Luau na Oahu – poznaj kulturę i gastronomię Hawajów

Sowita uczta złożona z tradycyjnych potraw, połączona z pokazami tańca hula oraz robiącą wrażenie żonglerką płonącymi pochodniami, czyli luau, jest jedną z największych atrakcji Hawajów.

WetNWild luau

Chief’s Luau to jedno z najpopularniejszych wydarze tego typu na Oahu.

Przeznaczone dla turystów luau na większą, lub mniejszą skalę, organizowane są na wszystkich wyspach archipelagu, zarówno w specjalnie przeznaczonych do tego celu miejscach, mogących pomieścić kilkuset osobową publiczności, jak i w znacznie skromniejszym wymiarze, w poszczególnych hotelach.

Wycieczki na Hawaje – zarezerwuj na Wakacje.pl.

Pomimo krytyki z jaką czasem spotyka się silne komercyjny charakter tych imprez, warto jest wziąć w nich udział chociaż raz. Poniżej, przybliżamy nieco tradycję luau oraz podpowiadamy gdzie odbywają się najpopularniejsze luau na wyspie Oahu.

Zarezerwuj bilety na luau na wyspie Oahu.

Skąd wywodzi się tradycja luau?

Zwyczaj organizowania wystawnych uczt, którym towarzyszy muzyka i występy taneczne zrodził się za czasów panowania króla Kamehameha II, który zasiadał na tronie Hawajów pomiędzy 1819 a 1824 rokiem. Ten postępowy, jak na owe czasy, władca nie akceptował lokalnego zwyczaju zakazującego, aby mężczyźni i kobiety zasiadali wspólnie do wystawnych posiłków.

Aby złamać tabu kulturowe dotyczące obecności kobiet przy stole, młody król wziął na siebie zadania organizowania pierwszych luau, mających na celu wzbudzenie poczucia wspólnoty wśród sowich poddanych poprzez zabawę i wspólny posiłek. Wkrótce stały się one nieodłączną częścią hawajskiej kultury.

Nazwa luau pochodzi od powszechnie występującej na Hawajach rośliny, której soczyste liście, a korzeń wykorzystywane są w potrawach tradycyjnej kuchni wysp pacyficznych.

Typowe dania luau

Kolacja w ramach luau serwowana jest w formie bufetu i zawiera większość potraw tradycyjnej kuchni hawajskiej. Ta, w przeszłości opierała się na lokalnie dostępnych produktach, a wśród nich chlebowcu, kokosach, słodkich ziemniakach, wspomnianym już taro, algach oraz owocach morza. Dzięki wpływom japońskim, chińskim, filipińskim, czy portugalskim, wzbogaciła się ona o nowe smaki i dziś odzwierciedla wielokulturowy charakter archipelagu.

Podczas niemal każdego luau, jego goście będą mieli okazję skosztować, między innymi:

Kalua pig – prosiaka pieczonego w tradycyjny dla Hawajów sposób w wykopanym w ziemi dole. Ten sposób przygotowania posiłku łączy pieczenie z gotowaniem na parze, dzięki czemu mięso jest niezwykle delikatne i samo odchodzi od kości. Serwowane jest „poszarpane”, przypominając popularną w USA wieprzowinę pulled pork.

Lomi salmon – przystawka składająca się z siekanego drobno surowego łososia, pomidorów, cebuli i szczypiorku.

Laulau – przypominająca nieco nasze gołąbki potrawa: różne nadzienie, od mięsnego, poprzez rybne, aż po słodkie zawinięte jest w liście taro.

Poi – rodzaj płynnego przecieru z ugotowanych na parze, lub upieczonych w podziemnym piecu bulw taro. Wyróżnia go lekko słodkawy smak oraz charakterystyczne fioletowe zabarwienie.

Zobacz jak przygotowuje się poi.

Chicken long rice – ryżowy (przezroczysty) makaron z kurczakiem. Makaron ryżowy jest bardzo popularny w hawajskiej kuchni.

Poke – surowa, marynowana jedynie ryba, lub ośmiornica pokrojona w kostkę i serwowana z rozmaitymi dodatkami, jako przystawka, lub danie główne.

Haupia – hawajski deser, rodzaj budyniu z mleka kokosowego, towarzyszy niemal każdemu tradycyjnemu posiłkowi.

luau bufet

Luau pozwoli Ci spróbowac wszystkich najpopularniejszych dań kuchni Hawajów.

Każdy luau obfituje także oczywiście w owoce tropikalne.

Luau – znacznie więcej, niż jedzenie

Równie ważnym, co posiłek, elementem luau, jest program rozrywkowy tego wydarzenia.

Zaczyna się on już na długo przed rozpoczęciem posiłku. Goście luau mają okazję zapoznać się z wieloma hawajskimi zwyczajami, zagrać w tradycyjne gry, spróbować sił w rzemiośle, zrobić tatuaż z henny, czy przyłączyć się do lekcji tańca hula. Mogą też na własne oczy zobaczyć, jak odbywa się tradycyjne pieczenie prosiaka kalua, będącego gwiazdą posiłku, który wkrótce przyjdzie im spożywać.

Głównym elementem programu artystycznego luau są jednak występy zaczynające się podczas kolacji. W zależności od organizatora i skali wydarzenia mogą one obejmować pokaz polinezyjskiego tańca hula przy muzyce na żywo, lub też cały spektakl o teatralnym wręcz charakterze, często inspirowany historią Hawajów.

Choć hula powszechnie kojarzy się z długowłosymi z tancerkami w stanikach ze skorup orzechów kokosowych, w rzeczywistości reprezentuje on bardzo skomplikowaną i pełną symboliki, a także pełniącą ważną rolę formę ekspresji. Tradycyjnie wykonywany był przy akompaniamencie pieśni, których celem w przeszłości było przekazywanie ustne wiedzy na temat ważnych wydarzeń z przeszłości Hawajów. Taniec był niejako, ilustracją historii oralnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Dziś oczywiście jego znaczenie uległo spłyceniu, nadal jednak budzi zainteresowanie, zarówno dzięki hipnotyzującym ruchom tancerek, jak i ich barwnym strojom

Szczególne wrażenie w programie luau robią jednak tzw. fire dancers, czyli tancerze żonglujący płonącymi pochodniami. Ich umiejętności, a także bliskość, na jaką płomienie zbliżają się do ich, zazwyczaj, skąpo odziany ciał, zapiera dech w piersiach.

Jeśli chcesz w pełni skorzystać ze wszystkich atrakcji, jakie składają się na tradycyjny luau, zarezerwuj na nie nawet 5-6 godzin.

Luau na Oahu – który wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, luau są jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Hawajów. Na wyspie Oahu, największym zainteresowaniem cieszą się następujące imprezy:

Chief’s Luau – ma miejsce w specjalnie do tego celu wydzielonej części aquaparku Wet’N’Wild. Pomimo lokalizacji w parku rozrywki, co sugerowałoby dosyć komercyjny charakter, Chief’s Luau doceniany jest za autentyczność programu artystycznego. W końcu czuwa nad nim były mistrz świata w tańcu z ogniem, Chief Sielu.

Te Au Moana  – jest częścią programu rozrywkowego hotelu Wailea Beach Resort należącego do sieci Marriott.

Luau w Polynesian Cultural Center  – Centrum Kultury Polinezyjskiej na Oahu oferuje jedno z najbardziej autentycznych spotkań z kulturą nie tylko Hawajów, ale także innych regionów Polinezji. Dotyczy to również organizowanego tu już od lat luau.

Paradise Cove Luau – bogaty program tego luau dopełnią spektakularne widoki zachodu słońca na jednej z najpiękniejszych plaż Oahu, Paradise Cove.

Diamond Head luau  –  malownicza lokalizacja, pomiędzy plażą a słynnym Diamond Head w Honolulu.

Czytaj także:

Co zobaczyć na Oahu – atrakcje turystyczne Hawajów.

Zarezerwuj atrakcje na Oahu taniej: