Licząca sobie blisko 10 milionów osób społeczność polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych jest niezwykle aktywna jeśli chodzi o podtrzymywanie ducha narodowego, polskich tradycji, kultury i zwyczajów. Skupiona w wielu organizacjach polonijnych, o charakterze kulturalnym, a także biznesowym, dba o stworzenie okazji do spotkań dla emigrantów z Polski.

Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych wydarzeń polonijnych w USA w roku 2020.

Finał WOŚP

Data do ustalenia
Różne lokalizacje

Polska akcja charytatywna ciesząca się największą sympatią społeczeństwa, czyli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie mogła przejść bez echa za granicą. Od lat aktywnie wspierana jest przez Polonię amerykańską.

Chicago wydarzenia polonijne

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy liczyć może na Polonię z Chicago.

Finał zbiórki hucznie celebrowany jest przez lokalne sztaby WOŚP w wielu miastach posiadających liczną społeczność polską, w tym w Nowym Jorku, New Jersey, Chicago, Waszyngtonie i San Francisco.

Noc Polskiego Dziedzictwa / Polish Heritage Night

2 stycznia 2020
NJ Devils, New Jersey

Organizowana od 2012 r z inicjatywy polskiego koszykarza w lidze NBA, Marcina Gortata, impreza ma na celu przybliżenie Amerykanom polskiej kultury, historii, tradycji i języka. Przyciąga zarówno Polonię, jak i coraz częściej znane osobistości amerykańskiego życia publicznego.

Polonijne wydarzenia w USA: Bal Klubu Podróżnika

21 stycznia 2020
Ozone Park, Nowy Jork

Polonijny Klub Podróżnika, istniejący od 1986 roku poświęcony jest promocji osiągnięć polskich podróżników. Od ponad 20 lat organizuje on także cieszący się dużą popularnością bal karnawałowy.

Parada 3 Maja w Chicago

Wydarzenie odwołane
Chicago

Dzięki ścisłej współpracy organizacji polonijnych z Chicago, to właśnie w tym mieście mają miejsce najhuczniejsze obchody święta Konstytucji 3 Maja poza granicami Polski. Trasa parady zmieniała się wielokrotnie; obecnie zaczyna się przy Fontannie Buckingham i wiedzie Columbus Drive do rzeki Chicago.

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce/ Polish Film Festival in America

7-20 listopada 2020
Chicago

Organizowany corocznie od 1989 roku festiwal służy promocji polskiej kinematografii w Stanach Zjednoczonych. Podczas przyciągającej ponad 30 tysięcy gości imprezy prezentowane są filmy w wielu kategoriach, w tym fabularne, krótkometrażowe oraz dokumentalne. Głównymi organizatorami festiwalu są stowarzyszenie The Society of Arts, zajmujące się promocją sztuki europejskiej w USA oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Znajdź więcej informacji na temat tegorocznej edycji Festiwalu Filmu Polskiego.

Festiwal Taste of Polonia

Edycja 2020 przełożona na 3-6 listopada 2021
Chicago

Organizowany z inicjatywy Fundacji Kopernikowskiej w USA, festiwal muzyczno-gastronomiczny Taste of Polonia w Chicago cieszy się olbrzymią popularnością nie tylko wśród społeczności polonijnej, ale także samych Amerykanów.

Zobacz film promocyjny ubiegłorocznej edycji Taste of Polonia:

Kongres 60 Milionów

Edycja 2020 odwołana

Pomimo, iż Kongres 60 Milionów jest inicjatywą o charakterze globalnym, jej edycje w Stanach Zjednoczonych zyskały już sobie uwagę środowisk biznesowych. Celem kongresu, znanego także pod nazwą Globalnego Zjazdu Polonii, jest stworzenie platformy dla komunikacji i integracji polskich przedsiębiorców prowadzących działalności zarówno w kraju, jak i w środowiskach emigranckich za granicą.

Znajdź więcej informacji na temat Kongresu 60 Milionów na oficjalnej stronie organizatora.

Parada z okazji Dnia Pułaskiego / Pulaski Day Parade

1 października
Piąta Aleja, Nowy Jork

Organizowana rokrocznie, od 1936 roku, przez amerykańskie władze parada przyciąga polską społeczność, zarówno w roli paradujących, jak i publiczności.

Pulaski Day parada

Polonijne wydarzenia w USA: Nowojorska parada z okazji Pulaski Day.

Czytaj także:

Organizacje polonijne w Chicago.

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 20. kwietnia, 2021