Ridgewood, ukryty skarb Nowego Jorku

Manhattan, Brooklyn, Statua Wolności – to pierwsze, co przychodzi na myśl kiedy mowa o zwiedzaniu Nowego Jorku. Aby poznać inną, mniej turystyczną stronę tego fascynującego miasta, warto jest zboczyć z utartych szlaków i odwiedzić jego miej „oczywiste” zakątki.

Jednym z nich jest położona na terenie Queens dzielnica Ridgewood.

Ridgewood dzielnica Nowego Jorku

Ridgewood – miejsce, które warto odwiedzić w Nowym Jorku.

Spokój, luz i brak zgiełku i „spinki” typowych dla Manhattanu łączą się tu w bardzo naturalny sposób z dyskretną elegancją historycznej zabudowy, galeriami sztuki, sklepikami vintage i modnymi, hipsterskimi kafejkami i barami.

O Ridgewood mówi się coraz częściej. W 2022 roku magazyn Time Out umieścił tą część Nowego Jorku w pierwszej piątce najfajniejszych dzielnic – the coolest neighbourhoods – na świecie.

Czytaj więcej na ten temat tutaj.

Zobacz krótki reportaż stacji Pix 11 News na temat Ridgewood:

Poniżej, podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę w Ridgewood.

Hotel w Nowym Jorku – porównaj oferty i zarezerwuj.

Ridgewood – nieco historii

Podczas, gdy Manhattan gwałtownie urbanizował się już w XVIII wieku, część Queens, obecnie znana, jako Ridgewood, podobnie jak sąsiedni Brooklyn, zachowały swój rolniczy charakter przez niemal całe kolejne stulecie. Tu osiedlali się brytyjscy i holenderscy farmerzy, produkujący plony nie tylko na własne potrzeby, ale także na potrzeby szybko rosnącego nieopodal miasta.

Z tego okresu pochodzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Ridgewood, Vander Ende-Odordonk House, wzniesiony w 1661 roku, a następnie rozbudowany w 1709 dom holenderskich rolników. Obecnie otwarty jest on dla zwiedzających.

Zobacz, jak wyglądało życie XVIII wiecznych osadników w okolicach Nowego Jorku odwiedzając Odordonk House w Ridgewood:

Nie jest to jednak jedyny zabytek Ridgewood. Na terenie dzielnicy znajduje się aż 10 miejsc figurujących w amerykańskim rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym – National Register of Historic Places. Należy do nich, między innymi, pochodzące z końca XVIII i początku XIX wieku charakterystyczne, ceglane kamienice:

Ridgewood architektura

Charakterystyczna zabudowa Central Ridgewood Historic District.

Na uwagę zasługuje także wzniesiony w 1916 roku budynek Ridgewood Theatre.

Ridgewood dla foodies

Choć na brak opcji gastronomicznych w Big Apple zdecydowanie narzekać nie można, sami nowojorczycy chętnie odwiedzają Ridgewood dla tutejszych restauracji serwujących dania z różnych zakątków świata, często w atrakcyjnym, nowoczesnym wydaniu.

Spróbować tu można kuchni Nepalu (While in Kathmandu), wenezuelskiego street food (Cachapas y Mas) , czy sycylijskiej pizzy (Rosa’s Pizza).

restauracje Ridgewood

Przysmaki z Nepalu w serwowane w Ridgewood, Queens.

Ridgewood to także klimatyczne kafejki, zachęcające do niespiesznego delektowania się kawą, czy ciastkiem, lub do niedzielnego brunchu. Popularnością cieszą się, między innymi, Cafe Moca, Rudy’s Bakery and Cafe i Nomad Cafe & Eatery.

Jak w każdej modnej dzielnicy, nie mogło zabraknąć tu także oczywiście pijalni kraftowego piwa. Wielbiciele chmielowego trunku odwiedzić powinni, między innymi, gastropub Craft Culture, Bridge and Tunnel Brewery i Evil Twin Brewing.

piwo kraftowe Ridgewood

Zaledwie kilka z piw dostępnych w Evil Twin Brewing.

Zobacz także: