Co zobaczyć na Oahu – atrakcje turystyczne Hawajów

Przydomek „The Gathering Place”, czyli „miejsce spotkań” nie został nadany wyspie Oahu bez powodu. Trzecią, pod względem powierzchni, wyspę Archipelagu Hawajskiego zamieszkuje aż dwie trzecie populacji stanu. Oahu jest również jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych Hawajów.

Honolulu

Honolulu, stolica Hawajów oraz największe miasto Oahu.

Na Oahu mieści się stolica stanu, Honolulu, a także wiele popularnych atrakcji, w tym słynna plaża Waikiki, monument przyrody Diamond Head, czy też Pearl Harbor, amerykańska baza wojskowa, atak na którą przeważył o losach II Wojny Światowej.

Tu także znaleźć można największe i oferujące najszerszy wybór połączeń lotnisko Hawajów. Honolulu International Airport obsługuje trasy do wielu dużych amerykańskich miast, a także do Kanady, Australii i Japonii.

Hotel na Oahu – porównaj oferty i zarezerwuj.

Wycieczki na Hawaje – poznaj ofertę Wakacje.pl.

Co zobaczyć na Oahu – Atrakcje Honolulu

Wyspę odwiedza co roku około 5 milionów turystów. Dla większości z nich, pierwszym przystankiem na Oahu jest Honolulu.

To nowoczesne, tętniące życiem miasto łączy uroki dużej metropolii z uprzywilejowaną lokalizacją pomiędzy bajecznymi plażami i górzystym, zielonym interiorem. Doskonale rozwinięta infrastruktura hotelowa, olbrzymi wybór restauracji oraz kultura, w której przenikają się wpływy Zachodu, Azji i Pacyfiku, są dla wielu odwiedzających Oahu równie atrakcyjne, co plaże, czy zielone krajobrazy wyspy.

W Honolulu nie przegap:

Waikiki Beach – najsłynniejsza plaża Hawajów; spokojne, turkusowe wody, możliwość uprawiania wszystkich najpopularniejszych sportów wodnych oraz sąsiedztwo hoteli i centrum miasta z wszystkimi udogodnieniami, jakie te oferuje, czynią z Waikiki idealna lokalizację dla turystów w każdym wieku.

Waikiki Aquarium –  popularną atrakcją wśród najmłodszych, choć nie tylko, jest Waikiki Aquarium położone na wschodnim krańcu plaży. Pomimo, iż jest jednym z najstarszych tego typu przybytków na świecie – powstało w 1904 roku, nie traci na aktualności, dzięki bogatej i stale aktualizowanej kolekcji fauny i flory oceanicznej.

Honolulu Zoo – rodziny z dziećmi zainteresuje także ogród zoologiczny na Oahu, w którym, w tropikalnej scenerii obcować można z bliska z wieloma gatunkami zwierząt. Specjalnie dla najmłodszych przeznaczony jest cały sektor zoo.

Iolani Palace – poznaj fascynującą historię Hawajów odwiedzając niektóre z zabytków Honolulu. Pałac Iolani, zbudowany w 1882 przez króla Kalakaua służył za rezydencję dla hawajskiej rodziny królewskiej.

Iolani Palace Oahu

Iolani Palace – Pałac królewski w Honolulu.

Honolulu Museum of Art – jak już wspomnieliśmy, Hawaje to nie tylko plaże i palmy kokosowe. Muzeum Sztuki w Honolulu, HoMA zgromadziło spektakularną, liczącą ponad 50 tyś. eksponatów kolekcję sztuki polinezyjskiej, azjatyckiej, a także europejskiej i amerykańskiej.

Bishop Museum – muzeum historii naturalnej Hawajów i Pacyfiku. Jego szczególnie popularną atrakcją jest planetarium.

Pearl Harbor – miejsce pamięci ataku Japonii na bazę wojskową Stanów Zjednoczonych w 1941 roku, którego konsekwencją było przystąpienie USA do wojny przeciwko Państwom Osi oraz rozpoczęcie działań zbrojnych na Pacyfiku. Zwiedzanie Pearl Harbor jest kompleksowym doświadczeniem i obejmuje wizytę w Visitor Center/muzeum, wycieczki statkiem, zwiedzanie łodzi podwodnej oraz okazję do chwili zadumy przy wraku zatopionego okrętu USS Arizona.

Pearl Harbor USS Arizona

Miejsce pamięci o ataku na Pearl Harbor: USS Arizona.

Diamond Head

Około 8 km na wschód od Honolulu mieści się jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej fotografowanych miejsc Oahu. Diamond Head to krater wygasłego wulkanu, przypominający obecnie bardziej zieloną równinę wznoszącą się 232 m n.p.m.

Diamond Head Hawaje

Diamond Head dostrzec można z niemal każdego miejsca na wyspie.

Krater, którego średnica liczy sobie około kilometra, jest popularnym celem pieszych wycieczek, a jednocześnie najlepszym chyba punktem widokowym na wyspie: z jego szczytu podziwiać można spektakularną panoramę Honolulu oraz Waikiki.

Hanauma Bay

Kierując się dalej na wschód, w odległości około 20 km od Honolulu, turyści znajdą jedną z najpiękniejszych plaż Hawajów.

Hanauma Bay, bo taką nosi nazwę, z racji na warunki naturalne jest ostoją dla wielu gatunków morskiej fauny i flory. Rafa koralowa oraz bytujące w niej setki gatunków barwnych tropikalnych ryb, żółwi, skorupiaków i innych morskich stworzeń zachęcają do snorkelingu.

Hanauma Bay

Hanauma Bay urzeka kolorami.

Wiele z gatunków zwierząt zamieszkujących Hanauma Bay podlega ochronie; odwiedzający plaże zapoznać się będą musieli z krótkim filmem instruującym o odpowiedzialnym zachowaniu w kontaktach z miejscową przyrodą.

Uwaga: wstęp do Hanauma Bay jest płatny dla turystów. Dość wysoka, bo wynosząca $25 od osoby (powyżej 1 roku życia) nie wydaje się odstraszać odwiedzających. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, odwiedź plażę z rana.

Waimea Falls

Hawaje słyną z malowniczych wodospadów często występujących tu w górzystych partiach wysp. Jednym z najpopularniejszych tego typu zakątków na Oahu jest wodospad Waimea Falls położony na północnym wybrzeżu wyspy w Dolinie Waimea i oddalony od Honolulu o około 50 km.

Waimea Falls

Co zobaczyc na Oahu: Waimea Falls.

Oprócz wodospadu i zachęcającego do kąpieli jeziorka, w Waimea Valley na uwagę zasługuje ogród botaniczny w którym zgromadzono ciekawą kolekcje polinezyjskiej flory, jak również rzadkie gatunki roślin z odległych miejsc o zbliżonym klimacie, w tym Zanzibaru, czy Seszeli.

Valley of the Temples

Na północnym wybrzeżu Oahu odwiedzić jest warto także Dolinę Świątyń. Valley of the Temples jest miejscem pochówku znanych (choć nie tylko) mieszkańców wyspy. W otoczeniu bujnej zieleni wznoszą się tu także budowle odwołujące się do różnych religii praktykowanych na Hawajach: buddyzmu, katolicyzmu, protestantyzmu i shinto, religii wywodzącej się z Japonii.

Valley of the Temples

Największe wrażenie w Valley of the Temples robi buddyjska świątynia Byodo-In.

Czytaj także:

Atrakcje turystyczne Maui

Zarezerwuj atrakcje Oahu ze zniżką: