Darmowe atrakcje Nowego Orleanu

Jedna z najbardziej malowniczych okolic amerykańskiego Południa, Nowy Orlean w stanie Luizjana jest prawdziwą kopalnią atrakcji turystycznych. Nie wszystkie obciążyć muszą nasz wakacyjny budżet. Poniżej, podpowiadamy, jak miło spędzić czas w tym wyjątkowym mieście w oszczędny sposób.

Hotel Nowy Orlean – porównaj oferty z Trivago.

French Quarter i muzyka Nowego Orleanu

Serce Nowego Orleanu i jedna z najbardziej ikonicznych dzielnic w całych Stanach Zjednoczonych, French Quarter, to miejsce, od którego większość turystów rozpoczyna zwiedzanie miasta. Charakterystyczna architektura, łącząca wpływy hiszpańskie, francuskie i kreolskie, bogato dekorowane balkony, barwne fasady kamienic, bary, restauracje, urokliwe kawiarenki i sklepiki oraz nieustanny gwar i dobiegająca zewsząd muzyka, czynią z Francuskiej Dzielnicy miejsce unikatowe.

Darmowe atrakcje Nowego Orleanu

Muzyka na ulicach French Quarter.

Owszem, wydać tu można sporo, zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na posiłek w tutejszych restauracjach „z wyższej półki”, czy spędzić wieczór przy drinkach i muzyce na żywo w kultowych lokalach, jak na przykład The House of Blues. Zupełnie nic jednak nie kosztuje spacer barwnymi ulicami i chłonięcie atmosfery tego miejsca, tworzona zarówno przez turystów, których nigdy tu nie brak, jak i przez słynących z południowej gościnności lokalsów.

We French Quarter wszędzie niemal nacieszyć uszy można muzyką na żywo, zwłaszcza jazzem (Nowy Orlean uchodzi przecież za jego kolebkę), ale także bluesem, czy bluegrass. Muzycy występują zarówno na scenach lokalnych barów, zwłaszcza wzdłuż Bourbon Street i Frenchmen Street, jak i wprost na ulicy, upodobali sobie szczególnie plac Jackson Square.

Wskazówka: na spacer po French Quarter zaopatrz się beignets, rodzaj smażonych na głębokim tłuszczu pączków, z który słynie Nowy Orlean. W specjalizującej się w nich legendarnej kawiarni, Café du Monde, porcja beignets kosztuje poniżej 3 dolarów.

beignets Nowy Orlean

Beignet, deser, którego trzeba spróbować w Nowym Orleanie.

Darmowe atrakcje Nowego Orlenu – park miejski

Jeśli zmęczy Cię gwar Francuskiej Dzielnicy odwiedź jedną z oaz zieleni, jakich nie brak w Nowym Orleanie. Największą popularnością cieszy się główny, zajmujący ponad 500 hektarów, park miejski, New Orleans City Park.

Powstały w połowie XIX wieku park posiada ciekawą historię, powiązaną z tradycją pojedynków: tu właśnie, w ustronnym miejscu, pod dwoma dębami, odbywały się pojedynki na pistolety, uznawana za jedną z form honorowego rozwiązywania konfliktów. Oryginalne dęby, pod którymi dżentelmeni z epoki walczyli o honor zniszczone zostały podczas jednego z huraganów, które często nawiedzają południowe stany USA, jednak wiekowych, liczących sobie ponad 600 lat wiecznie zielonych dębów nie brak a terenie parku.

park miejski Nowy Orlean

Takiej odmiany dębów nie spotkamy w Europie: New Orleans City Park.

Na olbrzymim terenie parku znaleźć można liczne strumienie z malowniczymi, i często zabytkowymi mostkami, oczka wodne oraz dużo, dużo cienia, który przyda się zwłaszcza przy upalnej, letniej pogodzie. Znajdują się tu także liczne obiekty sportowe, stadion, pole golfowe, ogród botaniczny, muzea, w tym New Orleans Museum of Art i Louisiana Children’s Museum oraz niewielki lunapark, którego chlubą jest jedna z najstarszych w USA, licząca sobie ponad 100 lat karuzela.

Nawet, jeśli nie masz w planach skorzystania z żadnych z płatnych atrakcji parku, także przejażdżek gondolą, czy wynajmu łódek, warto jest go odwiedzić dla nietypowych przepięknych widoków i sprzyjającej relaksowi atmosfery.

Lafayette Cemetery

Choć cmentarz nie jest miejscem, do którego często kierują swoje kroki turyści, naszym zadaniem warto jest zrobić wyjątek dla Lafayette Cemetery, jedno z najstarszych miejsc pochówku w Nowym Orleanie. Na jego terenie mieści się wiele grobowców i mauzoleów o wartości historycznej, a także o charakterystycznej, wzniesionej konstrukcji.

Jako, że Nowy Orlean położony jest poniżej poziomu morza, aby uniknąć wymywania szczątków przez wody gruntowe, trumny, częściej, niż zakopywane w ziemi, umieszczane są w specjalnych, podmurowanych i umieszczonych powyżej poziomu ziemi grobowcach.

Uwaga: inny zabytkowy cmentarz w Nowym Orleanie, St. Luis Cemetery, zwiedzać można jedynie w ramach zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem.

The Historic New Orleans Collection

Jeśli interesuje Cię historia Nowego Orleanu, warte uwagi jest The Historic New Orleans Collection (THNOC), oferujące nieodpłatny wstęp na wiele wystaw poświęconych przeszłości miasta. Oglądać je można w dwóch budynkach, przy Royal Street, pod numerem 520 i 533.

Pomimo, iż wstęp jest wolny, wymagana jest jednak uprzednia rezerwacja. Znajdź więcej informacji bezpośrednio na stronie THNOC.

Ogród rzeźb w New Orleans Museum of Art/NOMA

Bezpłatnie zwiedzać można także Sculpture Garden przy muzeum sztuki Nowego Orleanu, NOMA.

Jak wskazuje nazwa, w tym, nota bene pęknie utrzymanym ogrodzie, podziwiać można rzeźby i instalacje artystyczne, rozlokowane wśród zieleni oraz wokół oczek wodnych.

ogród rzeźb NOMA

Jedna z rzeźb w NOMA Sculpture Garden.

Arts/Warehouse District

Ciekawą mieszankę historycznego ducha Nowego Orleanu i nowoczesności poczuć można spacerując ulicami dzielnicy Warehouse District. Te, dawne tereny fabryczne, przekształcone zostały kulturalne centrum miasta dzięki licznym galeriom i trendy kafejkom, restauracjom i barom, ale także Muzeum II Wojny Światowej i centrum kongresowemu.

Art/Warehouse District to prawdziwy magnes dla hipsterów, ale także dla miłośników sztuki.

Warehouse District Nowy Orlean

Mural na ścianie Contemporary Arts Center w Nowym Orleanie.

Zobacz także:

Atrakcje i wycieczki w Nowym Orleanie – zarezerwuj: