Jesienne atrakcje Nowego Jorku

Późny wrzesień, październik, a nawet listopad to, dla wielu osób, idealny czas na zwiedzanie Nowego Jorku. Brak upałów, które skutecznie uprzykrzyć mogą pobyt w dużym mieście, mniejsze tłumy, a co z tym idzie także nieco niższe ceny hoteli, to tylko niektóre z zalet jesiennej wizyty w NYC.

jesienne atrakcje Nowego Jorku

Jesienne atrakcje Nowego Jorku: wizyta w Central Parku o tej porze roku to prawdziwa uczta dla oka.

Jesienią miasto nabiera szczególnego uroku, zarówno dzięki wszechobecnym dekoracjom halloweenowym, jak i zmieniającym się kolorom listowia. W ofercie tutejszych kawiarni króluje aromatyzowane korzennymi przyprawami i dynią latte oraz dyniowe tarty.

Poniżej, kilka pomysłów na to, jak spędzić czas w Nowym Jorku jesienią.

Odwiedź miejskie parki

Zanim miasto ogarnie jesienna szaruga, wykorzystaj nadal ciepłe i słoneczne dni w październiku i listopadzie, tak zwane Indian summer, aby nacieszyć oczy jesiennymi barwami listowia w nowojorskich parkach.

Największy z nich i najczęściej odwiedzany przez turystów – Central Park, oferuje rozliczne okazje do spędzenia czasu na świeżym powietrzu: spacery, przejażdżki rowerowe, lub dorożką, wycieczki konno lub łodzią, czy pikniki to tylko niektóre z nich.

Central Park nie jest jednak jedynym parkiem Nowego Jorku wartym uwagi. Jesienne krajobrazy podziwiać można także, między innymi, w Prospect Park, Bryant Park, Flushing Meadows, czy oferującym kapitalne widoki na Most Brookliński, Brooklyn Bridge Park.

Brooklyn Bridge Park jesienią

Brooklyn jesienią.

Jesienną, mieniącą się różnymi odcieniami czerwieni, żółci i złota odsłonę Nowego Jorku podziwiać warto także od strony wody. Rejsy Rzeką Hudson cieszą się o tej porze roku dużą popularnością.

Village Halloween Parade

Halloween jest motywem przewodnim amerykańskiej przestrzeni publicznej, a także rozrywki, przez większość września i cały październik. O święcie tym, które podbiło cały niemal świat, nie da się zapomnieć odwiedzając Stany Zjednoczone jesienią.

W Nowym Jorku, punktem kulminacyjnym halloweenowego szaleństwa jest organizowana od blisko 50 lat w Village Halloween Parade.

Parada, wiodąca 6th Avenue, na terenie Greenwich Village, jest największym wydarzeniem tego rodzaju w USA.

Tak nowojorczycy bawili się podczas Village Halloween Parade w 2021 roku.

Parada odbywa się co roku 31 października.

Maraton Nowy Jork

Pasjonatów sportu, a konkretnie biegania, odwiedzających Nowy Jork w listopadzie zainteresuje być może możliwość zobaczenia z bliska jednego z najbardziej prestiżowych maratonów na świecie. Jeśli chciałbyś/chciałabyś wziąć udział w NYC Marathon, pamiętaj, iż zapisy na bieg wykonywać należy z dużym, nawet wielomiesięcznym wyprzedzeniem, a liczba miejsc jest ograniczona (w stosunku do olbrzymiego zainteresowania, jakim się on cieszy). Wiele frajdy dostarczyć możne jednak także dopingowanie biegaczy wzdłuż wiodącej przez wszystkie pięć nowojorskich boroughs trasy.

maraton Nowy Jork

Uczestnicy nowojorskiego maratonu na moście łączącym Staten Island z Brooklinem.

Znajdź więcej informacji na temat NYC Marathon 2022, mającym miejsce 6 listopada.

Feast of San Gennaro

Jeśli po serwowanych niemal wszędzie pumpkin spice latte najdzie Cię ochota na włoskie jedzenie, koniecznie odwiedź Feast of San Gennaro – święto włoskiej kultury (oraz ściśle z nią powiązanej sztuki kulinarnej) organizowany w drugiej połowie września w dzielnicy Little Italy.

Na ten trwający 11 dni festiwal składają się parady, konkursy imprezy uliczne, lunaparkowe atrakcje, a przede wszystkim, liczne okazje do spróbowania klasyków kuchni włoskiej, od pizzy, poprzez makarony, po desery, w tym cannoli, w których jedzeniu organizowany jest tu corocznie konkurs.

Cannoli Eating Contest / San Gennaro Festival New York.

Oktoberfest w Nowym Jorku?

Tak, najbardziej znany na świecie festiwal piwa ma swą, nieco skromniejszą odsłonę, także poza Monachium. Zadbała o to duża niemiecka diaspora zamieszkująca Nowy Jork i okolice. Przez praktyczne cały wrzesień i październik, w wielu miejscach na terenie Nowego Jorku mają miejsce imprezy, podczas których spróbować można niemieckich przysmaków oraz oczywiście niemieckiego, a także lokalnie warzonego piwa.

W 2022 roku, Oktoberfest w Nowym Jorku odbywa się w dniach 2 września – 32 października.

Przewodnik po Oktoberfest NYC 2022.

Zobacz także: