Podróż do USA – CHECKLIST!

Stylów podróżowania jest tyle, co osobowości: o ile niektórzy czerpią przyjemność ze spontanicznie zorganizowanych wyjazdów, inni o wiele pewniej czują się planując wyjazd z nawet wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Pomaga to nie tylko uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek z dala od domu, ale zazwyczaj także sporo zaoszczędzić.

Zaplanuj podróż do USA

Szczególnie warto jest zaplanować podróż do USA, kraju o skomplikowanej (choć od 2019 roku znacznie uproszczonej) procedurze wjazdowej. Poniżej, nasza checklist ułatwiająca przygotowanie się do wyjazdu za ocean.

PASZPORT

Ważny dokument podróży to podstawa. Wyrobienie nowego paszportu zajmuje ostatnio nieco czasu, upewnij się więc przed wyjazdem, iż ważność Twojego paszportu nie wygasa przed dniem podróży, ani podczas pobytu w USA. Choć przepisy emigracyjne nie definiują, jak długo musi być ważny paszport, na podstawie którego przekracza się granicę Stanów Zjednoczonych, wygaśnięcie jego ważności podczas pobytu w USA skomplikować może niepotrzebnie wyjazd.

Do wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych uprawnia paszport biometryczny. Takowe wydawane są w Polsce od 2006 roku.

ESTA (LUB WAŻNA WIZA)

W listopadzie 2019 roku zniesiony został obowiązek wizowy dla obywateli Polski podróżujących do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres nieprzekraczający 90 dni. Wymóg posiadania wizy zastąpiła rejestracja w systemie ESTA. Dokonać jej należy na co najmniej 72 godziny przed podróżą, zalecamy jednak zrobienie tego z większym wyprzedzenie, aby nie narażać się na niepotrzebny stres w przypadku (rzadkim, jednak nie niemożliwym) odmowy. ESTA ważna jest przez 2 lata (lub do czasu wygaśnięcia ważności paszportu).

Koszt rejestracji w systemie ESTA to $21 (do 26 maja 2022 roku wynosiła $14).

Odradzam korzystania z usług internetowych pośredników, którzy za dodatkową opłatą wypełnią wniosek za nas. Złożenie wniosku nie jest skomplikowane i nie zajmuje dużo czasu.

Znajdź więcej informacji na temat wypełniania wniosku ESTA.

Osoby, które posiadają już ważną wizę do USA nie muszą rejestrować się w systemie ESTA. Na granicy USA okazują po prostu wizę.

COVID – ZAŚWADCZENIE O ZASZCZEPIENIU

Pomimo polepszania się sytuacji sanitarnej na całym świecie, jeśli chodzi o pandemię koronawirusa, Stany Zjednoczone nadal wymagają, aby wszyscy podróżni powyżej 18 roku życia przybywający do tego kraju okazali dowód pełnego zaszczepienia (Zobacz, jakie preparaty uznawane są przez amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) wykonanego na co najmniej 14 dni przed wylotem.

NEGATYWNY WYNIK TESTU COVID lub CERTYFIKAT OZDROWIEŃCA – UPDATE!

12 czerwca 2022 Stany Zjednoczone zniosły wymóg wykonywania testu dla podróżnych z zagranicy. Przynajmniej o to nie musisz się już martwić!

Wszystkie osoby powyżej 2 roku życia podróżujące do USA przedstawić muszą negatywny wynik testu antygenowego, PCR, lub NAAT wykonanego na dzień przed wylotem. Zaświadczenie powinno zawierać imię i nazwisko oraz datę urodzenia, wynik i dane laboratorium przeprowadzającego test.

Osoby, które przeszły Covid w ciągu 90 dni przed podróżą, mogą, pomimo wyzdrowienia, otrzymywać pozytywny wynik testu. Aby móc przekroczyć granicę USA muszą one przedstawić Unijny Certyfikat Ozdrowieńca oraz zaświadczenie lekarskie, w języku angielskim, poświadczające dobry stan zdrowia i zdolność do podróży.

BILETY LOTNICZE

Jedyną linią lotniczą oferującą bezpośrednie połączenia z Polski do USA jest obecnie przewoźnik narodowy LOT. Można z nim polecieć do Nowego Jorku, Newark, Chicago, Miami i Los Angeles.

Jeśli nie przeszkadza Ci lot z przesiadką (lub, jeśli udajesz się do innego, niż wyżej wymienione miasta), oferta połączeń przez duże europejskie lotniska jest niemal niewyczerpana. Dłuższy czas podróży kompensują często atrakcyjniejsze ceny, zwłaszcza, gdy zdecydujesz się na skorzystanie z internetowych wyszukiwarek połączeń.

UBEZPIECZENIE

Historie o horrendalnie wysokich kosztach opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych są już niemal legendarne. Nawet zwykłe skręcenie kostki, nie wspominając o konieczności interwencji chirurgicznej, np. z powodu nagłego zapalenia wyrostka, oznaczać może gigantyczny rachunek. Z tego powodu, zdecydowanie warto jest zadbać o ubezpieczenie medyczne na czas pobytu w USA.

Ubezpieczenie podróżne pokrywać może, w zależności od wybranej opcji, nie tylko opiekę medyczną, ale także ochronę bagażu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie OC, transport medyczny do kraju w przypadku ciężkiej choroby, wsparcie prawne, polskojęzycznego konsultanta i wiele, wiele innych opcji, w zależności od tego, ile chcemy na ubezpieczenie wydać.

W gąszczu istniejących na polskim rynku ofert ubezpieczeniowych pomagają poruszać się internetowe wyszukiwarki, dzięki którym sprawnie porównać można ceny i warunki u różnych ubezpieczycieli.

Zanim jednak zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, upewnij się, iż go już nie posiadasz, na przykład w ramach pakietu karty kredytowej.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne w USA.

ZAKWATEROWANIE

Jeśli nie masz w planach zatrzymania się u rodziny, lub znajomych w USA, poszukiwaniem zakwaterowania warto jest zając się z jak największym wyprzedzeniem. Zwłaszcza w popularnych destynacjach turystycznych, odkładanie rezerwacji hotelu na ostatnią chwilę skończy się sporym wydatkiem. W szczycie sezonu ryzykujesz także, iż wolnych miejsc w dogodnej lokalizacji po prostu zabraknie.

W kwestii zakwaterowania nieocenioną pomocą okazują się internetowe wyszukiwarki, agregujące oferty wielu hoteli, moteli, a często także kwater prywatnych.

Znajdź zakwaterowanie w USA z Hotels.com.

Porównaj oferty hotelowe w Stanach Zjednoczonych z Trivago.

WYNAJEM SAMOCHODU

Odwiedzając duże amerykańskie metropolie, świetnie poradzisz sobie korzystając ze środków transportu miejskiego, własny środek transportu okazać się może wręcz kłopotliwy, biorąc pod uwagę korki, brak miejsc parkingowych, czy też wysokie koszty parkowania w dużych miastach.

Jeśli marzy Ci się jednak roadtrip – a do takiej formy podróżowania USA jest wymarzoną destynacją – warto zadbać o zarezerwowanie samochodu z wypożyczalni.

Ci, którzy po ponad 1.5 -rocznej przerwy z racji zamknięcia amerykańskich granic dla turystów, planują ponowne odwiedzenie USA, zauważyli z pewnością, iż ceny wynajmu samochodów w tym kraju poszły dramatycznie wręcz do góry. Choć w niektórych miejscach sytuacja zaczyna się powoli unormowywać, wracając do poziom zbliżonego do czasów sprzed pandemii, wynajem samochodu w USA nadal poważnie obciążyć może wakacyjny budżet. Tu ponownie przydatne okażą się internetowe wyszukiwarki ofert.

Znajdź najlepsze oferty rent a car w USA.

Zobacz także:

Podróż do USA – wskazówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych.