Parada Halloween w Nowym Jorku (New York’s Village Halloween Parade)

Halloween to w najbardziej widowiskowo obchodzony sposób chyba święto w Stanach Zjednoczonych.

Ekstrawaganckie, „straszne” dekoracje, pojawiają się już w amerykańskich domach oraz w przestrzeni publicznej już na początku października, przez cały miesiąc także odbywają się wszelkiego rodzaju imprezy tematyczne, znajdujące swoją kulminację w wieczór 31 października. Wtedy to dzieci w przebraniach ruszają na wyczekiwane przez cały rok treat-or-treating, czyli odwiedzanie domów w sąsiedztwie w celu nastraszenia ich mieszkańców i zebrania słodkich łupów, dorośli zaś spotykają się na prywatkach i przyjęciach, w większym, lub mniejszym gronie, ale zawsze obowiązkowo w przebraniu.

NYC Village Halloween Parade

Parada Halloween w Nowym Jorku często porównywana jest do karnawału.

Jeśli przyjdzie Ci spędzać koniec października w Nowym Jorku, nie przegap parady Halloween wiodącej co roku ulicami dzielnicy Greenwich Village. Organizowane od blisko 50 lat, jest to największe tego typu wydarzenie w USA: bierze w nim udział nawet 50 tysięcy paradujących i 2 miliony widzów! Jej rozmach sprawia, iż często określana jest mianem „nowojorskiego karnawału”.

New York’s Village Halloween Parade – niemal 50 lat tradycji!

Pomysł takich obchodów Halloween zrodził się w głowie Ralpha Lee, amerykańskiego lalkarza i artysty teatralnego.  Pierwsza parada – przebierańców i olbrzymich marionetek – miała miejsce w 1974 i spotkała się z tak pozytywnym oddźwiękiem, iż powracano do niej, z coraz większym rozmachem, w latach kolejnych. Jej znakiem rozpoznawczym pozostały olbrzymie, sterowane przez wiele osób kukły, inspirowane co roku inną tematyką.

Parada Halloween w Nowym Jorku

Motywem przewodnim New York’s Village Halloween Parade jest „Freedom”, czyli wolność.

W paradzie biorą udział także udział orkiestry marszowe, wozy alegoryczne oraz spontaniczni uczestnicy.

Trasa parady wiedzie około 2-kilometrowym odcinkiem Szóstej Alei, pomiędzy Spring Street i 16th Street. Pokonanie jej zajmuje zazwyczaj 2 do 3 godzin, w zależności od liczby uczestników. Parada zaczyna się około godziny 19-tej, a po jej zakończeniu, zarówno uczestnicy, jak i widzowie długo pozostają na ulicach Greenwich Village oraz w lokalnych barach i klubach gotowych bawić chętnych przez całą noc.

Tak nowojorczycy świętowali Halloween w 2021 roku.

Do parady przyłączyć może się każdy, pod warunkiem, iż stawi się w przebraniu. Mile widziani są także woluntariusze do „obsługi” olbrzymich marionetek.

Udział w paradzie jest bezpłatny, istnieje jednak możliwość wykupienia biletów VIP-owskich, gwarantujących dostęp do najlepszych miejsc widokowych, możliwość ominięcia kolejek, które przy tak dużej ilości uczestników, jak nietrudno sobie wyobrazić, formują się dość łatwo, a nawet przejażdżkę wozem alegorycznym.

Parada Halloween w Nowym Jorku – dowiedz się więcej na temat biletów.

Zobacz także:

Atrakcje Nowego Jorku: