Pozytywna informacja dla osób wyczekujących wznowienia lotów rejsowych do USA: według The Wall Street Journal, być może jeszcze przed końcem bieżącego roku możliwe będzie częściowe przywrócenie połączeń lotniczych pomiędzy Europą i USA.

wznowienie lotów do USA

Od dawna oczekiwane wznowienie lotów do USA może stać się faktem jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Jak podaje prestiżowa gazeta, wspólne wysiłki rządów oraz linii lotniczych, zmierzają w kierunku stworzenia bezpiecznego „korytarza powietrznego” na trasach pomiędzy popularnymi, także w sezonie zimowym, destynacjami turystycznymi. W pierwszej kolejności rozważane jest połączenie pomiędzy Londynem, a Nowym Jorkiem. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż wstępnie zatwierdzone zostało ono przez Departament Transportu Stanów Zjednoczonych.

Wznowienie lotów do USA na trasie  Londyn – Nowy Jork ucieszy z pewnością turystów pragnących doświadczyć magii amerykańskich świąt, czy też, po prostu zrobić zakupy w ramach przedświątecznych promocji.

Kto może lecieć do USA?

Za wznowieniem połączeń transatlantyckich lobbują nie tylko pasażerowie, ale także duże linie lotnicze obsługujące głównie trasy międzynarodowe – American Airlines i Delta Airlines. To dla nich właśnie epidemia wirusa SARS-CoV-2 okazała się największym wyzwaniem. O ile krajowy ruch lotniczy nadal odbywa się, choć na znacznie okrojoną skalę, drastyczne ograniczenia w ruchu międzynarodowym spychają wielu, nawet tych bardzo znanych, przewoźników na skraj bankructwa. Wznowienie lotów do USA z Europy mogłoby byc pierwszym krokiem ku ulżeniu ich sytuacji.

W chwili obecnej loty pomiędzy państwami strefy Schengen a USA dostępne są tylko dla osób spełniających ścisłe kryteria narzucone przez stronę amerykańską. Zaliczają się do nich amerykańskie obywatelstwo lub Zielona Karta, wiza pracownicza B1/B2, wiza J, wiza E, w połączeniu w celach służbowych uznanych za korzystne dla amerykańskiego społeczeństwa, czy też zatwierdzona podróż w celach leczniczych, lub z powodów humanitarnych. Podróż do USA wymaga obecnie zatwierdzenia w konsulacie, w ramach programu NIE – National Interest Exception.

Poznaj wytyczne Ministerstwa Spraw Zgranicznych w zakresie podróży do USA.

Czytaj także: Loty do USA w czasie pandemii – koronawirus a zasady wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Obywatele USA z kolei, podróżujący obecnie do Wielkiej Brytanii odbyć muszą 14-dniową kwarantannę. Podróże turystyczne z USA do strefy Schengen są zakazane.

„Korytarz powietrzny” pomiędzy Londynem i Nowym Jorkiem, a w przyszłości być może także na innych trasach transatlantyckich umożliwiłby także podróże w celach typowo turystycznych, przy zachowaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa.

Rozważane są różne rozwiązania, w tym obowiązkowe testy Covid-19 przed wylotem oraz ponownie, po wylądowaniu. Pozwoliłoby to na wyeliminowanie uciążliwego i odstraszającego dla większości turystów dysponujących ograniczonym czasem, obowiązku kwarantanny po podróży. Wśród innych rozważanych pomysłów jest także zachowanie kwarantanny, skróconej jednak o połowę, do 7 dni.

Rządy państw w Ameryce Północnej, Europie i Azji pracują obecnie nad stworzeniem spójnego systemu testowania i rejestrowania wyników testów. W przyszłości, po udostępnieniu skutecznej szczepionki, zaświadczenie o zaszczepieniu mogłoby wyeliminować konieczność zarówno wykonywania testów, jak i odbywania kwarantanny. Na razie jednak, coraz powszechniej dostępne testy wydają się być najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z szerzącą się epidemią.

Wznowienie lotów do USA a ryzyko zarażenia koronawirusem w samolocie

Przyszłość pokaże, na ile bezpiecznie na długich trasach lotniczych czuć się będą pasażerowie.

Według najnowszych badań, przy zachowaniu uniwersalnych środków ostrożności – prawidłowego noszenia maseczek ochronnych, częstej dezynfekcji rąk, etc. – ryzyko transmisji wirusa podczas lotu jest o wiele niższe, niż pierwotnie zakładano. Badania przeprowadzone rzez ekspertów z amerykańskiego National Strategic Center i University of Nebraska Medical Center, z inicjatywy i ze wsparciem United Airlines oraz jednego z największych producentów samolotów, Boeinga, wykazały, iż wysoki współczynnik wymiany powietrza w kabinie (filtrowane jest ono nawet do 20 razy w ciągu godziny) oraz zastosowanie najnowszej generacji filtrów HEPA pozwala zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa w kabinie o 99,7%.

Podróże to jednak nie tylko sam lot samolotem. Na zwiększone ryzyko narażeni jesteśmy także na tłocznych lotniskach, w kolejkach do odprawy oraz wszędzie, gdzie gromadzą się większe ilości podróżnych. To tam właśnie kluczowe znaczenie okazuje się mieć stosowanie środków ochrony osobistej oraz częsta dezynfekcja/mycie rąk.

Czytaj także:

Boże Narodzenie w Nowym Jorku.

Tanie loty Nowy Jork – porównaj oferty.

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 20. października, 2020