Atrakcje Coney Island – plaża, lunapark, kicz i czar przeszłości w jednym

Choć nie jest miejscem, do którego swoje kroki turyści w Nowym Jorku kierują w pierwszej kolejności, Coney Island to, naszym zdaniem, miejsce warte uwagi.

Ten półwysep, w przeszłości wyspa, na południowym wybrzeżu Brooklynu, otoczony wodami Zatoki Nowojorskiej ma szczególne miejsce w kulturze popularnej nie tylko nowojorczyków, ale Amerykanów ogółem.

Coney Island

Coney Island – tylko godzina drogi z centrum Nowego Jorku.

Dzięki szerokiej, piaszczystej plaży i bliskości Manhattanu, ten zakątek Brooklynu już w połowie XIX wieku zaczął pełnić funkcję nadmorskiego kurortu Nowego Jorku.

Okres największego rozwoju jednak Coney Island przeżyło w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, za sprawą powstałych tu, nowoczesnych jak na tamte czasy lunaparków. Parki rozrywki, kusząca w upalne dni plaża, zachęcająca do weekendowych spacerów nadmorska promenada stały się, na wiele lat, magnesem dla nowojorczyków i nie tylko.

Choć budki z lodami i watą cukrową, drewniane rollercoastery, karuzele, strzelnice, sklepiki z pamiątkami, tak atrakcyjne w przeszłości, dziś wydają się już przestarzałe, a nawet nieco kiczowate, wielu mieszkańców Nowego Jorku podchodzi do nich z dużym sentymentem.

Dla turystów z kolei, wizyta w Coney Island to okazja do poczucia specyficznej atmosfery tego miejsca i zobaczenia na własne oczy miejsc znanych z kultowych filmów, takich jak Men In Black 3, Requiem For A Dream, czy nieco starsza już adaptacja Czarnoksiężnika z Krainy Oz, The Wiz.

Coney Island często pojawia się na wielkim ekranie.

Atrakcje Coney Island

Luna Park Coney Island – wesołe miasteczko z innej epoki

Choć dziś olbrzymich i oferujących najnowszej generacji atrakcje parków rozrywki nie brak w Stanach Zjednoczonych, w pierwszej połowie XX wieku za stolicę rozrywki tego typu uchodził właśnie Coney Island, a to dzięki istniejącym tu wówczas parkom: Luna Park, Dreamland i Steeplechase Park. Pomimo, iż, z powodów bezpieczeństwa, oryginalnych atrakcji zachowało się tu niewiele, nadal zachowały się tu nieco „oldschoolowe” atmosfera i estetyka.

Olbrzymią popularnością cieszy się niezmiennie zabytkowy już, bo oddany do użytku w 1927 roku drewniany rollercoaster – Coney Island Cyclone.

atrakcje Coney Island Cyclone

Diabelski młyn w Coney Island dostarcza emocji od ponad 90 lat.

Z czasów tradycyjnych lunaparków ostały się tu także różnorakiego rodzaju gry i konkursy, które rozbawią gości w różnym wieku.

Na każdym kroku spotkać tu można też budki z lodami, watą cukrową i innymi smakołykami.

Wielbiciele silnych emocji znajdą tu także nowoczesne atrakcje, w tym „procę”, Sling Shot, która wystrzeliwuje korzystających z niej śmiałków z olbrzymią prędkością w powietrze oraz gigantyczną huśtawkę Zenobio.

New York Aquarium

Inną popularną atrakcją Coney Island w bezpośrednim sąsiedztwie lunaparku jest najdłużej działające bez przerwy akwarium w Stanach Zjednoczonych.

W New York Aquarium podziwiać można ponad 350 gatunków morskiej fauny i flory. Wśród najmłodszych, szczególną popularnością cieszy się tu interaktywna wystawa PlayQuarium, gdzie, w płytkich akwenach, będą one miały okazję dotknąć, czy nakarmić niektóre z morskich stworzeń.

Spacer po New York Aquarium.

Plaże Coney Island i promenada

Ponad 4 kilometry piaszczystych plaż – oprócz największych, Coney Island i Brighton Beach, także znacznie mniejsza Manhattan Beach – zaledwie godzinę drogi od tłocznego, hałaśliwego Manhattanu, to, od zawsze, największa atrakcja tego zakątka Brooklynu.

O ile latem, plaże Coney Island są zawsze pełne, dla niektórych wręcz zbyt tłoczne, by móc wypocząć, czy się zrelaksować, po sezonie całkowicie zmienia się ich charakter: stają się prawdziwą oazą spokoju.

plaża Coney Island

Plaża Coney Island latem.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą przy plażach Coney Island korty do gier zespołowych, koszykówki oraz, oczywiście, siatkówki plażowej.

Do ruchu zachęca też promenada rozciągająca się na 4 kilometry wśród wybrzeża:

Coney Island – dojazd z Manhattanu

Dojazd na Coney Island z centrum Nowego Jorku nie sprawi większych problemów, dzięki liniom metra Q, F lub D. Sama podróż jest raczej długa, zajmuje około 55 minut, jednak stacja metra położona jest w zasięgu kilkuminutowego spaceru od plaży. Koszt przejazdu, w zależności od stacji początkowej to $2-$3.

Znajdź mapy i rozkłady jazdy nowojorskiego metra na oficjalnej stronie MTA.

Zobacz także: