Na narty na Wschodnim Wybrzeżu USA: Vermont, New Hampshire, Nowy Jork

Choć ośrodki narciarskie Colorado i Utah to zazwyczaj pierwsze, co przychodzi na myśl w kontekście sportów zimowych w Stanach Zjednoczonych, wiele do zaoferowania w tej dziedzinie ma także wschodnie wybrzeże USA.

Wyróżniają się tu szczególnie położone na jego północnym odcinku stany, Vermont, New Hampshire i Nowy Jork.

Gore Mountain ośrodek narciarski

Na narty w USA wybrać się można także na Wschodnim Wybrzeżu. Powyżej, stok Gore Mountain w stanie Nowy Jork.

Niskie zimowe temperatury tej części USA gwarantują obfite opady śniegu, a gdy jego zabraknie, braki nadrabiają liczne armatki śnieżne.

Z racji na inne ukształtowanie terenu, trudniej jest tu o równie wyzywające, co we wspomnianych Colorado i Utah trasy. Niższe wysokości i łagodnie opadające stoki, czynią z ośrodków narciarskich Wschodniego Wybrzeża idealną destynację dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy oraz na rodzinne wypady na narty. Wschodnie Wybrzeże oferuje idealne warunki dla amatorów narciarstwa biegowego.

Większość z ośrodków sportów zimowych na Wschodnim Wybrzeżu dzieli zaledwie 4-5 godzinna podróż samochodem z Nowego Jorku – niewiele, jak na północnoamerykańskie warunki.

Poniżej, przedstawiamy gdzie warto jest wybrać się na narty na Wschodnim Wybrzeżu USA.

Green Mountains – na narty w Vermont

W stanie Vermont, ośrodki narciarskie rozlokowane są wzdłuż pasma Gór Zielonych (Green Mountains), często w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie, co pozwala na łatwe przemieszczanie się między nimi nawet w ciągu jednego dnia.

Do największych należy Killington Resort. Jako największy we wschodniej części USA obszar narciarski oraz posiadający największy spadek pionowy w Nowej Anglii – 930 m! – doczekał się on przydomka Beast of the East. „Bestia Wschodu” oferuje w sumie ponad 100 km tras narciarskich, doskonałą infrastrukturę – oprócz sportowej (22 wyciągi), także wypoczynkową, bogaty wybór zakwaterowania i restauracji, SPA oraz szeroki wachlarz atrakcji kulturalnych i animacji dla gości.

Killington, największy ośrodek narciarski w Vermont.

O zaledwie 30 km od Killington, oddalony jest inny, niezwykle popularny ośrodek w Górach Zielonych, Okemo. Wielbiciele narciarstwa i snowboardu znajdą tu 70 km tras, 20 wyciągów i pionowy spadek 671 m.

Okemo Resort słynie z doskonałej infrastruktury wypoczynkowej, do której, oprócz luksusowych hoteli, zaliczają się także SPA, baseny, kryte i na świeżym powietrzu oraz działająca przez cały rok kolejka górska Timber Ripper Mountain Coaster.

Okema Resort kolejka górska

Całoroczna atrakcja nie tylko dla najmłodszych – kolejka w Okemo Resort.

W północnej części Gór Zielonych znajduje się najwyższy szczyt Vermont, liczący 1340 m. n.p.m. Mount Mansfield oraz jeden z najstarszych ośrodek sportów zimowych. Stowe Mountain Resort to 70 km tras o różnym stopniu trudności, 12 wyciągów oraz spadek pionowy wynoszący 726 metrów.

Stowe Mountain Resort

Zimowa sielanka w Stowe Resort w Vermont.

Na narty na wschodnim wybrzeżu: New Hampshire

Na narty w New Hampshire wybrać się można do jednego z kilkunastu ośrodków położonych w Górach Białych. Podobnie, jak w sąsiednim stanie, położone są one względnie blisko siebie, dzięki czemu, posiadając centralnie położoną bazę noclegową, w ciągu jednego dnia odwiedzić można swobodnie kilka z nich.

Największy, a zarazem najbardziej luksusowy z nich to Bretton Woods Resort. Oferuje łącznie 56 km tras narciarskich i 8 wyciągów, w tym, jedyną na razie 8-osobową gondolę. Spadek pionowy nie należy do największych – wynosi 457 m.

Bretton Woods, największy ośrodek narciarski w New Hampshire.

Dla narciarzy żądnych nowych doznań: w piątki i soboty, niektóre z niektórych tras Bretton Woods korzystać można także po zachodzie słońca (oczywiście przy stosownym oświetleniu).

Oddalony o niecałe pół godziny drogi ośrodek Cannon Mountain to destynacja dla doświadczonych amatorów sportów zimowych: na jego stromych zboczach znaleźć można niektóre z najtrudniejszych szlaków w tej części USA. Ponad 50 km tras (łącznie), obsługiwanych jest przez 11 wyciągów. Uwaga: brak jest zakwaterowania bezpośrednio wzdłuż tras. Oferuje je pobliska wioska o nazwie Franconia.

Zjazd ze szczytu Cannon Mountain.

Ośrodki narciarskie Nowy Jork

Spośród 49 ośrodków narciarskich w sąsiadującym z Kanadą stanie Nowy Jork, miano największego należy do Gore Mountain, obejmującego cztery szczyty Gór Adirondack, 58 km tras, 14 wyciągów i spadek pionowy mierzący 793 m.

Gore Mountain trasy narciarskie

Mapa tras na Gore Mountain.

Większość tras Gore Mountain przeznaczona jest dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy; ci stawiający swoje pierwsze kroki na śniegu znajdą tu jednak także ostatnio poszerzone trasy dla początkujących.

Duży wybór opcji zjazdu dostępny jest na mogącej poszczycić się największym pionowym spadkiem – 969 m, w Górach Adirondack Whiteface Mountain.

Legacy Lodge

Legacy Lodge, wyremontowana ostatnio stacja narciarska na stoku White Mountain.

Po całym dniu na stoku Whiteface Mountain varto jest odwiedzić pobliskie miasteczko Lake Placid, które aż dwa razy, w 1932 i 1980 roku. Oprócz zakwaterowania, znaleźć tu można także wiele urokliwych restauracji i kafejek.

Zobacz także: