Bronx, okręg Nowego Yorku – Little Italy i inne atrakcje

Bronx jest jednym z pięciu okręgów, tzw. boroughs, na jakie podzielony jest Nowy York; pozostałe to: Manhattan, Brooklyn, Staten Island i Queens. Boroughs często określane są mianem dzielnic, choć w rzeczywistości chodzi o znacznie większe jednostki administracyjne.

Pomimo reputacji najbiedniejsze, a przez to również niezbyt bezpiecznej części Nowego Jorku, Bronx coraz częściej przyciąga turystów, zwłaszcza tych dobrze zaznajomionych już z „oczywistymi” atrakcjami NYC. Doceniana jest jego autentyczność, specyficzny klimat oraz nadal jeszcze niekomercyjny, w przeciwieństwie do Manhattanu, charakter.

Bronx Nowy Jork

Co warto zobaczyc w dzielnicy Bronx? Poznaj nasze rekomendacje.

Bronx – nieco historii

Pierwszymi osadnikami na terenach odpowiadających dzisiejszemu Nowemu Jorkowi było około 30 holenderskich rodzin wysłane tu w 1624 roku przez Dutch West India Company, holenderską organizację handlową, która odegrała olbrzymią rolę w kolonizacji Ameryk.

Przybysze ze Starego Kontynentu osiedlili się na niewielkiej wysepce na południe od dzisiejszego Manhattanu. Swoja osadę nazwali, na cześć kraju ojczystego, New Amsterdam. Wkrótce, z braku miejsca w pierwotnej lokalizacji, osada rozrosła się na Manhattan, obecnie serce NYC, a następnie, na sąsiadujące z nią tereny.

Choc nazwa miasta zmieniona została, na obecną, w 1664 po przejęciu kontroli nad miastem przez Anglię, holenderskie wpływy są oczywiste w Nowym Jorku, na przykład we flagach poszczególnych okręgów, w których dominują „holenderskie” kolory: biały, pomarańczowy i niebieski.

Nazwa „Bronx” wywodzi się od pierwszego Europejskiego osadnika w tej części amerykańskiego wybrzeża: Jonas Bronck, choć prawdopodobnie pochodził ze Szwecji, poślubił Holenderkę i za ocean wysłany został w ramach holenderskiej kolonizacji. Na terenach na północ od Manhattanu stworzył olbrzymie gospodarstwo rolne. Przecinające jego włości rzeka nazwana została „Bronx”, po czym nazwa ta przyjęła się dla całej okolicy.

Poznaj etymologię nazw innych wszystkich okręgów Nowego Jorku (materiał w języku angielskim).

Woodlawn Heights – Little Ireland w Nowym Jorku

Populacja Bronxu doskonale odzwierciedla wielokulturowy charakter Nowego Jorku.

Irlandzkie wpływy najbardziej widoczne są tu w dzielnicy Woodlawn Heights (lub po prostu Woodlawn), określanej często mianem Małej Irlandii. Położona jest ona na północnych obrzeżach Bronxu i zamieszkała w znacznej części przez potomków irlandzkich osadników.

Irlandczycy z Bronxu sa dumni ze swych korzeni i pielęgnują tradycję. Jeśli podczas pobytu w Nowym Jorku najdzie Cię ochota na odwiedzenie najbardziej autentycznego irlandzkiego pubu, wypróbuj Keane’s Bar & Restaurant lub Mulligan’s Fireside Pub – oba na Katohna Avenue.

11 rzeczy, które warto wiedzieć o Bronxie.

Fordham Road – zakupy dla wtajemniczonych

Na południe od Little Ireland mieszczą się dzielnice Fordham i Fordham Heights zamieszkałe głównie przez osoby pochodzenia latynoskiego lub afroamerykańskiego.

Nie są to specjalnie atrakcyjne rejony, warto jest jednak odwiedzić Fordham Road, gdzie wielu mieszkańców Bronxu wybiera się na zakupy. Tu właśnie rozlokowały się sklepy z odzieżą, obuwiem, tkaninami i akcesoriami we wszystkich możliwych stylach. Fordham Road zainteresuje osoby lubiące ubierać się z fantazją.

Mix & Match na Fordham Road.

City Island – owoce morza i sklepy z antykami

Zupełnie inna atmosfera panuje na przynależącej także do Bronxu wyspie City Island. Posiadająca populację około 5000 tysięcy osób wyspa w przeszłości zamieszkałą była głównie przez rybaków. Dziś słynie głównie z restauracji serwujących doskonałej jakości owoce morza, przystani jachtowych oraz antykwariatów i sklepów z antykami.

Odwiedź City Island, aby skosztować świeżego homara i wybrać się na spacer o zachodzie słońca w eleganckiej marinie, z dala od wielkomiejskiego zgiełku Nowego Jorku.

Belmont – Little Italy w Bronxie

Stosunkowo mało znana wśród atrakcji Nowego Jorku jest dzielnica Belmont w Bronxie, położona w zasięgu krótkiego spaceru z Fordham, w okolicach ogrodu zoologicznego – Bronx Zoo.

Z racji a duży odsetek mieszkańców włoskiego pochodzenia oraz liczne włoskie restauracje, Belmont Belmont określane jest także mianem Małej Italii. Choć dzielnicy trudno jest równać się z o wiele bardziej znanym odpowiednikiem – Little Italy na Manhattanie, warto jest wybrać się tu na autentyczny włoski posiłek w przystępnej cenie.

Zobacz, jakie kulinarne skarby oczekują na wielbicieli włoskiej kuchni na Arthur Avenue w Belmont.

Arthur Avenue w „prawdziwej” Little Italy to raj dla foodies; skosztują tu przysmaków tradycyjnej kuchni włoskiej i nie tylko, w cenie o wiele przystępniejszej niż na Manhattane.

Znajdź więcej informacji na temat Little Italy w Bronxie.

South Bronx – destynacja nie dla każdego

Opinię najbardziej problematyczne dzielnicy, i nie bez powodu, Bronxu posiada jego południowa część.

South Bronx słynie z wysokich wskaźników przestępczości. Szczególnie negatywie wyróżniają się tu okolice Hunts Point (we wschodniej części), Mott Haven (graniczący z Harlemem na Brooklynie) oraz Melrose te miejsca lepiej jest omijać szerokim łukiem, zwłaszcza po zmroku.

Spacer po Południowym Bronxie onieśmielić może nawet największych twardzieli…

Używanie narkotyków w biały dzień, czy też handel nielegalnymi substancjami to tylko niektóre aspekty codzienności w South Bronx, które szokować mogą „zwykłego” turystę. Jeśli nadal jednak zdecydujesz się wybrać się w te okolice, rozważ zostawienie profesjonalnego sprzętu fotograficznego, lub jakichkolwiek kosztowności w hotelu. Lepiej nie kusić losu..

Co natomiast warto jest zobaczyć w tej części Bronxu? Fanom sportu zdecydowanie polecamy Yankee Stadium – stadion ukochanej przez nowojorczyków i nie tylko drużyny baseballowej należącej do ligi MLB. Otwarty dla zwiedzających stadion jest mekką dla miłośników baseballu. W tutejszym muzeum wiele dowiedzieć się można na temat historii tego sportu, a zwłaszcza jego nowojorskiej legendy, Babe Ruth.

Zobacz także:

Hostele w Nowym Jorku.

Wynajem samochodów Nowy Jork, Lotnisko JFK.

Taras Widokowy Edge w Nowym Jorku.

Zarezerwuj atrakcje Nowego Jorku ze zniżką: