Chicago w filmie – miejsca znane z kina i telewizji

Wietrzne Miasto, ze swoją charakterystyczną architekturą, ikonicznymi budynkami, parkami oraz naznaczonymi ciekawą historią dzielnicami często pojawia się w znanych amerykańskich produkcjach filmowych, czy to wielkiego ekranu, czy też telewizyjnych.

Wielu turystom, zwłaszcza tym, którzy te najbardziej „oczywiste” atrakcje miasta znają już dobrze, sporo przyjemności sprawić może odwiedzenie miejsc znanych z kultowych filmów.

Chicago w filmie

Chicago w filmie pojawia się często: ujęcie powyżej pochodzące z hitowego Ferris Bueller’s Day Off kręcone było w Art Institute.

Poniżej, podpowiadamy, gdzie znaleźć w Chicago miejsca znane z kina i filmu.

Millennium Station: The Dark Knight

Fani kultowej serii przygód Batmana z pewnością rozpoznają wnętrza stacji Millennium, na której przecinają się drogi dziesiątek tysięcy podróżnych korzystających codziennie z systemu kolei podmiejskiej w Chicago. To jej wnętrzami gnał na motocyklu Batman w pamiętnej produkcji z 2008 roku.

Chicago w filmie: Batman w Millennium Station.

Do położona dogodnie pod terenami znanymi obecnie, jako Millennium Park, w samym sercu Chicago stacji łatwo jest trafić, czy to podczas wędrówek po mieście czy też podczas dojazdów, w przypadku turystów, którzy zatrzymali się poza centrum.

Hotel w Chicago – porównaj oferty i zarezerwuj.

The Chicago Board of Trade: The Untouchables, Batman Begins, Ferris Bueller’s Day Off, Transformers

Kolejna ikona chicagowskiej architektury, 44-piętrowy budynek Chicago Board of Trade to prawdziwy magnes dla filmowców.

Chicago Board of Trade

Budynek Chicago Board of Trade został siedzibą Wayne Enterprise w Batman Begins.

Usytuowany w samym sercu miasta, w otoczeniu innych spektakularnych wieżowców Wietrznego Miasta, powstały w 1930 roku budynek figuruje na wielu prestiżowych listach miejsc o wartości historycznej, w tym National Historic Landmark i National Register of Historic Places.

Najwięcej zobaczyć go można w The Untouchables oraz w Ferris Bueller’s Day Off. Ta ostatnia produkcja zresztą to swego rodzaju tournee po znanych miejscach Chicago.

Wrigley Field: The Blues Brothers, Sleeplessness in Seattle, A League of Their Own

Zabytkowy już, bo otwarty w 1914 roku stadion Wrigley Park jest „domem” należącej do amerykańskiej ligi baseballa MLB drużyny Chicago Cubs oraz mekką dla fanów tego sportu. Usytuowany w dzielnicy North Side, w północnej części miasta stadion stał się wielokrotnie planem zdjęciowym dla bardziej, lub mniej znanych produkcji.

Na krótko, choć w niemożliwy do przegapienia sposób, pojawia się w klasyku The Blues Brothers:

Znacznie większą „rolę” stadion odgrywa w filmie The League of Their Own, opowiadającym historię kobiecej drużyny baseballa. Pojawiają się w nim gwiazdy takie jak Madonna i Geena Davis.

Wrigley Field Chicago

Madonna, jako Mae Mordabito na Wrigley Field w The League of Their Own.

Z ikonicznym stadionem powiązanych jest też wzruszająca scena z hitu Sleeplessness in Seattle. To tu właśnie, wdowiec Sam, w którego wciela się Tom Hanks, widuje ducha swojej zmarłej żony.

Wrigley Field w filmie

Wrigley Field pojawia się w Bezsenności w Seattle.

Na mecz baseballa na Wrigley Field wybiera się wspomniany już Ferris Bueller podczas swych spektakularnych wagarów oraz grani przez Julię Roberts i Dermota Mulroneya bohaterowie romantycznej komedii My Best Friend’s Wedding.

Chicago Union Station: The Untouchables, Public Enemies, Road to Perdition

Budynek oddanego do użytku w 1925 roku dworca Union Station dzięki klimatycznym wnętrzom często przyciąga uwagę filmowców. Świetnie sprawdzają się w niej szczególnie dramatyczne ujęcia:

Chicago Union Station w The Untouchables.

Majestatyczne wnętrza dworca oglądać można także, między innymi, w dramacie gangsterskim Road to Perdition z Tomem Hanksem, a także w rozgrywającej się w czasach „Wielkiej Depresji” dramatyzowanej biografii słynnego złodzieja banków, Johna Dillingera, Public Enemies.

Uruchomiona w 1925 roku stacja jest ważnym hubem komunikacyjnym Chicago. Zbiegają się tu linie sieci Amtrak oraz sześciu linii chicagowskiego metra. Stacja mieści się w dzielnicy Near West Side.

Budynek dworca, wraz ze swą fasadą w stylu Art Deco, marmurowymi posadzkami, imponującymi korynckimi kolumnami, przeszklonym dachem oraz miedzianymi lampami jest jednym z istotnych elementów architektonicznego dziedzictwa Chicago.

Chicago Union Station

Hala główna Chicago Union Station.

Na dworcu kręcono także ujęcia z filmów takich jak: Derailed, Man of Steel, czy My Best Friend’s Wedding.

Zobacz także:

Zarezerwuj atrakcje Chicago: