Zion National Park – atrakcje przyrodnicze Utah

Stany Zjednoczone to raj dla miłośników przyrody. Oprócz unikalnych atrakcji naturalnych znajdą tu oni liczne parki narodowe, a wśród nich Zion National Park.

Choć mniej znany, niż, emblematyczne kalifornijskie parki Yosemite, czy Redwood, florydzki Everglades, czy Grand Canyon w Arizonie, mieszczący się w południowo zachodniej części stanu Utah, Zion National Park zdecydowanie zasługuje na wizytę.

Park narodowy Zion

The Zion Narrows, jedno z wielu charakterystycznych miejsc w Zion National Park.

Unikalne formacje skalne, wąskie kaniony wyrzeźbione w ciągu tysięcy lat w skałach czerwonego piaskowca przez przepływającą wodę, wodospady oraz bogactwo pejzaży, fauny i flory z pewnością nie rozczarują. W oddalonym o około 7 godzin drogi od Los Angeles i zaledwie 2.5 godziny od Las Vegas parku wiodą też niektóre z najpiękniejszych szlaków pieszych wycieczek w USA.

Tani wynajem samochodów w Las Vegas

Wynajem samochodów Los Angeles Lotnisko

Atrakcje Zion National Park

Pomimo stosunkowo małej powierzchni w stosunku do innych amerykańskich parków, położony w miejscu zbiegu Płaskowyżu Kolorado, Pustyni Mojave oraz kotliny Great Basin, park wyróżnia się niezwykłą różnorodnością krajobrazu.

Jego najbardziej rozpoznawalnym elementem są skały z czerwonego piaskowca, formujące węższe i szersze kaniony, których ściany osiągać mogą wysokość nawet 400 m.

Zion Canyon

Zion Canyon, największy w parku, powstał w wyniku erozji wodnej przepływającej tu rzeki Virgin.

Obszary Parku Zion to nie tylko przyroda, ale też dziedzictwo kulturowe. Już przed ponad tysiącem lat rejony te zamieszkiwały amerykańskie plemiona, w tym dominująca grupa Indian Anasazi.

W połowie XIX wieku osiedliła się tu społeczność Mormonów. To ona właśnie nadała tej okolicy nazwę Zion. Walory przyrodnicze tych terenów docenione i wyróżnione zostały już w 1909 roku, kiedy to ustanowiono je narodowym pomnikiem przyrody o, pochodzącej z dialektu indiańskiego nazwie „Mukuntuweap”. Obawa przed tym, iż turyści niechętnie odwiedzać będą miejsce, którego nazwa jest trudna do wymówienia i zapamiętania, zdecydowano o jej zmianie na „Zion National Monument”. Parkiem narodowym stało się ono oficjalnie w 1919 roku.

Do największych atrakcji parku zaliczają się jego niezwykłe formacje geologiczne, w tym klify Dakota, Carmel, Temple Cap i Navajo Sandstone, te ostatnie o wysokości przekraczającej nawet 600 metrów.

Bridge Mountain

The Bridge Mountain – przykład unikalnych formacji skalnych w Parku Zion.

Zion National Park słynie także z wyjątkowo malowniczych tras pieszych wycieczek, o zróżnicowanym stopniu trudności, których siec rozciąga się w sumie na ponad 80 km. W śród nich znajdują się między innymi:

The Narrows – blisko 25 kilometrowej długości trasa wiedzie głębokim i momentami wyjątkowo wąskim (skąd bierze się nazwa) kanionem. Znaczna części trasy przebiega nurtem rzeki, często o głębokości sięgającej nawet do pasa. Najbardziej jej wymagająca części wymagać może nawet pokonania wpław. Zdecydowanie nie jest to wyprawa dla każdego. Zawsze istnieje jednak możliwość wcześniejszego zawrócenia. Na każdym jej odcinku warto być wyposażonym w wodoodporne buty. Wskazane jest także wcześniejsze sprawdzenie u parkowych strażników, rangers, jak wysoki jest stan wody w rzece.

Zobacz, jak wygląda przeprawa The Narrows.

The Subway – bardzo wymagająca, 15 kilometrowa trasa, wiedzie poprzez kanion szczelinowy o unikalnym kształcie.

kanion Subway Zion

The Subway Trail, Zion National Park.

Canyon Overlook – mierzącą 1.6 kilometra trasę bez problemu pokonają nawet dzieci. Wiedzie ona do punktu widokowego na szczycie klifu, z którego podziwiać można panoramę Zion Canyon.

Emerald Pools – kolejna, o niskim stopniu trudności, choć nieco dłuższa, bo 4.5 kilometrowa trasa prowadzi wzdłuż oczek wodnych i wodospadów.

Liczne i zróżnicowane ekosystemy parku są domem dla wielu, w tym rzadkich, gatunków zwierząt. Na terenie Zion National Park bytuje ponad 70 gatunków ssaków, 290 gatunków ptactwa, 37 gatunków gadów i płazów.

rzadkie gatunki zwierząt Zion

Kondor kalifornijski, jeden z zagrożonych gatunków, który zadomowił się w parku Zion.

Zion National Park – przydatne informacje

Park otwarty jest przez cały rok. Centra obsługi odwiedzających oraz sklep z pamiątkami czynne są w godzinach 8.00-17.00.

Za wstęp pobiera się opłatę w wysokości $35 (bilet ważny jest przez okres 7 dniu) od samochodu oraz $20 od osoby. Wjazd samochodem na teren parku jest więc zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, jako że opłata obejmuje już pasażerów. Niekoniecznie jest to jednak rozwiązanie wygodniejsze. Ilość miejsc parkingowych na terenie parku jest ograniczona i, w okresach największego natężenia ruchu, na przykład w przedłużone z racji świąt państwowych weekendy, zaparkowanie może okazać się niemożliwe. Z tego powodu, wielu gości decyduje się na zostawienie samochodu w pobliskim Springdale i skorzystanie z parkowego autobusu wahadłowego.

Turystów planujących odwiedzać amerykańskie parki narodowe częściej, zainteresować możne roczny karnet America The Beautiful w cenie $80.

Wstęp do parku dla osób poniżej 15 roku życia jest nieodpłatny.

Goście korzystać mogą z bezpłatnego, ekologicznego busa kursującego pomiędzy najważniejszymi punktami i atrakcjami parku.

Na terenie parku istnieje możliwość przenocowania, zarówno w hotelu Zion Lodge, jak i na jednym z trzech pól kempingowych.

Zarezerwuj nocleg w Springdale, w pobliżu Zion National Park.

Czytaj także:

Bezpłatny wstęp do parków narodowych w USA.

Wycieczki do Zion National Park – zarezerwuj w dobrej cenie: