

Times Square

Ikona Nowego Jorku, Times Square.

Mający podłużny kształt Times Square rozciąga się na ponad 600 metrów, pomiędzy ulicami West 42nd i West 47th, wzdłuż 7th Ave i Broadway.

mapa Times Square

Mapa Times Square.

Słynna, znana z bilbordów reklamowych i ekranów elektronicznych strefa znajduje się w jego centralnej części, na zbiegu Broadway i 7th Ave, gdzie wznosi się charakterystyczny „wąski” biurowiec One Times Square.

Choc nierzadko gości na liście pułapek turystycznych Nowego Jorku, miejsce to warto jest odwiedzić chociaż raz. Nie używamy słowa „zobaczyć”, bo Times Square widział już chyba każdy; plac zalicza się do najczęściej fotografowanych miejsc Nowego Jorku, pojawił się też w setkach produkcji filmowych, teledysków i reklam. Co roku także 31 grudnia, przyciąga uwagę Stanów Zjednoczonych i całego świata, dzięki uroczystościom powitania Nowego Roku transmitowanym przez ogólnoświatowe telewizje.

Aby uniknąć rozczarowania tą nowojorską ikoną, przygotować się należy na przytłaczające momentami tłumy samych nowojorczyków, jak i przybyszy z innych stron świata starających się znaleźć najlepsze miejsce do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, zalew niezbyt oryginalnych sieciowych restauracje oraz wszelkiego rodzaju „przedsiębiorców” szukających zarobku na naiwnych turystach, np. przez nachalną sprzedaż pamiątek lub biletów na nowojorskie atrakcje we wcale niekonkurencyjnych cenach.

Interesują Cię bilety na atrakcje Nowego Jorku w zniżkowych cenach? Sprawdź oferty Get Your Guide.

Times Square – krótka historia

Pierwotnie znany, jako Longacre Square plac otrzymał swoją obecną w 1904 roku, kiedy to redakcja jednego z najważniejszych amerykańskich dzienników, The New York Times, przeniosła swoją siedzibę do nowo wzniesionego budynku Times Building (obecnie One Times Square).

Times Square historia

Tak wyglądał Times Square na początku XX wieku – wieżowiec widoczny w prawej części to oryginalna siedziba The New York Times.

Obecność prestiżowego dziennika podniosła znacznie rangę okolicy, która uprzednio cieszyła się wątpliwą reputacją. Właściciel The New York Times, Adolph S. Ochs zadbał o rozwój „swojej” dzielnicy, stając się głównym promotorem budowy stacji metra na Times Square.

Popularności tej strefie miasta dodały także coraz liczniej powstające wzdłuż Broadway teatry.

W pierwszej połowie XX wieku okolice Times Square przeżyły niezwykle dynamiczny rozwój, stając się centrum kulturalnym i rozrywkowym Nowego Jorku. Rosnący prestiż okolicy przyciągną tu wysokiej klasy hotele; stale przewijające się tłumy zaś zwróciły uwagę na potencjał reklamowy zbiegu 7 Alei i Broadway. Pierwsze billboardy reklamowe pojawiły się tu już w drugiej dekadzie XX w., aby nigdy już tej części miasta nie opuścić.

Wielka Depresja w latach 30-tych wstrzymała czasowo galopujący rozwój tej części Nowego Jorku. Wiele teatrów zostało zamkniętych, lub przekształconych w przybytki dla mniej wymagającej publiczności – kluby burleski, bary a nawet domy publiczne. Dotychczasowi mieszkańcy okolicy przenieśli się na przedmieścia, uciekając przed jej gwałtownie się pogarszającą reputacją oraz rosnącą przestępczością.

Nowe życie Times Square zyskał dopiero w latach 90-tych, kiedy to władze stanowe przejęły 9 z opuszczonych teatrów prze 42nd St. z zamiarem poddania ich gruntownej renowacji i oddania do ponownego użytku. Zmasowana akcja „oczyszczania” tej części Manhattanu z kłopotliwych lokatorów przyniosła rezultaty: domy burleski i kina dla dorosłych zastąpione zostały przez o wiele lepiej prezentujące się w ulotkach turystycznych atrakcje, znane restauracje oraz eleganckie hotele.

Atrakcje Times Square

Oprócz samej, oszałamiającej ilością billboardów okolicy wieżowca One Time Square, zainteresowaniem turystów na Times Square cieszą się:

Coca-Cola Sign – w pełni zrobotyzowany elektroniczny billboard – rzeźba oszałamia olbrzymią liczbą możliwych kombinacji wyświetleń.

Hard Rock Cafe New York – restauracja słynnej sieci w Nowym Jorku mieści się przy 1501 Broadway.

Disney Store – niewymagający reklamy sklep położony jest przy 1540 Broadway

M&M’s World – kolejny sklep znanej franczyzy, usytuowany przy 1600 Broadway oferuje nie tylko słodycze, ale też przyprawiający o zawrót głowy wybór inspirowanych słynnymi drażetkami produktów, od zabawek, po akcesoria i ubrania.

Madame Tussauds – najsłynniejsze na świecie muzeum figur woskowych

Mr. Ripley’s Believe it or Not! – muzeum „dziwnych rzeczy” zainteresuje zarówno dzieci, jaki dorosłych

National Geographic Ocean Odyssey – najnowocześniejsza technologia pomoże przenieść się z centrum światowej metropolii w głębię oceanu; popularna atrakcja wśród rodzin z dziecmi na wakacjach w Nowym Jorku.

Siedziba MTV – centrum rozrywkowe Nowego Jorku na siedzibę obrała sobie także legendarna stacja telewizyjna MTV. Część ze studiów zajmujących wieżowiec One Astor Plaza, przy 1515 Broadway, otwartych jest dla zwiedzających.

The Knickerbocker Hotel – zainaugurowany w 1906 roku i utrzymany w stylu Beaux-Arts hotel jest jednym z najbardziej interesujących z architektonicznego punktu widzenia budynków w okolicach Times Square.

New Victory Theater – zainaugurowany w 1900 roku jako Theatre Republic, jest jednym z najstarszych nadal funkcjonujących teatrów w tej części Nowego Jorku. Jego program skierowany jest głównie do młodszej publiczności i obejmuje przedstawienia teatralne, taneczne, cyrkowe a także operę i lalkarstwo.

Times Square Church – bezwyznaniowy kościół powstały w budynku opuszczonego teatru.

Sylwester na Times Square – Ball Drop

Times Square jest tradycyjnie miejscem spotkań nowojorczyków świętujących ważne okazje. Jedną z nich były obchody zakończenia Drugiej Wojny Światowej, które 14 sierpnia 1945 roku ściągnęły tu około 750 tyś. osób.

Co roku, 31 grudnia zaś, zapełniają go do granic możliwości mieszkańcy miasta oraz turyści, którzy tu właśnie witać chcą Nowy Rok.

Tradycja spędzania Sylwestra na Times Square sięga 1904 roku, kiedy to po raz pierwszy miało tu miejsce ball drop, czyli powolne opuszczenie symbolizującej nowy rok po specjalnym maszcie, w rytm odliczania sekund ostatniej minuty przed północą. Ball drop transmitowane jest przez wszystkie większe stacje telewizyjne w USA.

Czytaj także:

Wycieczki do Nowego Jorku – zarezerwuj z biurem podróży.

Nowy Rok w USA – jak Amerykanie spędzają Sylwestra.

Atrakcje i wycieczki w Nowym Jorku – rezerwuj: