Washington’s Birthday – Dzień Prezydentów USA

Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, George Washington, urodził się 22 lutego 1732 roku. To właśnie z okazji jego urodzin, trzeci poniedziałek lutego obchodzony jest jako święto federalne poświęcone obecnej i byłym głowom państwa. Znane jest ono także, jako Presidents’ Day, czyli Dzień Prezydentów.

Dzień Prezydentów

Urodziny Waszyngtona, czyli Dzień Prezydentów uhonorowuje prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Po raz pierwszy Dzień Prezydentów zaczęto obchodzić jako święto państwowe o charakterze ogólnokrajowym w 1879 roku, początkowo w rzeczywistą rocznicę urodzin Waszyngtona, czyli 22 lutego.

Dekret Kongresu USA, znany jako Uniform Monday Holiday Act i mający na celu zuniformizowanie obchodów świąt państwowych w USA zdecydował o przeniesieniu obchodów na trzeci poniedziałek lutego.

W ramach tego samego dekretu inne święta, uprzednio o stałej dacie – Memorial Day, Veterans Day i Columbus Day, zamieniły się w święta ruchome, obchodzone zawsze w konkretny poniedziałek miesiąca (W 1987 roku jednak Dzień Weteranów stał się ponownie świętem stałym, obchodzonym zawsze 11 listopada).

Dzień Prezydentów – kontrowersje dotyczące nazwy

Amerykanie długo nie mogli dojść do porozumienia jak powinno nazywać się święto poświęcone prezydentom kraju. Zdaniem niektórych, nazwa Washington’s Birthday nie oddaje w pełni charakteru święta ustanowionego w uznaniu zasług wszystkich dotychczasowych oraz obecnych głów państwa.

Po dzień dzisiejszy brak jest w tej kwestii konsensusu. Poszczególne stany używają różnych nazw, w zależności od tego, czemu konkretnie dedykować chcą te święto. Nazwy, jakie spotkać można w odniesieniu do 3 poniedziałku lutego to między innymi:

  • Washington’s Birthday
  • President’s Day
  • President’s Day
  • Washington’s and Lincoln’s Birthday (lub inne jeszcze kombinacje nazwisk byłych prezydentów)

Urodziny Lincolna – także w lutym

Oprócz Jerzego Waszyngtona, prezydentem, który w powszechnym mniemaniu przysłużył się narodowi, jest Abraham Lincoln. 16-ty prezydent Stanów Zjednoczonych urodził się także w lutym.

Prezydentura Lincolna mająca miejsce w latach 1861-1865 naznaczona była przełomowymi dla historii Stanów Zjednoczonych wydarzeniami jak Wojna Secesyjna oraz zniesienie niewolnictwa.

Abraham Lincoln urodził się 12 lutego 1809 roku. Jako że Washington’s Birthday przypada pomiędzy dniami urodzin Waszyngtona i Lincolna, święto te dedykowane jest często jednemu z tych, darzonych powszechnym szacunkiem przywódcy narodu, lub – obydwu. Zdarza się jednak, iż niektóre zakątki USA cenią sobie bardziej innego jeszcze prezydenta.

Wiele stanów jednak oddaje tego dnia cześć wszystkim dotychczasowym prezydentom, skąd wzięło się przemianowanie święta na Dzień Prezydentów.

Jak obchodzone jest Dzień Prezydentów (Washington’s Birthday)

Washington’s Birthday  jest dniem wolnym od pracy dla urzędników państwowych. Większość urzędów, instytucji państwowych oraz szkoły pozostają tego dnia zamknięte. W gestii zarządców firm prywatnych pozostaje danie swoim pracownikom „wolnego”. Handel oraz gastronomia działają tego dnia zazwyczaj normalnie.

Ciekawostka: Daniem szczególnie popularnym w Washington’s Birthday jest tarta wiśniowa. Tradycja cherry pie związana jest z przypowiastką o młodym Waszyngtonie, który w wieku 6 lat uszkodził toporem drzewo wiśniowe w posiadłości swojego ojca, do czego przyznał się bez wahania. Ta, niepotwierdzona historia, miała być dowodem wysokich standardów etycznych i odwagi przyszłego pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jako że Dzień Prezydentów przypada na poniedziałek, podobnie, ja inne święta państwowe, jako dzień wolny od pracy staje się częścią przedłużonego, 3 dniowego weekendu, zachęcającego do dłuższego wypoczynku oraz, na przykład, wyjazdów poza miasto.

W stanach, których historia powiązana jest silnie z dziedzictwem Waszyngtona, święto obchodzone jest ze szczególną pompą. Organizowane są huczne parady oraz odtwarzanie scen historycznych w kostiumach z epoki.

Takich atrakcji oczekiwać można podczas Dnia Prezydentów w mieście Alexandria, w stanie Wirginia. Tu właśnie mieści się słynna rezydencja pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Mount Vernon. W tej, położonej na brzegu rzeki Potomac posiadłości (w przeszłości także plantacji) Jerzy Waszyngton mieszkał rzez wiele lat ze swoją małżonką Marthą, tu także zmarł w 1799 roku. Obecnie, Mount Vernon jest jednym z popularniejszych miejsc historycznych w USA; od 1860 roku, kiedy tutejsze muzeum otwarło zwoje podwoje, odwiedziło je ponad 85 milionów gości.

Zobacz relację z obchodów Washington’s Birthday w Alexandrii, powyżej.

Artykuły powiązane: