Atrakcje turystyczne Hawaii (Big Island)

Największa z 7 zamieszkały wysp Archipelagu Hawajskiego, Hawaii, z racji rozmiaru, a także by uniknąć mylenia z nazwą stanu, nosi przydomek The Big Island.

Pomimo największej w powstałym w wyniku działalności wulkanicznej archipelagu powierzchni – około 10 km2 – jest stosunkowo słabo zaludniona; zamieszkuje ją niecałe 190 tysięcy osób. Chętnie zaglądają tu także turyści. Doceniają oni głównie atrakcje przyrodnicze wyspy.

Wycieczki na Hawaje – znajdź aktualnie dostępne oferty na Wakacje.pl.

Big Island

Hawaii to najdalej wysunięta na wschód wyspa Archipelagu Hawajów.

Choć niezwykłej urody przyroda jest elementem wspólnym dla wszystkich wysp Hawajskich, na żadnej innej wyspie archipelagu nie jest ona aż tak zróżnicowana. Bogactwo krajobrazów Big Island wynika z faktu iż z racji położenia geograficznego i ukształtowania terenu, na wyspie występuje wiele różnych rodzajów klimatu, od klimatu suchego, pustynnego, poprzez kilka odmian wilgotnego klimatu tropikalnego i umiarkowanego, po zimny klimat alpejski.

Oznacza to, iż podróżując po Hawaii, w przeciągu jednego dnia odwiedzić można zapierające dech w piersiach plaże, o białym, czarnym (wulkanicznym), a nawet zielonym piasku, bujny tropikalny las oraz pokryty śniegiem szczyt Mauna Kea, największego szczytu Hawajów.

Big Island jest idealna destynacją dla wielbicieli aktywnego wypoczynku w nietuzinkowej scenerii.

Podpowiadamy, co warto zobaczyć na na Big Island.

Atrakcje turystyczne Hawaii

Green Sand Beach – o ile plaże o niemal czarnym piasku spotykane są dość często na Hawajach, podobnie, jak i na innych wyspach pochodzenia wulkanicznego, unikalną atrakcją Green Sand Beach jest, jak sugeruje nazwa, piasek o zielonym zabarwieniu.

Green Beach Hawaii

Papakolea Green Sand Beach położona jest nieopodal South Point, najbardziej na południe wysuniętego punktu wyspy.

Oliwkowy kolor piasku bierze się z dużej ilości kryształów oliwinu, minerału w który obfitowała wypływająca w tej części wyspy lawa.

Hawaii Volcanoes National Park  – aby lepiej zrozumieć procesy geologiczne, które przyczyniły się do powstania Archipelagu Hawajskiego warto jest odwiedzić ten jedyny w swoim rodzaju park przyrody, na terenie którego znajdują się dwa z wykazujących się największa aktywnością wulkanów na świecie. Podziwiać w nim można charakterystyczne „księżycowe” krajobrazy oraz z bliska przyjrzeć się lawie.

Lot helikopterem nad wulkanem – wulkany fascynują Cię? Na Big Island masz okazję przyjrzeć im się z unikalnej perspektywy: z pokładu helikoptera. Loty nad aktywnymi wulkanami oferowane są przez kilku operatorów; wylatują z lotniska w Hilo.

Pływanie z mantami – Hawaje to raj dla miłośników morskiej fauny. N wyspach archipelagu obserwować można wieloryby (choć nie o każdej porze roku), pływać z delfinami, czy też nurkować z rekinami. Na Big Island, z kolei, olbrzymią popularnością cieszy się nocne pływanie z mantami. Pomimo przydomku „diabeł morski” i spokrewnienia z niebezpiecznymi czasem płaszczkami, manty są gatunkiem dla człowieka niegroźnym, wręcz przeciwnie, ciekawskim i towarzyskim, chętnie zbliżającym się do nurkujących ludzi. Jeśli nie masz ochoty wejść do wody z tymi, osiągającymi czasem olbrzymie rozmiary rybami, nurkując z butlą, lub ze sprzętem do snorkelingu, obserwować je można także sponad powierzchni wody, dzięki specjalnemu oświetleniu.

Seahorse Farm Kona – faunę morską, a konkretnie jedne jej gatunek, na Big Island z bliska obserwować można także na farmie koników morskich w Kailua-Kona, największym mieście wyspy. Farma koników morskich cieszy się popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych, specjalnie z myślą o których przygotowano tu wiele atrakcji.

Szczyt Mauna Kea – szczyt uśpionego wulkanu Mauna Kea, będącego najwyższym wzniesieniem Hawajów, przyciąga wielu turystów, zarówno za dnia, kiedy podziwiać mogą oni bezkresne pejzaże, jak i o zachodzie słońca, a nawet po zmroku, oferując spektakularne widoki gwieździstego nieba. Wspinaczka na wysokość 4200 metrów nie jest jednak dla każdego. Doświadczonym wspinaczom wejście i powrót z Mauna Kea zajmie około 8 godzin.

Mauna Kea Big Island

Mauna Kea góruje nad Big Island.

Kondycja fizyczna nie stanie jedna na przeszkodzie osobom, które chciałyby stanąć na szczycie Mauna Kea: jest on jednym z niewielu z niewielu szczytów na świecie, na który można wjechać samochodem. Jeśli planujesz wjazd na Mauna Kea, zadbaj o wynajęcie samochodu z napędem na 4 koła!

Akaka Falls – jedną z atrakcji Big Island, podobnie, jak i innych wysp Hawajów są malownicze wodospady spływające po skalistych zboczach wśród bujnej zieleni. Jedne z najpiękniejszych wodospadów na Hawaii znajdują się na terenie parku Akaka Falls State Park. Wiedzie do nich nieco ponad półkilometrowej długości szlak o niskim stopniu trudności.

atrakcje turystyczne Hawaii

Droga do Akaka Falls jest równie malownicza, co i sam wodospad.

Punkt widokowy Waipio Valley – Dolina Wapio, zwana także „Doliną Królów” jest miejscem niezwykle ważnym w historii i kulturze Hawajów. Tu właśnie mieściła się pierwotna stolica hawajskich władców oraz odbywały się ważne ceremonie religijne. Ty także dorastał Kamehameha The Great, pierwszy monarcha zjednoczonego Królestwa Hawajów, ustanowionego w 1795 roku.

Dolina zachwyca bujną tropikalną roślinnością, imponujących rozmiarów wodospadami oraz plażą o czarnym piasku. Szczególnie popularnym w niej miejscem jest położony na jej wschodnim zboczu punkt widokowy, oferujący jedyną w swoim rodzaju panoramę Big Island.

Waipio Valley Lookout

Waipio Valley Lookout.

Hulihee Palace, Kona – turyści, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej na temat nietuzinkowej historii Hawaii, wybrać się mogą do jednego z najważniejszych zabytków na wyspie, pałacu Hulihee w Kailua-Kona. Zbudowany w 1838 roku z inicjatywy gubernatora Johna Adamsa Kuakini, dla jego synowej, przez lat pełnił funkcję rezydencji hawajskiej rodziny królewskiej. Dziś, oprócz oryginalnego wyposażenia, zawiera on kolekcję cennych artefaktów z wielu epok w historii Hawajów.

Czytaj także:

Zarezerwuj atrakcje Hawaii (Big Island) ze zniżką: