Droga do Hana – pomysł na roadtrip na Hawajach

Stany Zjednoczone to raj dla wielbicieli „roadtripów”. Olbrzymie odległości, bezkresne, zróżnicowane pejzaże, dobre, i często puste drogi zachęcają do podróży samochodem, we własnym tempie.

roadtrip na Hawajach

Roadtrip na Hawajach

Sytuacja wygląda nieco inaczej na Hawajach, w jedynym amerykańskim stanie całkowicie położonym na wyspach. Największa z wysp archipelagu, Hawaii, czyli The Big Island, mierzy sobie w najszerszym miejscu około 120 km. Inne z siedmiu zamieszkałych wysp hawajskich posiadają znacząco mniejsze rozmiary, trudno tu więc planować wielodniowe podróże.

Nie oznacza to jednak, iż samochód – w przypadku turystów, najczęściej z wypożyczalni – wcale się tu nie przyda, wręcz przeciwnie. Aby w pełni doświadczyć urody Hawajów we wszystkich jej odsłonach, od scenicznych dróg wzdłuż wybrzeża, z widokiem na lazurowy Pacyfik, po bujną, tropikalną zieleń górzystego interior każdej z wysp, warto jest zaopatrzyć się we własny środek transportu, nawet jeśli przyjdzie nam z niego korzystać przez zaledwie przez parę dni. Na każdej z wysp znaleźć można warte uwagi trasy.

Droga do Hana – duma Maui

Na Maui, drugiej pod względem powierzchni wyspie archipelagu, hitem wśród turystów jest Hana Highway.

Road to Hana, bo tak potocznie jest znany ten odcinek wiodącej wzdłuż północnego wybrzeża drogi, rozciąga się na koło 100 km pomiędzy Kahului w „najwęższej” części wyspy, a Hana, na jej wschodnim krańcu, oraz nieco dalej, w kierunku Kaupo.

droga do Hana

Road to Hana na mapie.

Zapierające dech w piersiach widoki – tropikalnego lasu, przez który przebiega, ale także lazurowego oceanu to nie jedyna atrakcja tej trasy. Znaleźć można wzdłuż niej liczne atrakcje naturalne, w tym wodospady, kameralne zatoczki i plaże, szlaki trekkingowe, punkty widokowe, ale także urokliwe miasteczka oraz aż 59 różnej wielkości mostów.

Road to Hana

Takich widoków oczekiwać można na drodze do Hana.

Pokonanie całej trasy zajmuje około 2.5 godziny, jednak przystanki przy nawet tylko niektórych z największych atrakcji Drogi do Hana sprawi, iż wycieczka z łatwością zajmie cały dzień. Warto rozpocząć ją z samego rana.

Uwaga: prowadzenie samochodu na Road to Hana wymaga zwiększonej uwagi. Wzdłuż trasy przyjdzie nam pokonać kilkaset zakrętów, niektóre zaś jej odcinki są niezwykle wąskie, co nie ułatwia zadania podczas mijania innych pojazdów.

Pamiętać należy także, iż krótkie, choć intensywne opad deszczu zdarzają się bardzo często w tropikach, co przejściowo utrudnić może przejazd drogą do Hana.

Jeśli nie planujesz wynajmu samochodu na Maui, zarezerwuj wycieczkę drogą do Hana.

Godne polecenia przystanki

Do najpopularniejszych atrakcji wzdłuż trasy pomiędzy Kahuluj i Hana zaliczają się wodospady, których znaleźć tu można as 18. Niektóre z ich malowniczo spływają tylko po skalistych zboczach, inne tworzą niewielkie zbiorniki zachęcające do kąpieli.

Największe wrażenie spośród wodospadów wzdłuż Road to Hana robią (w kolejności z zachodu na wschód):

  • Twin Falls
  • Waikani Falls
  • Makapipi Falls
  • Wailua Falls
  • Seven Sacred Pools

Waikani Falls

Waikani Falls – turkusowa woda u podnóża wodospadu zachęca do kąpieli.

Maui Garden of Eden – choć bujna roślinność towarzyszy na każdym etapie podróży drogą do Hana, szczególną formę przybiera ona w ogrodzie botanicznym i arboretum, Gardens of Eden. Na terenie i obszarze ponad 10 ha zgromadzono tu zaskakująco bogatą kolekcję botaniczną, w której skład wchodzą egzotyczne kwiaty, tropikalne krzewy i drzewa. Gardens of Eden zachęcają do dłuższych spacerów z dala od turystycznych tłumów oraz kontemplacji zapierających dech w piersiach widoków oceanu.

Gardens of Eden

Maui Gardens of Eden.

Około 10 km przed Hana warto jest zatrzymać się na dłużej w Waianapanapa State Park. Oprócz licznych tras pieszych wędrówek, park słynie także z niezwykle malowniczej „czarnej” plaży o ciemnym, wulkanicznego pochodzenia piasku. Napotkać tu można także sporo rzadkich formacji geologicznych o genezie wulkanicznej, w tym uformowane przez lawę korytarze skalne.

Samo miasteczko Hana, niewielkie i nieco senne, służy głównie jako przystanek na posilenie się i odpoczynek przed dalszą podróżą na południe, lub droga powrotną, na przykład na miejscowej plaży, położonej w chronionej przed siłą oceanu zatoczce.

Nieco ciekawszym doświadczeniem może okazać się wizyta w Nahiku, około 10 km na wschód of Hana.

W jej handlowej części, znanej jako Nahiku Marketplace na przyjezdnych oczekują dziesiątki straganów z rzemiosłem, pamiątkami oraz gastronomią.

Czytaj także:

Wynajem samochodów na Lotnisku Kahului, Maui.

Zarezerwuj inne atrakcje Maui: