Zakupy z kuponami w USA – jak wydać mniej?

Kupony zniżkowe na zakupy, wycięte z gazety, lub ulotki reklamowej, od dłuższego czasu już goszczą na rodzimym rynku. Nigdzie indziej chyba jednak, niż w Stanach Zjednoczonych, oszczędzanie dzięki nim przybiera tak ekstremalną formę.

Zniżki oferowane są w niezwykle szerokiej gamie produktów, od dóbr codziennego użytku, pożywienia, środków czystości, poprzez kosmetyki i odzież, aż po usługi. Ta sprawdzona już forma strategii marketingowej, pozwala przyciągnąć uwagę klienta do konkretnego produktu, sklepu lub usługi.

Zakupy z kuponami w USA to w wielu przypadkach sposób na życie.

Jak pokazuje popularna seria „Extreme Couponing” kanału TLC, zakupy z kuponami w USA to wręcz sposób na życie. Dzięki znacznym zniżkom i atrakcyjnym promocjom, a także olbrzymie dostępności kuponów, przy odrobinie cierpliwości i planowania w ten sposób zaoszczędzić można naprawdę dużo.

Choć sytuacje, kiedy z pełnym wózkiem zakupów opuścić można sklep dopłacając kilka dolarów są rzadkie i eksponowane głównie przez programy poszukujące sensacji, oszczędności na poziomie 50% są jak najbardziej osiągalne.

Gdzie szukać kuponów?

W USA nie wymaga to wiele wysiłku, wręcz przeciwnie, to kupony znajdują nas. Powszechnie umieszczane są w popularnych gazetach i czasopismach, wkładane do skrzynek pocztowych, oraz rozdawane na ulicy. Nierzadko, po uiszczeniu opłaty za zrobione już zakupy, sprzedawca, wraz z paragonem, wręczy nam zestaw kuponów zachęcający do ponownego odwiedzenia sklepu.

Znaleźć je można także online, bezpośrednio na stronach internetowych danej marki, lub sklepu, lub w serwisach zajmujących się niczym innym, jak właśnie wynajdowaniem zniżek. Poniżej, kilka przykładów tego typu witryn oraz aplikacji na smartfony:

Pomimo nowinek coraz bardziej powszechnej cyfryzacji oraz faktu, iż bez smartfona praktycznie się już nie ruszamy, zamiłowanie Amerykanów do tradycyjnych, papierowych kuponów nie słabnie.

zakupy z kuponami w USA

Amerykanie kochają kupony w tradycyjnej, papierowej formie.

Wielu „łowców okazji” działa niezwykle systematycznie, tworząc prawdziwe kolekcje kuponów, posegregowanych według produktu, marki, sklepu etc. tak, aby łatwo je odnaleźć w razie potrzeby. O ile część z takich, wyjątkowo oszczędnych klientów, postępuje tak z rzeczywistej potrzeby, dla innych, drastycznie zredukowany rachunek za zakupy to nie tylko oszczędność, ale także autentyczna przyjemność. Zdaniem psychologów wzmaga ona wydzielanie do krwioobiegu oksytocyny, potocznie określanej hormonem szczęścia, obniża poziom stresu oraz poprawia samoocenę i pewność siebie, a w skrajnych przypadkach, prowadzić może nawet do uzależnienia.

Jak działają kupony?

Oszczędności oferowane przez kupony przybierać mogą różne formy; nie ma tu praktycznie żadnych ograniczeń. Mogą to być klasyczne zniżki, np. 30%, 50%, czy nawet 70% na konkretne produkty, czy do danego sklepu, jak również promocje typu „zapłac za 1 – weź 2”, „weź 3 – dostań najtańszy produkt za darmo”, czy jeszcze częściowy zwrot kosztów przy wydaniu określonej kwoty. Sprzedawca zeskanuje kupon, potrącając stosowną kwotę z naszego rachunku końcowego.

Dodatkową zaletą kuponów jest fakt, iż kumulują się one z innymi istniejącymi promocjami. Akceptowane są także w popularnych w USA miasteczkach outletowych, gdzie ceny i tak są już znacznie okrojone.

Czytaj także: Outlety w Chicago.

W supermarkecie z kuponami

Jak już wspomnieliśmy, kupony dotyczyć mogą praktycznie każdego rodzaju produktów, posiłków w restauracji oraz usług (np. fryzjer, mechanik samochodowy, etc.) a nawet leków dostępnych bez recepty. Po opadnięciu pierwszej fali entuzjazmu wywołanego wizją naprawdę tanich zakupów, zauważymy jednak iż często ograniczają one nasz wybór do konkretnej marki, lub produktu.

W przypadku produktów żywnościowych, zniżki kuponowe dotyczą zazwyczaj raczej mało zdrowych (choć niezwykle popularnych w USA) opcji: gotowych dań, oraz rzeczy o bardzo długiej dacie przydatności, co nie dla każdego jest interesującym rozwiązaniem. Zrobienie więc zbilansowanych i wartościowych odżywczo zakupów za pomocą kuponów będzie raczej wyzwaniem.

Podczas zakupów w supermarkecie bardzo dużo zaoszczędzimy jednak dzięki kuponom na środkach higieny osobistej oraz chemii gospodarczej, pod warunkiem jednak, iż nie jesteśmy przywiązani do konkretnej marki.

Jeśli wyjazd do Stanów Zjednoczonych nie wchodzi w grę, dowiedz się, jak zrobić zakupy w USA przez internet, z wysyłką do Polski.

Czytaj także: