Nowy Jork – wprowadzenie

Największe miasto USA, Nowy Jork, jest niekwestionowalną ikoną wśród światowych metropolii. Dziedziny życia społeczno-gospodarczego, politycznego i kulturalnego, w których Big Apple odgrywa kluczową rolę są niezliczone.

Nowy Jork

Nowy Jork – jedno z najczęściej fotografowanych miast na świecie.

Globalne centrum finansów i polityki, technologii, usług, kultury i przemysłu rozrywkowego, nowy Jork jest także mekką dla turystów z całego świata; w rekordowym, 2018 roku, odwiedziło je aż 65 milionów gości.

Nowy Jork jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast na świecie, zarówno pod względem połączeń międzynarodowych, jak i krajowych. Dzięki trzem lotniskom międzynarodowym – JFK, Newark i LaGuardia jest zarówno przystępną destynacją typu city break z większości światowych stolic, w tym także z Warszawy, jak i bazą wypadową do dalszego zwiedzania Stanów Zjednoczonych.

Połączenia bezpośrednie z Polski do Nowego Jorku znajdują się w ofercie PLL LOT z Warszawy i Krakowa.

Nowy Jork – podstawowe informacje

New Jork mieści się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w południowej części stanu o tej samej nazwie.

Licząca sobie ponad 8 milionów mieszkańców w ścisłych granicach miejskich i aż 23 miliony wraz z przedmieściami, metropolia jest największym pod względem ludności oraz najgęściej zaludnionym miastem Stanów Zjednoczonych.

„Miasto, które nigdy nie śpi”.

Miasto podzielone jest na 5 okręgów administracyjnych (boroughs): Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens i Staten Island. Położone są one po obydwu stronach rzeki Hudson, jak również na samej rzece, gdzie leży się serce Nowego Jorku, wyspa Manhattan. To tu właśnie znajduje się większość najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Prestiż lokalizacyjny oraz fizyczny brak miejsca pod dalszą rozbudowę sprawiają, sprawiają iż ceny nieruchomości na Manhattanie osiągają ceny równie wysokie, jak i wznoszące się tu wieżowce.

Atrakcje turystyczne Nowego Jorku

Big Apple ma do zaoferowania miłośnikom miejskich destynacji niezwykle szeroki wachlarz atrakcji. Jeśli Twój czas podczas wizyty w mieście jest ograniczony, do najbardziej emblematycznych miejsc Nowego Jorku zaliczają się:

Emipire State Building i inne wieżowce – wznoszący się na 381 metrów wieżowiec jest ikoną nowojorskiej architektury od czasów swej inauguracji w 1931 roku.

Empire State Building

Symbol nowojorskiej architektury, Empire State Building.

Inne powszechnie rozpoznawalne drapacze chmur Nowego Jorku to Chrysler Building, Flatiron Building (pierwotnie znany jak Fuller Building) oraz One World Trade Center/Freedom Tower, powstały w miejscy zniszczonych w zamachu terrorystycznym 2001 roku kompleksu World Trade Center.

Zwiedzanie wieżowców Nowego Jorku jest popularną atrakcją turystyczną; dostarcza wiedzy nie tylko na temat architektury, lecz także historii tego fascynującego miasta.

Wycieczki po Empire State Building taniej – znajdź oferty promocyjne.

9/11 Memorial – miejsce pamięci o tragicznych wydarzeniach z 11 września 2001 roku, jest popularnym, choć smutnym w swym charakterze przystankiem dla turystów w Nowym Jorku.

9/11 Memorial

Monument powstały w miejscu World Trade Center oddaje cześć wszystkim 2983 ofiarom śmiertelnym zamachu.

Rockefeller Center – kompleks 19 budynków w samym sercu Manhattanu, przy 5-tej i 6-tej Alei jest jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów nowojorskiej architektury art deco. W sezonie zimowym  jego znakiem rozpoznawczym staje się najsłynniejsze lodowisko w USA oraz bożonarodzeniowa choinka, której inauguracja transmitowana jest przez ogólnokrajowe stacje telewizyjne.

Central Park – park o powierzchni ponad 340 hektarów to prawdziwa oaza spokoju w sercu wielkiego miasta. Przyciąga nie tylko soczystą zielenią i terenami rekreacyjnymi. Znaleźć tu można także ZOO, place zabaw i instalacje artystyczne. Park regularnie podejmuje też koncerty i festiwale.

Statua Wolności – symbol Nowego Jorku narodowi amerykańskiemu sprezentowała Francja w latach 80-tych XIX wieku. Wznosi się na wyspie Liberty Island na rzece Hudson. Choć przy sprzyjającej pogodzie dobrze widoczna jest z wielu miejsc na Manhattanie, dużą popularnością cieszą się wycieczki łodzią pozwalające przyjrzeć jej się z bliska.

Statua Wolności – wycieczki w dobrych cenach.

Times Square – kolejna ikona Nowego Jorku, znany z licznych billboardów reklamowych oraz tradycyjnych obchodów Nowego Roku to miejsce w którym każdy niemal turysta chce sobie zrobić zdjęcie.

Times Square

Na Times Square oczekiwać należy tłumów o każdej porze dnia.

Muzea – Nowy Jork zachwyca ofertą muzealną trafiającą w każde gusta i zainteresowania. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • The Metropolitan Museum of Art
  • Solomon R. Guggenheim Museum
  • American Museum of National History
  • Museum of Modern Art MoMA
  • Ground Zero Museum
  • Tenement Museum
  • Brooklyn Children’s Museum
  • Madame Tussauds New York

Na zakupy w Nowym Jorku

Dla wielu turystów w USA zakupy są jednym z najważniejszych punktów programu wyjazdu.

Stany Zjednoczone słyną z olbrzymich rozmiarów outletowych miasteczek, gdzie produkty prestiżowych marek zakupić można w bardzo atrakcyjnych cenach. Normą jest podróżowanie z pustą walizką (lub wręcz zakupienie nowej, także ze zniżką oczywiście), która powróci z amerykańskich wakacji wypełniona nabytymi w outletowych cenach ubraniami, sportowymi butami, kosmetykami, czy elektroniką.

Z racji na imponujące rozmiary, amerykańskie outlety położone są poza centrami miejskimi, jednak doskonale z nimi skomunikowane, zazwyczaj za pomocą specjalnie do tego celu stworzonych linii autobusów wahadłowych kursujących pomiędzy kluczowymi punktami miasta a outletem.

Nie inaczej jest w przypadku Woodbury Commons będącego największym i najpopularniejszym outletem w okolicach Nowego Jorku. Dojazd do oddalonego od centrum Nowego Jorku o około 90 km outletu oferuje szereg przewoźników, między innymi Woodbury Bus.

Woodbury Commons

Zakupy w Nowym Jorku – na wyprawę do Woodbury Commons zarezerwuj cały dzień.

Zakupu naturalnie zrobić można też bez opuszczania centrum miasta, na przykład na słynnej 5-tej Alei, na której rozlokowały się butiki i sklepy firmowe najbardziej prestiżowych marek odzieży, akcesoriów i biżuterii. Tu jednak nie ma co liczyć na okazyjne ceny.

Zobacz także:

Zarezerwuj atrakcje Nowego Jorku: