Museum of Us (Museum of Man), San Diego

Choć zwrot „muzeum antropologii” nie brzmi zbyt ekscytująco, kolekcja Museum of Us w San Diego zainteresuje zaskakująco szeroką publiczność.

Znane w przeszłości, jako Museum of Man, obecnie zaś Museum of Us zalicza się do najpopularniejszych w San Diego. Znaleźć je można w słynnym Parku Balboa

Museum of Us San Diego

Museum of Us zajmuje efektowne budynki w Parku Balboa w San Diego.

Imponująca dziś kolekcja muzeum miała skromne początki: impulsem do jego stworzenia stałą się wystawa „The Story of Man through the Ages” przygotowana z okazji Wystawy Panamsko-Kalifornijskiej, mającej miejsce w San Diego w latach 1915-1916 w celu uczczenia inauguracji Kanału Panamskiego.

Poświęcona inicjalnie kulturom prekolumbijskim wystawa z biegiem czasu wzbogacająca się o nowe eksponaty cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem publiczności, iż po za zakończeniu Panama-California Expo, zdecydowano o przekształceniu jej w stałą ekspozycję.

Muzeum zajmuje cztery budynki o wartości historycznej, wzniesione specjalnie na potrzeby expo, znane, jako California Quadrangle.

Hotel w San Diego – porównaj oferty z Hotels.com.

Skąd bierze się popularność muzeum? Poniżej przedstawiamy niektóre z największych atrakcji jego kolekcji.

Nie przegap w Museum of Us

Pomimo iż centralna część kolekcji Museum of Us w San Diego skupia się na prekolumbijskiej historii zachodnich części Ameryk, wiele z jej zbiorów inspirowanych jest działalnością człowieka także w innych regionach geograficznych.

W zborach muzeum znaleźć można fascynujące artefakty związane z cywilizacją Majów, kulturą Indian północnoamerykańskich, ale także starożytnych Egipcjan – w sumie ponad 100 tyś. eksponatów etnograficznych i ponad 300 tyś. eksponatów archeologicznych!

Dużą popularnością w Museum of Us cieszą się ekspozycje tematyczne, często o dość oryginalnym charakterze.

Jedną z nich jest wystawa BEERology, która zainteresuje nie tylko antropologów, czy historyków, ale przede wszystkim, miłośników piwa. Pokazuje ona, jak „złoty trunek” produkowany był w czasach starożytnych i przez różne cywilizacje. Objaśnia także rożne techniki warzenia, surowce oraz wymiar społeczny a nawet religijny, jaki piwo pełniło w różnych kulturach. Nie mogło zabraknąć tu także, jak najbardziej nowoczesnego baru piwnego, w którym regularnie odbywają się degustacje. Czy ktoś jeszcze myśli, iż wizyta w muzeum = nuda?

Inna, budząca wiele emocji ekspozycja Muzeum of Us poświęcona jest zdecydowanie mniej „rozrywkowemu” aspektowi człowieczeństwa- kanibalizmowi. Cannibals: Myth & Reality jest próbą wyjaśnienia tego zjawiska w kontekście różnych kultur. Omawia także niektóre przypadki, w których ludzie uciekać musieli się do kanibalizmu, aby przeżyć.

Pomimo powyżej wspomnianej tematyki, z wizyty w muzeum absolutnie nie powinny rezygnować rodziny z dziećmi. Specjalnie z myślą o młodszych gościach przygotowano dwie wystawy. „Adventure Kids in Egypt” pozwala dowiedzieć się wiele na temat życia w starożytnym Egipcie poprzez serię interaktywnych eksponatów, gier i zabaw.

„Monsters!” z kolei przybliża rozmaite mityczne postacie jak człowiek śniegu Yeti, potwór z głębi oceanu Kraken, pojawiające się praktycznie we wszystkich kulturach smoki, czy też już mniej przerażające jednorożce.

Monsters Museum of Us San Diego

Museum of Us dla dzieci.

Młodych gości muzeum zaciekawić może także wystawa pokazująca relacje człowieka ze zwierzętami domowymi od momentu, gdy udomowiono wilka, po czasy współczesne.

Museum of Us – bilety

Muzeum czynne jest od środy do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00.

Ceny biletów do Museum of Us (dawne Museum of Man) wynoszą:

  • $19.95 – dorosli
  • $16.95 – młodzież (6-17 lat)
  • $16.95 – studenci
  • $16.95 – seniorzy

Dzieci w wieku lat 5 i mniej wchodzą do muzeum nieodpłatnie.

Czytaj także:

Atrakcje i wycieczki w San Diego – zarezerwuj: