MoMA, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku

Museum of Modern Art, w skrócie MoMA, zdecydowanie wyróżnia się w przebogatej ofercie muzealnej Nowego Jorku. Posiadające w swojej kolekcji ponad 200 tysięcy eksponatów to obowiązkowy przystanek dla wielbicieli sztuki nowoczesnej oraz możliwość zobaczenia na własne oczy niektórych z najbardziej emblematycznych dzieł sztuki na świecie.

Nie bez powodu MoMA zajmuje 15 pozycję na liście najczęściej odwiedzanych muzeów świata.

MoMA Nowy Jork

Starry Night, jeden z największych hitów kolekcji MoMA.

Van Gogh, Picasso, Matisse, Rodin, Cézanne, Khalo, czy Warhol to tylko niektórzy z setek artystów żyjących i tworzących w ciągu ostatnich 150 lat, których prace eksponowane są w muzeum.

Nowojorskie muzeum to nie tylko unikalne kolekcje, ale także działalność badawcza i edukacyjna w dziedzinie sztuki nowoczesnej, szerząca wiedzę na jej temat wśród młodzieży szkolnej.

Kup bilet do MoMA i uniknij kolejek. Anulując rezerwację z 24-godzinnym wyprzedzeniem otrzymasz pełen zwrot kosztów:

MoMA – krótka historia

Pomysł stworzenia muzeum sztuki współczesnej zrodził się pod koniec lat 20-stych XIX wieku w głowie Abby Aldrich Rockefeller, żony nowojorskiego magnata Johna D. Rockefellera Juniora oraz jej dwóch przyjaciółek. Pomimo początkowego wsparcia ze strony małżonka, i przy ograniczonym budżecie, ambitnym paniom udało się otworzyć, w 1929 roku pierwsze w Nowym Jorku muzeum eksponujące współczesną sztukę europejską.  Pierwsza, skromna siedziba, mieściła się pod numerem 730 przy 5-ej Alei na Manhattanie.

Muzeum wielokrotnie zmieniało adres. Mąż założycielki muzeum, choć nienależący do miłośników sztuki nowoczesnej, nie mógł ignorować dłużej zainteresowania, jakim kolejne wystawy europejskich sław cieszyły się w Nowym Jorku, zaczął wspierać poczynania małżonki, krótce stając się jednym z głównych darczyńców wspierających działalność muzeum. W 1937 roku, udostępnił on muzeum część należącego do Rockefeller Center budynku Time-Life w Rockefeller Center. 2 lata później, na gruntach przy 53 ulicy, także podarowanych MoMA przez Rockefellera zainaugurowana obecna siedziba muzeum.

Materiał video powyżej prezentuje najważniejsze wydarzenia z ponad 90-letniej historii MoMA.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – praktyczne informacje

American Museum of Modern Art mieści się w samym sercu Manhattanu (pełen adres to: 11 W 53rd St, New York, NY 10019), nieopodal innych ikonicznych atrakcji miasta, jak Central Park LINK, Carnegie Hall, czy wspomniane już Rockefeller Center.

Kolekcja MoMA podzielona jest na sześć działów: Malarstwo i Rzeźba, Fotografia, Media, Film, Rysunek i Rycina, Architektura i Design.

Wśród najbardziej rozpoznawalnych dzieł w zbiorach muzeum znajdują się, między innymi:

  • Starry Night (Vincent Van Gogh)
  • The Persistence of Memory (Salvador Dali)
  • The Water Lilies (Claude Monet)
  • The Lovers (Rene Magritte)
  • Campbell Soup Can (Andy Warhol)
  • Self-Portrait with a Haircut (Frieda Kahlo)

Muzeum czynne jest w godzinach 10.30-17:30 od poniedziałku do soboty. W niedzielę godziny otwarcia wydłużone są do godziny 19-tej.

Cena biletu do MoMA wynosi $25 dla osoby dorosłej (od 16 roku życia). Goście poniżej 16 roku życia wchodzą bezpłatnie. Bilet zniżkowy dla studentów, w tym także międzynarodowych, posiadających legitymację studencką kosztuje $14.

Znajdź więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej MoMA.

Uprzednia rezerwacja biletów na konkretny dzień i godzinę jest wskazana, możliwe jest jednak także spontaniczne wejście. Odwiedzając muzeum bez uprzedniej rezerwacji liczyć się trzeba z długimi często kolejkami do kas.

Zobacz także: