Central Park Nowy Jork – co warto zobaczyć?

Jeden z najsłynniejszych parków świata – Central Park w Nowym Jorku – to nie tylko drzewa i zacienione alejki.

Ta oaza zieleni, położona w sercu jednej z największych światowych metropolii, oprócz chwili wytchnienia od zgiełku ulicy, zaskakuje ilością atrakcji, jakie ma do zaoferowania.

Central Park Nowy Jork

Central Park, „płuco” Nowego Jorku.

Podczas pieszych wędrówek po Manhattanie, z racji na centralne położenie parku, nie sposób jest niemal nie do niego nie trafić. Od wschodu ogranicza go słynna Piąta Aleja, od zachodu aleja Central Park West, od północy ulica Central Park North, od południa zaś, 59th Street.

Central Park – atrakcje i wycieczki ze zniżką.

Wycieczki do Nowego Jorku – zarezerwuj z biurem podróży.

Hotel w Nowym Jorku – porównaj oferty Trivago.

Znajdź połączenia LOT do Nowego Jorku.

Central park – fakty i ciekawostki

Idea stworzenia parku miejskiego w centrum Manhattanu zrodziła się w połowie XIX wieku. Zainaugurowany w 1857 roku park został czasowo zamknięty, powiększony i ponownie otwarty w 1873 roku na terenie, który zajmuje, bez większych zmian do dzisiaj.

Stworzony na planie prostokąta o powierzchni 341 hektarów park mierzy sobie 4 km długości i 800 metrów szerokości.

101 hektarów zajmują trawniki, 55 tereny zadrzewione, 61 zaś, zbiorniki wodne, których łącznie na terenie parku jest 7.

trawnik w Central Parku

Trawniki Central Parku to miejsce koncertów, imprez na odkrytym powietrzu, koncertów, ale także pikników, nieformalnych spotkań, przyjęć urodzinowych, etc.

Ponad 26 tysięcy drzew i krzewów różnego gatunku porastających park oferuje schronienie dla bogatej, i zróżnicowanej, jak na miejską lokalizację fauny. Central Park zamieszkują, między innymi: wiewiórki, szopy pracze, oposy, a także olbrzymia populacja ptactwa, w tym kaczki, dzikie gęsi, wilgi, sójki, dzięcioły, sowy a nawet jastrzębie.

Do odpoczynku w parku zachęca około 9 tysięcy ławek.

Central Park był planem zdjęciowym dla kilkuset produkcji kinematograficznych, poczynając od 1908 roku, kiedy to pojawił się w ekranizacji sztuki Williama Szekspira, Romeo and Juliet. Sceny mające miejsce Central Parku znalazły się także w, między innymi: musicalu Hair, Ghostbusters, Kevin sam w domu 2, Die Hard, John Wick oraz, oczywiście w serialu Seks w wielkim mieście.

Sex And The City w Central Parku.

Na terenie parku znajduje się 51 rzeźb oraz 36 ozdobnych fontann.

Central Park jest najczęściej odwiedzanym parkiem Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, iż corocznie przyciągać może nawet 40 milionów gości, zarówno samych nowojorczyków, jak i turystów.

Atrakcje Central Parku – nie przegap!

Osoby lubiące aktywny wypoczynek znajdą ku niemu niezliczone okazje w Central Parku. Na jego terenie znajduje się łącznie ponad 90 kilometrów ścieżek spacerowych, zarówno asfaltowych, jak i nieco mniej komfortowych – żwirowych, czy z ubitej ziemi. Najdłuższa ciągła trasa niewymagająca ponownego pokonywania tego samego obszaru, znana jako The Loop, mierzy 9.8 km.

Piesze spacery, bieganie, jazda na rolkach, rowerze, czy też dwie „siłownie” na świeżym powietrzu to nie jedyne formy aktywności dostępne w Central Parku. Siedem znajdujących się na jego terenie zbiorników wodnych nie tylko cieszy oczy, lecz także zachęca do wycieczek łódką, gondolą, czy  kajakiem.

łódki w Central Parku

Sposób na spędzenie upalnego dnia w Nowym Jorku – wycieczka łodzią w Central Parku.

Lista innych atrakcji Central Parku jest długa. Spośród najpopularniejszych wymienić warto:

Central Park Zoo – zajmujący ponad 2.5 hektara ogród zoologiczny zajmuje południowo-wschodni róg parku. Schronienie znalazło w nim ponad 130 gatunków. Znane z filmów Pingwiny z Madagaskaru zoo jest szczególnie popularne wśród najmłodszych.

Zarezerwuj atrakcje dla całej rodziny w Central Parku w konkurencyjnych cenach.

Central Park Carousel – dzieci ucieszy także tradycyjna, pochodząca z początków XX wielu karuzela, na której przejechać się będą mogły na grzbiecie jednego z 57 barwnych koników (lub powozów). Choć w USA nie brak najnowocześniejszych parków rozrywki, tego typu atrakcje, przywodzące nostalgiczne wspomnienia tradycyjnych lunaparków cieszą się nadal popularnością. Karuzela

Belvedere Castle – we wzniesionym pod koniec XIX wieku, w mieszance stylów gotyckiego i romantycznego pałacu mieści się obserwatorium meteorologiczne oraz tras widokowy oferujący doskonałą panoramę parku.

Bow Bridge – najczęściej fotografowany z 36 mostów Central Parku. Szczególnie malowniczo wygląda jesienią, w otoczeniu zmieniającego kolory listowia.

Central Park most Bow Bridge

Bow Bridge Central Park.

Sheep Meadow – największy, bo zajmujący aż 6 hektarów trawnik Central Parku – w przeszłości owcze pastwisko, jest obecnie ukochanym przez nowojorczyków miejscem do opalania się, pikników, ale także koncertów, czy też wieców politycznych.

Bethesda Terrace and Fountain – w centralnej części parku, odwiedzić jest warto taras widokowy oraz sąsiadującą z nim elegancko zdobioną fontannę zwieńczoną rzeźbą Angel of Waters.

Central Park fontanna Bethesda

Najsłynniejsza z 7 fontann na terenie Central Parku.

Strawberry Fields – nawiązujący nazwą do jednego z przebojów legendarnej grupy The Beatles, fragment parku poświęcone jest pamięci Johna Lennona, postrzelonego śmiertelnie 8 grudnia 1980 roku nieopodal, przy wejściu do apartamentowca Dakota, który zamieszkiwał.

Wollman Rink – zimową atrakcją Central Parku jest lodowisko czynne pomiędzy październikiem a kwietniem. W sezonie letnim, teren zajmowany przez lodowisko przekształca się w park rozrywki Victorian Gardens.

Czytaj także:

Metropolitan Museum of Art Nowy Jork – zwiedzanie, bilety, przydatne informacje

Hotel w Nowym Jorku – porównaj oferty i zarezerwuj online

Zarezerwuj inne atrakcje Nowego Jorku: