Klimat Chicago – pogoda w Wietrznym Mieście
Powszechnie znane jako „Windy City”, czyli „Wietrzne Miasto”, Chicago często smagane jest podmuchami wiatru, choć obiektywnie mówiąc, wcale nie należy do nawietrzniejszych miast w Stanach Zjednoczonych.
Spowite mgłą Chicago.
Jezioro Michigan, olbrzymi zbiornik wodny, na brzegu którego Chicago powstało, kształtuje w znacznej mierze klimat miasta i decyduje o dużej dynamice ciepłych i zimnych frontów pogodowych. Bryza znad chłodnych wód jeziora ochładza nieco powietrze w mieście w sezonie letnim, przynosząc często również gęstą mgłę, zimą zaś łagodząc temperatury w rejonach Chicago położonych bezpośrednio wzdłuż wybrzeża.
Sprawdź, poniżej jakiej pogody możesz oczekiwać w Chicago o poszczególnych porach roku.
Kilmat Chicago wiosną
Odwiedzając Chicago wiosną, przygotować się należy na zmienną i niestabilną pogodę. Liczyć się należy zarówno z niskimi, zimowymi wręcz temperaturami, a nawet opadami śniegu jeszcze do końca kwietnia. Innym, dość częstym zjawiskiem w okresie wiosennym w Chicago są gwałtowne burze z piorunami. Związane są one ze zderzaniem się ciepłych i zimnych mas powietrza znad lądu i tafli jeziora Michigan. Burze niosą ze sobą często, oprócz silnego wiatru, grad o niszczącej sile oraz powodujące zalania intensywne deszcze, a niekiedy także tornada.
Klimat Chicago potrafi zaskoczyć – obfite opady śniegu w czerwcu.
Najbardziej niestabilne wiosną są także temperatury w Chicago. W rekordowo zimnych sezonach, słupki rtęci spadać mogą poniżej 0 do maja włącznie. Najniższa „wiosenna” temperatura w Chicago – 1⁰C zanotowana została w mieście 21 maja. Z drugiej strony jednak, w maju także zanotowano w Chicago rekordowo wysokie wiosenne temperatury powyżej 30⁰C.
Znaczne różnice temperatury odczuwane mogą być także na przestrzeni jednego dnia, w zależności od lokalizacji w mieście. Wyziębione przez zimę jezioro ochładza zalegające nad nim masy powietrza, a przez to także tereny położone bezpośrednio wzdłuż jego brzegów, gdzie odczuwana temperatura może być znacząco niższa od tej na przedmieściach.
Kwiecień jest miesiącem, w którym wiatr jest najsilniej odczuwany w Chicago.
Pogoda w Chicago latem
W sezonie letnim klimat Chicago jest znacznie stabilniejszy, choć temperatury w „zimnych” latach spadać mogą do 16-19⁰C podczas, gdy w tych upalnych zaś plasować się pomiędzy 35-40⁰C. Ponownie, sąsiedztwo jeziora Michigan łagodzi nieco temperatury w okresach największych upałów.
Wybrzeże jezior Michigan cieszy się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców Chicago zwłaszcza w czasie letnich upałów.
Najbardziej odczuwalną cechą klimatu Chicago latem jest duża wilgotność, która w połączeniu z wysokimi temperaturami okazuje się często dosyć uciążliwa.
Lato jest najbardziej deszczową porą roku w Chicago, jeśli chodzi o objętości opadów. Pochodzą one jednak nie z uciążliwego, długotrwałego deszczu, a z przelotnych, pojawiających się znienacka i równie szybko znikających przelotnych opadów. Nocą w Chicago często rejestrowane są gwałtowne, choć krótkotrwałe wyładowania elektryczne.
Chłodna bryza znad jeziora przynosi ulgę podczas upałów, rzadko jednak odczuwany jest o tej porze roku silny wiatr.
Jesień w Chicago
Dla wielu mieszkańców Chicago jesień jest najprzyjemniejszą porą roku w tym mieście. Klimat Chicago, a w szczególności fronty pogodowe są tu wówczas najmniej dynamiczne. Letnie upały powoli ustępują miejsca przyjemnym temperaturom w ciągu dnia na poziomie około 25⁰C we wrześniu, 17⁰C w październiku i 10⁰C w listopadzie. O procesie odwrotnym do obserwowanego wiosną, jezioro ochładzające się stopniowo po lecie, sprawia iż tereny położone wzdłuż wybrzeża rejestrują nieco wyższe temperatury, niż przedmieścia.
Gwałtownie ochładzane masy ciepłego, wilgotnego powietrza znad jeziora odpowiadają za często występującą, zarówno jesienią, jak i zimą, mgłę.
Jesień to, zdaniem wielu, najlepsza pora na odwiedzenie Chicago.
Opady deszczu nadal mogą wystąpić, prawdopodobieństwo tego jest jednak mniejsze, niż o innych porach roku.
Chicago zimą
Pomiędzy grudniem i lutym w Chicago oczekiwać można mroźnych temperatur, śniegu i powiewów zimnego wiatru. Pomimo, iż w Windy City spada obiektywnie mniej śniegu, niż w innych rejonach USA położonych w pobliżu Wielkich Jezior – średnio 22 cm w grudniu, 29 cm w styczniu i 23 w lutym – jest to jednak sporo więcej, niż na przykład w dużych miastach wschodniego wybrzeża.
Stwierdzenie, iż miasto pokrywa się białą pierzynką jest eufemizmem, biorąc pod uwagę, jak często obfite opady paraliżują ruch w mieście.
Klimat Chicago gwarantuje „prawdziwą” zimę.
Przy niskich temperaturach – średnio -2⁰C w grudniu, -4⁰C w styczniu i -3⁰C w lutym, szczególnie uciążliwe są powiewy wiatru. Silniejsze podmuchy sprawiają, iż temperatura odczuwana jest znacznie niższa od w rzeczywistości rejestrowanej.
Temperatury na poziomie -15⁰C a nawet -20⁰C zdarzają się w Chicago dość często, na szczęście nie utrzymują się długo. Rekordowo niska zimowa temperatura odnotowana została w Chicago w 1985 roku i wyniosła -33⁰C.
Skąd pochodzi nazwa “Windy City”?
Jeśli chodzi o średnią prędkość odczuwanego wiatru (16.6 km/h), Chicago, plasuje się sporo w tyle, bo poza pierwszą dziesiątką, za innymi amerykańskimi miastami; do najbardziej smaganych wiatrem miejsc w USA zaliczają się, min: St. Paul Island i Cold Bay na Alasce, Blue Hill i Boston w Massachusetts, Dodge City w Kansas, San Francisco w Kalifornii, czy też Amarillo w Teksasie.
Dlaczego więc taki, a nie inny przydomek ukuto dla miasta na brzegu jeziora Michigan? Według jednej z teorii, związany jest on nie tyle z warunkami pogodowymi, co z obiegową opinią o rozdmuchanym ego mieszkańców Chicago, a zwłaszcza lokalnych polityków, wygłaszających niekończące się przemówienia – po angielsku „long-winded speeches”.
Czytaj także: