Nurkowanie z rekinami na Oahu, Hawaje

Na brak atrakcji na najpopularniejszej z wysp Archipelagu Hawajów – Oahu, nie można narzekać. Gdyby jednak spektakularne pejzaże, turkusowe wody Pacyfiku, zapierające dech w piersiach zachody słońca na plaży i doskonała zabawa podczas tradycyjnych hawajskich luau okazały się niewystarczające, szczególnych wrażeń dostarczy ciesząca się rosnącym zainteresowaniem forma kontaktu z naturą: nurkowanie z rekinami.

nurkowanie z rekinami

Nurkowanie z rekinami na Oahu.

Wody otaczające Hawaje są domem dla ponad 40 gatunków rekinów. Powszechnie spotykany jest tu, między innymi żarłacz czarnopłetwy, żarłacz piaskowy, rekin młot kulisty i żarłacz tygrysi. Raz do roku, zazwyczaj jesienią, Hawaje odwiedzają także żarłacze białe, uznawane za najniebezpieczniejsze z tego gatunku na świecie.

Wycieczki na Hawaje – zobacz aktualnie dostępne oferty na Wakacje.pl.

Rekinom, fascynującemu, choć budzącemu respekt, gatunkowi z bliska przyglądać się można na dwa sposoby: nurkując z butlą tlenową w miejscach bytowania rekinów, lub też poprzez tak zwane cage diving, czyli nurkowanie w klatce. Ta druga opcja dostępna jest praktycznie dla wszystkich – nie wymaga posiadania certyfikatu nurka, ani doświadczeni w tym sporcie.

Uwaga: nurkowanie z rekinami na otwartym morzu, bez klatki, jest również możliwe na Hawajach, wymaga jednak uprawnień do praktykowania tego sportu oraz obecności doświadczonego przewodnika, potrafiącego ocenić prawidłowo zachowania tych zwierząt i ewentualne zagrożenia dla nurków.

Nurkowanie z rekinami na Oahu, Hawaje – zarezerwuj.

Cage diving Oahu

Na czym polega nurkowanie w klatce? Jak nazwa wskazuje wykorzystywana jest do tego specjalna aluminiowa klatka (aluminium okazało się być praktyczniejszym i trwalszym materiałem, niż stal), w której chętni opuszczani są poniżej powierzchni wody.

W przypadku większości szeroko dostępnych tego typu atrakcji, klatka nigdy nie jest zanurzona całkowicie pod wodą, co umożliwia bezpieczne pozostawanie na powierzchni przez cały czas. Jej głębokość pozwala jednak zejść do około 2 metrów głębokości.

Klatka przez cały czas przymocowana jest za pomocą lin do łodzi, co zapobiega jej głębszemu zanurzeniu, lub dryfowaniu.

Nurkujący wyposażeni są zazwyczaj jedynie w rurkę, maskę i płatwy (oraz, w razie potrzeby, kombinezon), czyli, z technicznego punktu widzenia, chodzi o snorkeling. Niewielka głębokość nie uzasadnia schodzenia do wody z butlą tlenową. Sprawia także, iż z atrakcji tej skorzystać może niemal każdy. Cage diving nie jest zazwyczaj zalecane dla dzieci poniżej 10 roku życia; informacji o innych ograniczeniach najlepiej jest jednak zasięgnąć bezpośrednio u organizatora imprezy.

Zobacz, czego oczekiwać podczas nurkowania w klatce.

Rekin w kulturze Hawajów

Rekin odgrywa ważną rolę w kulturze i tradycji Hawajów. Poświęconych jest mu wiele legend, w których odgrywa on pozytywną rolę: przewodnika duchowego, lub bóstwa sprawującego opiekę nad rodziną.

Według wierzeń, zmarły członek rodziny powrócić może w snach właśnie w formie rekina. Aumakua, bo taką w hawajskiej tradycji nosi nazwę duch przyjmujący formę zwierzęcia, udziela duchowego wsparcia żyjącym.  Ci zaś oddają im część, na przykład karmiąc rekiny w oceanie, wierząc, iż w taki sposób odwdzięczają się za

Jason Momoa

Tatuaż hawajskiego gwiazdora, Jasona Momoa, symbolizujący zęby rekina to hołd złożony „aumakua” rodziny aktora.

Czy nurkowanie z rekinami jest etyczne?

We współczesnych czasach, coraz więcej osób przywiązuje wagę do etycznego wymiaru atrakcji turystycznych z udziałem zwierząt. Dla coraz więcej z nas ważne jest, by nie napędzać biznesów cynicznie wykorzystujących zwierzęta, zwłaszcza te dzikie i nie przyczyniać się aktywnie do ich cierpień.

W porównaniu do akwariów, przetrzymujących duże ssaki, jak orki, czy delfiny oraz inne gatunki morskie w małych akwenach, obserwacja rekinów w ich naturalnym środowisku nie wydaje się być szczególnie inwazyjną formą kontaktu.

Niejakie kontrowersje wzbudza jednak wabienie rekinów przynętą: dokonywane na masową skalę, może sprawić, iż zaczną one utożsamiać obecność ludzi z pożywieniem, co zaburzy ich naturalne instynkty i przyciągnie do skupisk ludzkich.

Profesjonalne firmy organizujące cage diving korzysta z wiedzy na temat gatunku, jak również dobrej znajomości okolicznych wód, zabierając klientów w miejsca naturalnego bytowania rekinów zamiast sztucznie zwracać uwagę rekinów przynętą.

Czytaj także:

Co zobaczyć na Oahu?

Zarezerwuj atrakcje turystyczne Oahu ze zniżką: