Tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa na początku 2020 roku, Nowy Jork zdążył powitać nową, fascynującą atrakcję turystyczną.

Taras widokowy Edge, usytuowany na szczycie najwyższego z budynków w kompleksie Hudson Yards, na Manhattanie, nie długo jednak cieszył nowojorczyków i turystów w tym mieście: niedługo po inauguracji, w marcu 2020 został zamknięty, na 6 miesięcy w związku z krytyczną sytuacja sanitarną w Nowym Jorku.

Od chwili ponownego otwarcia, we wrześniu 2020, szybko stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Manhattanu.

Edge w Nowym Jorku

Zapierające dech w piersiach widoki Nowego Jorku z tarasu widokowego Edge.

„Sip Champagne in the Sky”, zachęca oficjalna witryna internetowa tarasu. Kieliszek szampana na takiej wysokości smakować musi wyjątkowo, o czym świadczy spora ilość chętnych.

Wycieczki do Nowego Jorku – zarezerwuj z biurem podróży.

Taras widokowy Edge w Nowym Jorku – najlepsze widoki miasta

W Nowym Jorku nie brak jest punktów widokowych. Taras Edge w Hudson Yards wygrywa jednak konkurencję ze wszystkimi z nich.

Taras to w rzeczywistości górująca nad miastem trójkątna platforma wznosząca się w górnych partiach budynku 30 Hudson Yards, usytuowanym na zbiegu 10 Alei i 33 Ulicy. Jest on czwartym pod względem wysokości budynkiem w Nowym Jorku.

The Edge – kup bilet:

Różne miejsca tarasu dostarczają innych doznań: stojąc na szklanej podłodze ma się wrażenie „zawieszenia” ponad ulicami Manhattanu; najbardziej wysunięty na wschód róg tarasu, w którym znalazło się miejsce dla jednej zaledwie osoby, pozwala na przeżycie wizyty w Edge w niezwykle kameralny sposób (pomimo kolejki chętnych do zajęcia tego samego miejsca i oczywiście zrobienie sobie w nim zdjęcia). The Skyline Steps prowadzą z części tarasu na odkrytym powietrzu do górnego poziomu, który pozwala podziwiać panoramę Nowego Jorku przez szybę, co może okazać się praktyczne przy nienajlepszej pogodzie.

Zobacz prezentację Edge.

Położony na wysokości 344 metrów taras Edge jest obecnie najwyższą platforma widokową na półkuli zachodniej. Usytuowana jest w towarzystwie niektórych z najbardziej emblematycznych wieżowców Nowego Jorku, w tym Empire State Building, Central Park Tower, Steinway Tower, One Vanderbuilt Tower i Chrysler Building.

One World Trade Center, najwyższy budynek półkuli zachodniej, oddalony jest nieco bardziej na południe, jednak z wysokości, szczyty wszystkich drapaczy chmur wydają się sobie bliskie.

Znajdź więcej informacji na oficjalnej stronie Edge New York (godziny otwarcia, bilety, rezerwacje, etc.)

Inne atrakcje turystyczne Hudson Yards

Nowy Jork to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych; sam rejon Hudson Yards dostarczy ich na dzień, dwa zwiedzania. Spacer po tej okolicy Manhattanu to prawdziwa gratka dla miłośników architektury. Obowiązkowym przystankiem jest tu nietuzinkowego projektu budynek-rzeźba Vessel, nie bez powodu zwana „gigantycznym preclem”.

Wart uwagi jest także centrum kulturalne The Shed zarówno ze względu na oferowany program, jak i na architekturę siedziby.

Architektura Hudson Yards.

Zobacz także artykuł na temat Edge New York opublikowany przez CNN Travel.

Bilety na Edge New York – cena

Cena wstępu na taras widokowy – $ 38 dla dorosłych i $ 33 dla dzieci w wieku 6-12 lat może wydawać się wygórowana. Odwiedzający, którzy chcieliby uraczyć się wspomnianym szampanem na wysokościach, zapłacą już  $ 52 (przypominamy iż alkohol w Stanach Zjednoczonych serwowany jest jedynie osobom od 21 roku życia). Najdroższa dostępna opcja wstępu na Edge kosztuje aż $ 92; oprócz kieliszka szampana, oferuje ona także spersonalizowany album ze zdjęciami z tarasu, wykonanymi przez profesjonalnego fotografa.

Nie są to małe kwoty i nie brak w mieście nieco tańszych punktów widokowych, jednak naszym zdaniem, przeżycia jakie Edge New York gwarantuje, warte są ceny.

Zaoszczędzisz nieco na wstępie do Edge kupując bilety online. Nie polecamy korzystania z najtańszych, promocyjnych ofert, które pozwalają na wstęp w miarę dostępności miejsca; w najtłoczniejsze dni może okazać się, iż na wstęp czekać będzie trzeba dosyć długo.

Niewykluczone, iż w miarę upływu czasu, i gdy przynajmniej sami nowojorczycy zaspokoją już swoją ciekawość tej względnie nowej atrakcji, wstęp na nią stanie się nieco przystępniejszy cenowo.

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 19. maja, 2022