Macy’s Thanksgiving Day Parade – parada z okazji Święta Dziękczynienia w Nowym Jorku

Święto Dziękczynienia to nie tylko rodzinne spotkania przy pieczonym indyku. Wielu Amerykanów decyduje się na uczczenie okazji biorąc udział w roli aktywnego uczestnika, lub obserwatora, w organizowanej z wielkim rozmachem paradzie.

Najpopularniejsze, i o najdłuższej tradycji parady z okazji Święta Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych odbywają się w Filadelfii, Detroit oraz Nowym Jorku. Nowojorska parada sponsorowana jest przez popularny amerykański dom towarowy Macy’s.

Macys Thanksgiving Parade New York

Paradę z okazji Święta Dziękczynienia w Nowym Jorku sponsoruje dom towarowy Macy’s.

O randze imprezy świadczy fakt, iż w 2022 roku Macy’s Thanksgiving Parade odbywa się po raz 96!

Parada z okazji Święta Dziękczynienia w Nowym Jorku – nieco historii

W 1924 roku słynny dom handlowy zaprosił swoich pracowników do przemarszu w kierunku swojego flagowego sklepu przy Herald Square. Barwne kostiumy, zwierzęta wypożyczone z nowojorskiego Zoo (!) oraz pojawienie się Świętego Mikołaja na sklepowym balkonie spotkały się z tak pozytywnym odzewem ze strony nowojorczyków, iż w kolejnych latach dom handlowy ponownie zdecydował się na ten sam chwyt marketingowy.

Jej najbardziej charakterystycznym elementem stały się olbrzymie, napełnione helem balony przedstawiające bohaterów kreskówek i filmów. Po raz pierwszy pojawiły się one na nowojorskiej paradzie w 1928 roku, zastępując wspomniane już zwierzęta z ogrodu zoologicznego, dla których gwarna impreza nie była, oczywiście, idealnym miejscem.

Olbrzymie, wypełnione helem balony są znakiem rozpoznawczym Macy’s Thanksgiving Day Parade.

Coroczna już impreza rosła z roku na rok w siłę, gromadząc w 1933 roku po raz pierwszy milion osób.

Z Macy’s Thanksgiving Day Parade zrezygnowano jedynie w latach 1942-1944, podczas II wojny światowej. Odbyła się ona nawet w czasach pandemii, choć przy wielu ograniczeniach: ilość uczestników została znacznie ograniczona, a sama impreza zaś, zamknięta dla publiczności – oglądać ją można było, dzięki transmisji telewizyjnej.

Obecnie w Macy’s Thanksgiving Day Parade, oprócz gigantycznych, konkurujących ze sobą pod względem rozmachu balonów, udział biorą wozy alegoryczne, orkiestry marszowe, służby mundurowe, aktorzy z popularnych broadwayowskich przedstawień oraz znani piosenkarze. W przeszłości podczas parady wystąpiły między innymi takie gwiazdy, jak Aretha Franklin, zespół The Temptations, Celine Dion, Kylie Minogue i Mariah Carrey.

Macy’s Thanksgiving Day Parade 2022

W tym roku, nowojorska parada z okazji Święta Dziękczynienia pod patronatem Macy’s rozpocznie się 24 listopada, o 9 rano (czasu lokalnego) i potrwa około 3 godzin. Jej trasa wiodła będzie pomiędzy West 77the St i Central Park West, dalej w kierunku Columbus Circle, Central Park South, 59th Street, 38th Street, 34th Street, kończąc, tradycyjnie już przy sklepie Macy’s Herald Square.

Najlepsze miejsca widokowe znajdują się na początkowym i końcowym odcinku trasy – najzagorzalsi fani parady przybywają tam już wczesnym rankiem, nawet o szóstej rano! W tegorocznej paradzie udział weźmie 27 gigantycznych balonów, 31 wozów alegorycznych, 12 orkiestr marszowych oraz 24 gwiazdy, wśród nich Mariah Carrey, która wykona świąteczny hit „All I Want for Christmas”.

Zobacz także: