Niecodzienne atrakcje Chicago

Zapoznałeś się już z najbardziej oczywistymi atrakcjami Chicago? Navy Pier, Millennium Park, bulwary nad rzeką Chicago, czy też Museum Campus nie mają już dla ciebie tajemnic, a nadal masz nieco czasu w Wietrznym Mieście? Poznaj nasze sugestie mniej popularnych, jednak wartych uwagi sposobów spędzenia wolnego czasu w Chicago.

Chicago street art

Sztuka na ulicach Chicago: jeden z najpopularniejszych murali Wabash Arts Corridor (czytaj poniżej).

Wycieczki po Chicago

Wycieczki z przewodnikiem w nowym miejscu cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród turystów, zarówno dzięki charyzmatycznym oprowadzającym, którzy często dostarczają solidnej dawki wiedzy o okolicy, ale także rozbawią, jak również dzięki coraz bardziej zróżnicowanej tematyce tego typu imprez.

Oferta wycieczek tematycznych w Chicago jest olbrzymia i trafi w bardzo zróżnicowane gusta. Wycieczki architektoniczne, także łodzią LINK są weszły już do kanonu zwiedzania Chicago. Olbrzymią popularnością wśród turystów, którzy chcieliby poznać miasto od nieco innej strony, cieszą się wycieczki gastronomiczne: po najciekawszych barach, czy browarniach, po food truckach, a nawet po budkach z ukochanymi przez mieszkańców Chicago donutami.

Wiele o Wietrznym Mieście dowiedzieć się można wybierając się na wycieczkę śladami chicagowskiej mafii, po nawiedzonych domach, czy po „najbrzydszych” budynkach w mieście.

 

McCormick Bridgehouse Museum

Czy muzeum mostów może być interesujące? Duże zainteresowanie, jakim cieszy się McCormick Bridgehouse Museum sugeruje, że tak. Muzeum poświęcone jest mostom ruchomym i mieści się w maszynowni jednego z nich, a więc wewnątrz mostu!

Dowiedzieć się w nim można wiele na temat skomplikowanej mechaniki mostów ruchomych, ale także na temat rzeki Chicago. Wizyta w McCormick Bridgehouse Museum dostarczy sporej dawki wiedzy na temat historii The Windy City.

Pilsen Murals – street art w Chicago

Sztuka w przestrzeni publicznej – graffiti, rzeźby i instalacje artystyczne przyciągają uwagę nie tylko mieszkańców miast, ale też turystów. Coraz częściej podróżujemy także po to, aby zobaczyć na własne oczy (i sfotografować) najbardziej emblematyczne dzieła artystów ulicy.

Jeśli interesuje Cię street art w Chicago, koniecznie odwiedź Pilsen, dzielnicę Lower West Side, w przeszłości zamieszkałą głównie przez emigrantów z Czech, obecnie zdominowaną przez ludność pochodzenia meksykańskiego. Słynie ona z olbrzymich, barwnych murali.

Pilsen murals Chicago

Murale w Pilsen stanowią często komentarz do aktualnych wydarzeń z życia publicznego i politycznego.

Wabash Arts Corridor

Sztuka króluje także w rejonie Chicago wokół Wabash Avenue, nieopodal Grant Park.

Te, raczej mało atrakcyjne okolice miasta w 2013 roku objęła patronatem uczelnia Columbia College Chicago, zamieniając je w swego rodzaju galerię sztuki na świeżym powietrzu.  Dzięki wszechobecnym graffiti, galeriom i scenom widowiskowym, “żywe płótno miasta”, bo taki przydomek nosi Wabash Arts Corridor, stało się także okolicą modną, przyciągając kawiarnie, restauracje, a nawet hotele.

Osaka Japanese Garden

Choc w Chicago nie brak parków i ciekawie zagospodarowanych terenów zielonych, wyróżnia się wśród nich inspirowany kulturą Japonii ogród Osaka.

Mieści się on na wyspie położonej na terenie Jackson Park, na południe od centrum Chicago.

ogrody japońskie Chicago

Japoński ogród w Chicago.

Nazwany na cześć siostrzanego miasta Chicago, Osaki, ogród obfituje w elementy typowe dla japońskiej estetyki, w tym drewniane mostki łukowe, wodospady i oczka wodne oraz właściwą Japonii florę. Osaka Japanese Garden szczególnie atrakcyjnie prezentuje się wiosna, w czasie cherry blossom, czyli kwitnienia wiśni.

Food trucks w Chicago

Jeśli zgłodniejesz podczas zwiedzania Chicago, a nie chcesz tracić czasu na siadanie do stołu w restauracji, ratunkiem, ale i prawdziwą przyjemnością okazać się mogą food trucki, czyli mobilne jadłodajnie serwujące przekąski do zjedzenia na szybko. Jeśli kojarzą Ci się one z nudnym hot dogiem, czy zapiekanką, oferta tego typu specjałów w Chicago przyjemnie Cię zaskoczy; wiele z nich oferuje prawdziwe perełki sztuki kulinarnej z różnych zakątków świata.

Czy wiesz, co to chimichanga? Zobacz materiał wideo powyżej.

Z „przyczepy” w Chicago zjeść można smakołyki ukochanej przez Amerykanów kuchni meksykańskiej i Tex-Mex, włoskiej, tureckiej, azjatyckiej, zarówno dania główne, jak i desery. Food trucki nieczęsto pozostają w jednym miejscu; w ich lokalizacji przydatne okażą się specjalne aplikacje, na przykład Truck Spotting Chicago.

The Crown Fountain

Choć określana mianem fontanny, The Crown Fountain to w rzeczywistości interaktywna instalacja, na którą składają się dwie wieże wyświetlające na szklanych panelach twarze mieszkańców Chicago, umieszczone w oczku wodnym z czarnego granitu.

The Crown Fountain dostarcza radości dzieciom i dorosłym.

Usytuowana na terenie Millennium Park fontanna działa pomiędzy majem i październikiem.

„Polish Broadway”

Choć z polską społecznością w Chicago identyfikowana jest powszechnie dzielnica Jackowo, narodowych akcentów nie brak także w okolicy Division Street, znanej, jako „Polish Broadaway”, w pobliżu Parku Humboldta. Pomiędzy hipsterskimi kawiarniami, barami i klubami nocnymi przycupnęły tu także polskie przybytki, niektóre z kilkudziesięcioletnią już tradycją, w tym bar Zakopane i restauracja Podhalanka, gdzie na pierogi, gołąbki, czy zrazy chętnie wpada nie tylko chicagowska Polonia.

Czytaj także:

Zarezerwuj atrakcje Chicago ze zniżką: