Nowy Rok w USA – Jak Amerykanie spędzają Sylwestra?

USA znoszą restrykcje dla turystów

Szukasz pomysłu na Sylwestra? Z dniem 8 listopada Stany Zjednoczone ponownie otwierają swoje granice dla (zaszczepionych) turystów. A może wypad do Nowego Jorku?

Powitanie Nowego Roku w Stanach Zjednoczonych nie odbiega znacząco, od tego, jak odbywa się to w innych zakątkach świata. Sylwester spędzany jest w na mniej lub bardziej hucznej zabawie – od prywatek w gronie rodziny i znajomych, po uroczyste bale poprzedzone elegancką kolacją, organizowane w hotelach, czy kasynach.

Sylwester w Las Vegas

Nowy Rok w USA: Las Vegas, amerykańska stolica hazardu, oprócz kasyn, znana jest także z ekstrawaganckich obchodów Nowego Roku.

Nadejście Nowego Roku z fanfarami witany jest także w przestrzeni publicznej. Większość dużych miast przygotowuje imprezy na otwartym powietrzu, koncerty, festyny i pokazy sztucznych ogni przyciągające tłumy.

Epidemia koronawirusa, która odbiła się na wszystkich sferach życia, prywatnego i publicznego, sprawiła iż w ubiegłym roku obchody Sylwestra w USA, jak i zresztą wszędzie indziej na świecie okrojone zostały do absolutnego minimum, w postaci kameralnych imprez w zaciszu domowego ogniska. Zrezygnowano całkowicie z uroczystości w miejscach publicznych, wiele stanów zaś wprowadziła mniej lub bardziej surowe restrykcje dotyczące spotkań towarzyskich oraz przemieszczania się podczas ostatniej nocy roku.

Podczas, gdy wszyscy z niecierpliwością wyczekują końca pandemii i powrotu do normalnego funkcjonowania, przypominamy, jak zazwyczaj Amerykanie spędzają Sylwestra.

Czytaj także: USA otwiera granice dla turystów z Polski 8 listopada 2021.

Nowy Rok w USA – koniecznie na Times Square

Najbardziej emblematyczne obchody powitania Nowego Roku mają tradycyjnie już, i od ponad 100 lat na Times Square w Nowym Jorku.

Ich kulminacyjnym momentem jest opuszczanie olbrzymiej, świetlistej kuli wzdłuż specjalnego masztu wzniesionego na tym ikonicznym nowojorskim placu. Kula opadać zaczyna powoli o 23:59 dając początek publicznemu odliczaniu czasu do północy – początkowi Nowego Roku.

Nowy Rok w USA: tak Amerykanie spędzają Sylwestra na Times Square.

Ball drop, bo taką nosi nazwę to wydarzenie, transmitowane jest przez stacje telewizyjne i oglądane na skalę ogólnokrajową, ale także przez Amerykanów przebywających za granicą.

31 grudnia Nowy Jork ponownie powita nowy, 2022 rok na Times Square. Udział w sylwestrowych uroczystościach będą mogły wziąć jedynie osoby zaszczepione. Obowiązywać będzie także nakaz noszenia maseczek.

Tradycja ball drop zapoczątkowana została przez Alfreda Ochsa, właściciela gazety „New York Times”, który w 1904 roku postanowił w ten sposób uczcić inaugurację nowej siedziby dziennika. Trzy lata później, powrócono do tego pomysłu podczas obchodów sylwestrowych w 1907 roku zapoczątkowując nowy zwyczaj. Kula na Times Square opuszczana jest co roku od tego czasu; jedynym wyjątkiem były lata przypadające na czas Drugiej Wojny Światowej.

Technika opuszczania kuli, jak również sama jej konstrukcja ewoluowały na przestrzeni lat: o ile pierwsza kula wykonana była z drewna, żelaza i 100 żarówek miała raczej skromną średnicę 1.5 metra i ważyła około 350 kg, obecnie Wielkie Jabłko, bo tak jest ona nazywana w nawiązaniu do przydomku Nowego Jorku, ma ponad dwukrotnie większą średnicę, waży 3.5 tony i jest prawdziwą kompilacją najnowocześniejszych technologii.

Nowy Rok w USA

Tak zmieniła się kula z Times Square na przestrzeni lat.

Nowoczesną Times Square Ball tworzy 2688 kryształowych paneli oświetlonych sterowanym komputerowo systemem świateł LED pozwalającym na olbrzymią liczbę kombinacji kolorystycznych i efektów świetlnych.

Ball drop to nie jedyna atrakcja obchodów sylwestrowych w Nowym Jorku. Tradycyjnie już towarzyszą mu wystąpienia znanych osobistości życia publicznego, politycy, członkowie administracji, weterani oraz artyści. Od 2005 roku opuszczanie kuli poprzedza wykonanie legendarnego utworu „Imagine” Johna Lenonna, po północy zaś publiczność zgromadzoną na Times Square dosłownie zasypuje confetti.

Ciekawostka: wiele innych amerykańskich miast pielęgnuje tradycję opuszczania przedmiotu, niekoniecznie kuli, podczas odliczania czasu do wybicia północy w sylwestrową noc. Przykładowo, w Raleigh, w Karolinie Północnej, opuszczana jest mosiężna replika żołędzia, zaś w Atlancie, w stanie Georgia, olbrzymia brzoskwinia.

Sylwester na Times Square w tym roku?

Z tradycyjnego opuszczenia kuli na Times Square oraz towarzyszących mu uroczystości nie zrezygnowano w 2020. Ze względów bezpieczeństwa jednak, zdecydowano o zamknięciu placu dla publiczności. Sylwestrowe uroczystości przeniosły się do przestrzeni wirtualnej: obserwować je można będzie online.

W chwili powstawania tego artykułu, nie znane jeszcze były szczegóły powitania 2022 roku na Times Square, jednak rosnąca liczba zaszczepionych Amerykanów oraz stopniowe znoszenie restrykcji w przestrzeni publicznej pozwalały miec nadzieję, iż w tym roku możliwy będzie już powrót do tradycji sprzed pandemii.

Znajdź aktualne informacje na temat sylwestrowej nocy na Times Square na oficjalnej stronie organizatora.

Sylwester – dzień wolny od pracy?

31 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy. Przypada na okres świątecznej przerwy w szkołach i na uniwersytetach. Zamknięte mogą być również niektóre instytucje publiczne, jednak większość firmy prywatnych oraz handel działają, choć często w ograniczonych godzinach. Rzadziej kursuje zazwyczaj komunikacja miejska.

Czytaj także: Święta w USA w 2020 i 2021.

Wiele kin i teatrów pozostaje otwartych, oferując jednak specjalny, noworoczny program.

Artkuły pokrewne: