Boże Narodzenie w Chicago

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy Chicago nabiera szczególnego uroku.

Pomimo kapryśnej pogody – często siarczystego mrozu, porywistego wiatru i opadów śniegu, dzięki świątecznym dekoracjom miasto wygląda wyjątkowo przytulnie. Liczne bożonarodzeniowe imprezy, koncerty, wystawy, zarówno pod dachem, jak i na świeżym powietrzu, skutecznie odwracają uwagę od niesprzyjającej aury.

Boże Narodzenie w Chicago

Oficjalna choinka Chicago znajduje się w Millennium Park.

Choć obchody Bożego Narodzenia w przestrzeni publicznej w ostatnich dwóch latach były znacznie ograniczone z powodu pandemii koronawirusa, mieszkańcy amerykańskich miast z ulgą, choć z zachowaniem środków ostrożności, powracają do wspólnego świętowania w grudniu.

Zobacz, jakich bożonarodzeniowych atrakcji oczekiwać można w Chicago w 2022 roku.

Najlepsze oferty LOT do Chicago – porównaj i zarezerwuj.

Choinka w Chicago

Sezon świąteczny w Chicago rozpoczyna zazwyczaj ceremonia zapalenia światełek na oficjalnej choince miasta.

W 2022 roku światełka na choince w Chicago zostaną oficjalnie zapalone po raz pierwszy 18 listopada.

Bożonarodzeniowe „drzewko” wznoszone jest w Chicago od ponad 100 lat. Choć pierwsza choinka zainaugurowana przez burmistrza Wietrznego Miasta w 1913 roku, oraz przez wiele kolejnych lat, wznosiła się w Grant Park, od 2015 roku podziwiać ją można w Millennium Park.

Tak Chicago powitało nadejście sezonu świątecznego w 2021 roku.

Przez wiele choinka była w rzeczywistości olbrzymią konstrukcją złożoną z składało się wiele zamontowanych na specjalnym stelażu drzew. Od 2009 roku jest to jedno, pokaźnych rozmiarów drzewo, często ofiarowywane przez prywatnych darczyńców.

W chwili powstawania artykułu, 109-ta oficjalna choinka nie została jeszcze wybrana, wiadomo jednak, iż wznosić się będzie na skrzyżowaniu Michigan Avenue i Washington Street do 9 stycznia 2022.

Lodowiska Chicago

Także 18 listopada zainaugurowana została kolejna zimowa atrakcja Millennium Park: lodowisko. McCormick Tribute Ice Rink to zaledwie jedno z kilku lodowisk, jakie w sezonie zimowym znaleźć można w Chicago. Inne z nich to, między innymi:

Szczególne atrakcje oczekują zimą w Chicago w Light Up the Lake, w nabrzeżnej strefie miasta, Navy Pier. Tu pod dachem i przy pełnej klimatyzacji znaleźć można nie tylko lodowisko, ale także ogródek piwny, wioskę Świętego Mikołaja, lunaparkowe atrakcje dla dzieci – wszystko zaś w imponującej oprawie świetlnej.

Navy Pier lodowisko Chicago

Efektownie oświetlone lodowisko na Navy Pier.

Boże Narodzenie w Chicago – Christmas Carols w Millennium Park

Koncerty kolęd oraz wspólne śpiewanie świątecznych pieśni są to popularna tradycja w dniach poprzedzających Boże Narodzenie w Stanach Zjednoczonych. Koncertów Christmas carols wysłuchiwać można w kościołach, w parkach miejskich i innych miejscach publicznych, ale też, na przykład, w centrach handlowych.

W Chicago, w okresie przedświątecznym, do wspólnego śpiewania bożonarodzeniowych pieśni przyłączyć się będzie można w sercu miasta, w parku Millennium, przy słynnej rzeźbie Cloud Gate, w każdy piątek pomiędzy 25 listopada a 16 grudnia. Millennium Park Holiday Sing-Along, bo taką nazwę nosić będzie ta inicjatywa, zaczyna się o godzinie 18.

Millennium Park kolędy

Millennium Park Holiday Sing-Along (w latach ubiegłych: „Caroling at Cloud Gate”) wprowadza publiczność w świąteczny nastrój.

Przed rozpoczęciem koncertu teksty kolęd i innych wchodzących w skład repertuaru pieśni rozprowadzone będą wśród zgromadzonych, tak by mogli oni przyłączyć się do występów zaproszonych chórów.

Magnificent Mile Lights Festival

W 2022 roku, a konkretnie 19 listopada, do centrum Chicago powraca także inna popularna impreza: The Magnificent Mile Light Festival.

Najbardziej reprezentacyjna aleja Chicago, Michigan Avenue, a konkretnie jej północny odcinek, obfitujący w eleganckie sklepy i restauracje rozbłysnęły ponownie tysiącem świateł w sobotę, 20 listopada. Obydwa wieczory inauguracyjnego weekendu wypełniło szereg atrakcji, w tym barwna parada, w które udział wzięły znane osobistości oraz władze miasta.

Inauguracja Festiwalu Świateł na Magnificent Mile w 2021 roku.

Ekstrawagancko przystrojona i oświetlona przez cały grudzień Magnificent Mile to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w okresie przedświątecznym w Chicago.

Gdzie na Pasterkę w Chicago?

Msze święte w języku polskim odprawiane są w kilku kościołach w Chicago. Na Pasterkę chicagowska Polonia tradycyjnie już wybiera się zazwyczaj do kościoła św. Jacka (St. Hyacinth’s) przy 3636 W. Wolfram Avenue.

Czytaj także: