Wieżowce Chicago: Willis Tower (Sears Tower)

Poznaj bliżej jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu miejskiego Chicago, wieżowiec Willis Tower, dawny Sears Tower.

Willis Tower

Charakterystyczna wieża z dwiema iglicami przykuwa oko w panoramie „Wietrznego Miasta”?

Emblematyczna architektura Chicago jest jedną z atrakcji turystycznych miasta.

Choć dziś najsłynniejsze wieżowce Stanów Zjednoczonych mieszczą się w Nowym Jorku, to właśnie Chicago uchodzi za kolebkę skyscrapers. To tu, w 1885 roku oddany został do użytku The Home Insurance Building. Pomimo iż „zaledwie” 10-piętrowy, dzięki wykorzystanej w nim stalowej ramie uznawany jest on za pierwszy wieżowiec w USA. Od tego czasu, skyscrapers wystrzeliły w niebiosa, zarówno, jeśli chodzi o wysokość, jak i o coraz bardziej nowoczesne rozwiązania techniczne.

Willis Tower, pierwotnie znany, jako Sears Tower, jest najwyższym budynkiem w Chicago, do 1998 roku zaś był najwyższym budynkiem na świecie. Nie dziwi więc, iż ta konstrukcja o imponujących proporcjach i historii cieszy się niezmienną popularnością wśród turystów w Wietrznym Mieście.

Willis Tower – nazwa, położenie, ciekawostki

Wieżowiec usytuowany jest w dzielnicy Loop, w ścisłym centrum Chicago, pomiędzy: Jackson Boulevard, Wacker Drive, Adams Street i Franklin Street – nietrudno jest się na niego natknąć podczas turystycznych wędrówek po mieście.

Obecna nazwa pochodzi od Willis Group Holdings Ltd, firmy, która w 2009 roku wzięła budynek w leasing, czyniąc z niego swoją główną siedzibę. Zmiana ta początkowo przyjęta była niechętnie przez mieszkańców Chicago, którzy zżyli się z oryginalną nazwą, Sears Tower, którą budynek nosił przez 36 lat, także na cześć swojego głównego użytkownika, słynnej sieci domów towarowych.

Posiadający 442 metry oraz 108 (110, licząc także z poziomami, na których umiejscowiono pomieszczenia techniczne) wieżowiec jest obecnie drugą najwyższą trzecią najwyższą budowlą półkuli zachodniej oraz 23 świata.

Zaprojektowany przez Bruce’a Grahama i Fazlura Khana i oddany do użytku w 1974 roku budynek okazał się nowatorski swego czasu, dzięki oryginalnej konstrukcji opierającej się na 9 stalowych rurach, zapewniających mu stabilność i wytrzymałość. Przy jego budowie pracowało ponad 2000 budowlańców; zajęła ona 3 lata.

Przestrzeń biurową oferowaną przez wieżowiec wykorzystuje, oprócz Willis Group, ponad 100 różnych firm, w tym, między innymi United Airlines.

Skydeck – taras widokowy w Willis Center

Turystów do Willis Tower dziś przyciąga głównie najwyżej położony w całych Stanach Zjednoczonych taras widokowy Skydeck. Oferuje on widok na Chicago z wysokości 412 metrów. Szczególne wrażenie robi w nim zawieszony ponad miastem szklane „balkony”.

Chicago The Ledge

Co roku Skydeck odwiedza około miliona gości.

Czytaj także: Najlepsze punkty widokowe Chicago.

Catalog – na zakupy i obiad w Willis Tower

Inną odsłonę Willis Tower zobaczyć można w oddanym niedawno do użytku kompleksie handlowo usługowym przylegającym do Willis Tower od strony Jackson Boulevard. W tej 4-piętrowej, przeszklonej strukturze znalazło się miejsce dla restauracji, kawiarni oraz licznych sklepów i butików.

Catalog Willis Tower

Catalog, centrum handlowe w Willis Tower.

Pofalowany szklany dach zapewnia dużą ilość naturalnego światła w całym kompleksie, przy sprzyjającej pogodzie odwiedzić warto jest też ogród powstały na ostatniej kondygnacji budynku.

Znajdź więcej informacji na temat Catalog at Willis Tower.

Bilety do Skydeck

Ceny biletów do Skydeck zaczynają się od $30 dla dorosłych (od 12 roku życia) i $22 dla dzieci (3 do 11 lat). Dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą bezpłatnie. Bilet ważny jest na konkretny dzień i porę – przy zakupie należy zdefiniować 30 minutowe okno czasowe. Ceny zmieniają się w zależności od pory dnia: wizyta późnym popołudniem, o zachodzie słońca, oznacza większy wydatek na bilet.

Sprawdź ceny biletów do Skydeck Willis Tower.

Skydeck jest też jedną z atrakcji objętych programem zniżkowym CityPASS Chicago. Karta CityPASS, za jednorazową opłatą, umożliwia wstęp do 5 z największych atrakcji Wietrznego Miasta.

Zobacz także:

Wycieczki architektoniczne w Chicago: