Pogoda na Hawajach – kiedy jechać?

Stabilny, ciepły klimat Hawajów czyni z tego, położonego na Oceanie Spokojnym archipelagu destynację turystyczną, którą warto odwiedzić jest o każdej porze roku. Niewielkie jedynie wahania temperatur i opadów w skali roku sprawiają, iż praktycznie nie występuje ryzyko, że zła pogoda zepsuje nam pobyt na znanych z rajskiej scenerii wyspach.

Wycieczki na Hawaje – zarezerwuj z Wakacje.pl.

Aby najlepiej wykorzystać czas spędzony na odległym przecież archipelagu, warto mieć jednak na względzie różnice w warunkach klimatycznych w zależności od pory roku, a także na poszczególnych wyspach.

pogoda na Hawajach

Dobrą pogodą na Hawajach cieszyć się można przez cały rok.

Upalne dni milej upłyną podczas wypoczynku na plaży, podczas gdy nieco niższe temperatury sprzyjać będą pieszy wycieczkom w unikalnej scenerii hawajskich wysp. Amatorzy sportów wodnych z kolei mogą chcieć dostosować termin wyjazdu na Hawaje do panujących to warunków wietrznych, czy też przejrzystości wody. Archipelag Hawajski to przecież idealna destynacja zarówno dla miłośników surfingu, jak i nurkowania.

Hawaje leżą w strefie klimatu zwrotnikowego morskiego, jednak wiatry wiejące nad tą częścią Pacyfiku ze wschodu sprawiają, iż temperatury odnotowywane na archipelagu są mniej ekstremalne, niż w innym miejscach o tej samej szerokości geograficznej, opady zaś niższe.

Na wybrzeżu, przez cały rok panują przyjemne temperatury, wahające się za dnia pomiędzy 26⁰C w „najchłodniejsze” miesiące i 30⁰C w najcieplejsze. Nocą spadają do, odpowiednio, 18⁰C i 24⁰C. Jedynie sporadycznie słupki rtęci wskażą na Hawajach poniżej 16⁰C w szczególnie zimne, jak na tutejsze warunki dni, i ponad 30⁰C, podczas fal upałów.

Pamiętać należy jednak, iż w górzystym interiorze hawajskich wysp, temperatury mogą być znacznie niższe. Choć opady śniegu na Hawajach występują jedynie na najwyższych szczytach – Mauna Kea i Mauna Loa, na wysokości przekraczającej 3 tyś. metrów n.p.m, wybierając się na zwiedzanie wysp poza rejonem wybrzeża, zawsze warto jest mieć ze sobą dodatkowe okrycie wierzchnie.

Pogoda na Hawajach wiosną

Wiosna to świetna pora roku na wizytę na Hawajach dla turystów, którzy lepiej czują się w umiarkowanych temperaturach oraz z dala od tłumu turystów. W marcu, średnia temperatura za dnia wynosi 25⁰C, wzrastając do 27⁰C w maju. Noce pozostają nadal nieco chłodniejsze. Wraz z końcem zimowej pory deszczowej spada natężenie opadów, zwłaszcza w kwietniu i maju. Taka pogoda, bez nadmiernego upału, sprzyja pieszym wycieczkom po wyspach.

Choć na brak bujnej roślinności, ani kwitnących przez cały rok tropikalnych kwiatów Hawaje zdecydowanie nie mogą narzekać, wiosną nabierają wyjątkowych kolorów dzięki zakwitającym drzewom. Powietrze wypełnia się wówczas zapachem jaśminu, magnolii i drzew kawowych.

Do innych wiosennych atrakcji Hawajów należy obserwacja wielorybów. Pomiędzy grudniem a kwietniem, te gigantyczne ssaki migrują z zimnej Alaski, aby w ciepłych wodach okalających Hawaje rozmnażać się i odchować młode przed powrotem na północ. Szczególnie często spotkać można wówczas na Hawajach humbaki.

Lato na Hawajach – pogoda

Czerwiec i lipiec to miesiące o najmniejszych opadach deszczu na Hawajach. Temperatura za dnia pomiędzy czerwcem i połową września przekracza często 30⁰C, po zachodzie słońca zaś spadając do około 20⁰C, co pozwala cieszyć się długimi wieczorami na świeżym powietrzu.

Lato to dobry czas na wypoczynek na plaży, a także na sporty morskie. Temperatura wody w lipcu i sierpniu sięga nawet 27⁰C, widoczność w wodzie zaś jest wyjątkowo wysoka.

Od pewnego czasu, Hawaje rejestrują w miesiącach letnich huragany o znaczącej sile, jednak rzadko są one tak poważne w skutkach, jak te odczuwane, na przykład, w Zatoce Meksykańskiej.

Odwiedzając Hawaje latem liczyć należy się z tłumami, zwłaszcza w najpopularniejszych destynacjach Oahu, Hawaii, czy Maui. Olbrzymi popyt pociąga za sobą wyższe ceny wszystkich usług turystycznych: lotów, hoteli, wynajmu samochodów, etc.

Hawaje jesienią – wakacje po sezonie

Ceny spadają ponownie po rozpoczęciu roku szkolnego, kiedy to znacznie mniej rodzin logistycznie pozwolić może sobie na wakacje na Hawajach.

Jesień to, naszym zdaniem, najlepsza pora na odwiedzenie Hawajów. We wrześniu i październiku nadal cieszyć się można wysokimi temperaturami za dnia, jak również wysoka temperaturą ogrzewanej przez całe lato wody. W listopadzie termometry wskazują nadal około 27-28⁰C w ciągu dnia, zwiększa się jednak ryzyko przejściowych opadów.

Jesień na Hawajach to czas festiwali – muzycznych, kulturalnych i gastronomicznych. Do najpopularniejszych zaliczają się: mające miejsce na wszystkich większych wyspach archipelagu Aloha Festivals i Hawaii Food & Wine Festival.

Zima na Hawajach

Choć grudzień, styczeń i luty to najchłodniejsze miesiące na Hawajach, temperatura na poziomie 25-26⁰C za dnia i 15⁰C nocą nadal zachwycą turystów uciekających tu przed zimową szarówką Europy.

Najmniej przyjemnym elementem tej pory roku są zdecydowanie częste (choć zazwyczaj krótkotrwałe) opady deszczu. Mniej narażone na nie są południowe i zachodnie wybrzeża hawajskich wysp.

Pogoda na Hawajach zimą oczami „localsa”. 

Silne wiatry odczuwane w rejonie Hawajów zimą, szczególnie w lutym, czynią z archipelagu doskonałą destynację dla surferów i żeglarzy.

Zimą, nie przegap na Hawajach Honolulu City Light Festival mającego miejsce przez większość grudnia.

Czytaj także:

Atrakcje turystyczne Hawajów – zarezerwuj ze zniżką: